Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Wesz odzieżowa – wygląd, objawy, zwalczanie

Marta Drzazga

01.06.2022

Aktualizacja: 01.06.2022

Wesz odzieżowa różni się od wszy głowowej nie tylko wyglądem i wielkością, ale przede wszystkim sposobem żerowania na człowieku. Wbrew temu, co może sugerować nazwa, wszy odzieżowe nie niszczą ubrań, lecz zagnieżdżają się w szwach i fragmentach materiału, które mają największą styczność ze skórą. Dzięki temu mają stały dostęp do krwi żywiciela i są trudne do wykrycia.


Potrzebujesz porady dermatologa?

Skonsultuj się ze specjalistą nawet w ciągu godziny!

E-wizyta od 85 zł
Teleporada w ciągu godziny
wesz-odziezowa-jak-ja-rozpoznac-i-jak-sie-jej-pozbyc
pexels

Polecane

skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Spis treści
 1. Wesz odzieżowa – jak wygląda?
 2. Skąd się biorą wszy odzieżowe?
 3. Objawy wszawicy odzieżowej
 4. Jak pozbyć się wszy odzieżowej?

Wesz odzieżowa – jak wygląda?

Wesz odzieżowa to rodzaj wszy ludzkiej – rzadziej spotykana niż najbardziej powszechna wesz głowowa i nieco częściej niż wesz łonowa. Pasożyt ten należy do rodziny stawonogów, mierzy zaledwie 5 mm, a jego owalny, lekko spłaszczony tułów jest wyposażony w trzy pary silnych odnóży. Owad porusza się szybko, ale – wbrew przekonaniu wielu osób – nie lata ani nie skacze. Wesz odzieżowa, podobnie jak pozostałe podgatunki, żywi się ludzką krwią, a pomaga jej w tym kłująco-ssący aparat gębowy.

Pasożyt ten jest praktycznie niewidoczny, nie tylko ze względu na swój mały rozmiar, ale także jasną barwę. Zagnieżdża się w ubraniach swojego żywiciela i wybiera te fragmenty materiału, które stykają się z ciałem takie jak np. szwy.  Osobliwość wszy odzieżowej polega na tym, że nie bytuje ona na ciele człowieka, ale chce mieć do niego stały dostęp. W praktyce wygląda to tak, że owad przebywa na wewnętrznej części ubrania i z tego miejsca wypija krew swojego żywiciela, gdy tylko ma na to ochotę.

Co więcej, wszy odzieżowe lubią wysokie temperatury i wilgoć, która sprzyja ich namnażaniu. Żyją one krócej niż wszy głowowe, jednak dużo szybciej się rozmnażają i trudniej je opanować. Są prawie tak dokuczliwe jak pluskwy. Na szczęście, domowe sposoby na wszy odzieżowe wystarczą, aby pozbyć się problemu.

Skąd się biorą wszy odzieżowe?

Wszy odzieżowe – podobnie jak pasożyty zagnieżdżające się na skórze głowy – występują w każdym klimacie. Można się nimi zarazić poprzez bezpośredni kontakt z osobą, która jest żywicielem, a w szczególności z jej ubraniami, bielizną czy pościelą. Wiele osób zastanawia się, skąd się biorą wszy i jako główny powód wskazuje na brak higieny. W przypadku wszy odzieżowej to stwierdzenie nie jest dalekie od prawdy. Wystarczy poznać kilka faktów:

 • Wesz odzieżowa najlepiej czuje się w cieple, które zapewnia mu nagrzane do ok 34 stopni Celsjusza ubranie. Sprzyjającymi warunkami dla jej rozwoju jest też wilgoć. Wniosek z tego, że optymalnym środowiskiem dla wszy odzieżowej są rzadko zmieniane ubrania.

 • Wszy nie lubią zmiany temperatur. Częsta zmiana bielizny, pranie i wietrzenie ubrań przeszkadza wszom odzieżowym i wydłuża jej okres wylęgania – przy zachowaniu zasad higieny trwa to 2-3 tygodnie, w przypadku nie zmienianej bielizny wylęg nastąpi w ciągu 7-10 dni.

 • Najbardziej narażone na wszawicę odzieżową są osoby bezdomne, które często nie mają dostępu do świeżych ubrań i bardzo długo chodzą w tej samej bieliźnie. 

Objawy wszawicy odzieżowej

Wesz odzieżowa powoduje chorobę pasożytniczą zwaną wszawicą odzieżową. W skrajnych przypadkach można też zachorować na dur brzuszny, jednak nie zdarza się to często. Ważna jest szybka reakcja i natychmiastowe działanie prowadzące do zwalczenia pasożyta. Rozpoznanie intruza nie jest łatwe, ponieważ na skórze widoczny jest ślad przypominający rumień, a znalezienie winowajcy sprawia często ogromny kłopot.

Wszawica odzieżowa ma jednak zespół charakterystycznych objawów, dzięki którym trudno ją pomylić z innymi dolegliwościami. Oto najważniejsze z nich;

 • nieznośny świąd skóry, który nie daje spać w nocy,

 • przebarwienia i małe ranki w miejscu ugryzienia – najczęściej są to klatka piersiowa, szyja, ramiona, pośladki, klatka piersiowa,

 • zakażenie ropne,

 • obrzęk w miejscu ukłucia,

 • złuszczenie i pogrubienie skóry spowodowane ciągłym drapaniem.

Jednym z najważniejszym elementów profilaktyki wszawicy jest edukacja na temat higieny. W tym przypadku lepiej skutecznie zapobiegać niż leczyć.

Jak pozbyć się wszy odzieżowej?

Jeśli już złapiesz wszy odzieżowe i wbrew swojej woli staniesz się ich żywicielem, nie panikuj i działaj szybko. Przede wszystkim nie musisz wyrzucać ubrań. Wystarczy, że wypierzesz zarażoną odzież w wysokiej temperaturze, a następnie wyprasujesz gorącym żelazkiem. Po tych zabiegach trzeba koniecznie odłożyć ubrania do szafy i nie używać przez okres 4-5 tygodni. To powinno wystarczyć, aby skupisko pasożytów pozbawione krwi swojego żywiciela umarło.

Jeśli zastanawiasz się, co odstrasza wszy odzieżowe, dbaj przede wszystkim o swoją garderobę – pierz bieliznę i często ją zmieniaj. Jeśli udostępniasz swoją pościel innej osobie, zaraz po noclegu wypierz ją. 

Źródła
 1. J. Izdebska, Wszy, poznaj i pokonaj problem, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2014.
 2. N. Davies, Robale, czyli co nas zżera, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2019.
 3. A. Boroń-Kaczmarska i in., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
 4. A. Buczek, Atlas pasożytów człowieka, Wydawnictwo Koliber, Lublin 2005.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Szybka pomoc dermatologa nawet w ciągu godziny

Umów teleporadę
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.