account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Jak rozpoznać i leczyć owsiki w ciąży?

Angelika Janowicz31.10.2021Aktualizacja: 30.09.2022

Choroby pasożytnicze mogą pojawić się u ciebie również, gdy jesteś w ciąży. Owsica wywoływana przez owsiki jest jedną z nich. Wymaga ona podjęcia działań, które mają na celu złagodzenie objawów i ograniczenie inwazji pasożytniczej. Zobacz, czym leczyć owsiki w ciąży.


Pojawienie się nieprzyjemnych objawów, które sugerują owsiki w ciąży, jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej. Powinnaś to zrobić przed zastosowaniem jakichkolwiek leków. Jest to ważne, ponieważ nie możesz przyjmować niektórych środków farmakologicznych, gdy spodziewasz się dziecka. Mowa również o tych, które są dostępne bez recepty. Dzieje się tak przez ich potencjalnie szkodliwe działanie na rozwój płodu. Z tego powodu lekarz powinien zadecydować o sposobie terapii

owsiki-w-ciazy-czym-leczyc-domowe-sposoby
pixabay.com

Polecane

miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
Zdrowie
1 min.
Jak stosować imbir w ciąży? Jakie jest jego działanie?
17.09.2021
Spis treści
  1. Co to są owsiki?
  2. Jakie są objawy owsików w ciąży?
  3. Jak rozpoznać i czym leczyć owsiki w ciąży?
  4. Owsiki a ciąża
  5. Co robić, aby nie pojawiły się owsiki w ciąży?

Co to są owsiki?

Owsiki są pasożytami, które zajmują układ pokarmowy człowieka. Bytują przede wszystkim w jelicie cienkim i grubym, a niekiedy także w wyrostku robaczkowym. Żywią się treścią jelitową i obecnymi w niej substancjami odżywczymi. Są odpowiedzialne za wywołanie choroby pasożytniczej, jaką jest owsica. Występuje ona przede wszystkim u dzieci, ale narażone są na nią również osoby dorosłe. Zdarzają się nawet owsiki w ciąży.

Owsiki mają cienkie i wydłużone ciało. Mogą osiągać długość od 3 milimetrów do 1 centymetra. Samice składają jaja w okolicy odbytu. Ma to miejsce przede wszystkim w godzinach nocnych. Wykluwają się z nich larwy, które stają się dorosłe po miesiącu. Samica owsika może złożyć za jednym razem nawet kilkanaście tysięcy jaj.

Owsikami w ciąży możesz zarazić się drogą pokarmową. Wystarczy, że przeniesiesz na rękach ich jaja (które mogły znajdować się na pościeli, bieliźnie osobistej, skórze lub przedmiotach użytku codziennego) w okolicę ust. Ryzyko wzrasta także, gdy zjesz owoce lub warzywa bez ich wcześniejszego umycia. Dzieje się tak, gdy jaja owsików osiądą na nich wraz z kurzem.

Jakie są objawy owsików w ciąży?

Możesz podejrzewać, że zachorowałaś na owsicę, gdy zaobserwujesz u siebie pewne objawy. Najbardziej charakterystycznym z nich jest świąd w okolicy odbytu. Pojawia się on, gdy samice wychodzą na skórę, aby złożyć jaja. Ponieważ dzieje się to tylko w nocy, razem z nim może wystąpić bezsenność, a zwłaszcza problemy z zasypianiem.

Owsiki w ciąży możesz podejrzewać, gdy pojawią się dodatkowo:

Może się także zdarzyć, że zaobserwujesz obecność owsików w kale. Ich brak nie świadczy jednak o tym, że nie doszło u ciebie do inwazji pasożytniczej. Pamiętaj także, że możesz nie odczuwać żadnych objawów.

Jak rozpoznać i czym leczyć owsiki w ciąży?

Owsiki w ciąży można rozpoznać dzięki badaniom laboratoryjnym. Skierowanie możesz dostać od lekarza pierwszego kontaktu. Najbardziej wiarygodnym testem jest wymaz z odbytu. Niekiedy możesz zostać skierowana także na badanie kału.

Bardzo ważną kwestią jest to, jak pozbyć się owsików w ciąży. Niestety leki na owsicę nie zostały dopuszczone do użytku przez ciężarne. Dzieje się tak ze względu na brak badań klinicznych, które potwierdzałoby ich wpływ na płód. Dlatego w ciąży najlepiej sprawdzą się domowe sposoby na owsiki.

Jeżeli jesteś w ciąży i pojawiły się u ciebie owsiki, powinnaś:

  • często myć ręce, zmieniać bieliznę, pościel i prać ją w wysokich temperaturach,

  • dbać o higienę intymną,

  • często wietrzyć pomieszczenia,

  • unikać korzystania ze wspólnych ręczników oraz spania w jednym łóżku z twoim dzieckiem, u którego stwierdzono owsiki.

W leczeniu owsików w ciąży dużą rolę odgrywa dieta. Musi być bogata w błonnik, który ułatwia wypróżnianie. Powinnaś także ograniczyć spożycie węglowodanów i zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Możesz też jeść pestki dyni, ponieważ mają one właściwości, które wspierają walkę z pasożytami układu pokarmowego.

Owsiki a ciąża

Na pewno zastanawiasz się, czy owsiki w ciąży niosą jakiekolwiek zagrożenie dla rozwijającego się dziecka. Nie musisz się obawiać. Pasożyty nie przenoszą się drogą krwi, dlatego nie mają możliwości przedostania się do środowiska płodu. Nie oznacza to jednak, że możesz ignorować objawy owsicy i nie podejmować żadnych działań.

Co robić, aby nie pojawiły się owsiki w ciąży?

Główną metodą zapobiegania owsikom w ciąży jest dbanie o odpowiednią higienę. Pamiętaj o tym, aby zawsze myć ręce po powrocie do domu, po skorzystaniu z toalety oraz przed spożyciem posiłku. Nigdy nie jedz owoców i warzyw, których wcześniej nie wypłukałaś pod bieżącą wodą. Często pierz bieliznę. Unikaj także obgryzania paznokci, wkładania palców do rąk lub dotykania brudnymi rękami okolic twarzy - pamiętaj, że jaja owsików mogą znajdować się wszędzie.

Źródła
  1. E. Szałek, E. Grześkowiak, Bezpieczeństwo farmakoterapii w okresie ciąży, „Farmacja Współczesna”, 2008, nr 1, s. 109-115.
  2. J. Popielska, M. Marczyńska, Zakażenia pasożytnicze przewodu pokarmowego, „Standardy Medyczne/Pediatria”, 2013, t. 10, s. 474-479.
  3. E. Hadaś, M. Derda, Pasożyty – zagrożenie nadal aktualne, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, 2014, t. 95, nr 1, s. 6–13.
  4. Z. Zdrojewicz, A. Błaszczyk, M. Wróblewska, Dynia – zdrowa, ale zapomniana, „Medycyna Rodzinna”, 2016, t. 19, nr 2, s. 70–74.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
karagen-co-to-jest-czy-jest-bezpieczny
Odżywianie
2 min.
Karagen – co to jest, gdzie jest stosowany i jaki ma wpływ na zdrowie?
17.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.