Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę

Zamienniki cukru

Kiedyś używano stwierdzenia, że cukier krzepi. To, jak dziś wiemy, propagandowe hasło, na szczęście już dawno odeszło do lamusa. Spożywanie nadmiaru cukru sprzyja rozwojowi wielu chorób cywilizacyjnych, otyłości i negatywnie wpływa na ludzki umysł. W związku z tym w kuchni lepiej jest stosować jego zdrowe zamienniki. Zobacz jakie.

Cukier – wpływ na zdrowie

Mówi się, że biały cukier to biała śmierć. Patrząc na długą listę tego, co powoduje jego nadmiar w diecie, nie sposób nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Niewielka ilość jest co prawda głównym paliwem dla ludzkiego mózgu, a także dostarcza organizmowi energii, jednak nadmiar glukozy i innych cukrów może być przyczyną rozwoju wielu chorób. Badania naukowe wykazały, że cukier zwiększa ryzyko występowania m.in. insulinooporności, otyłości, miażdżycy, chorób metabolicznych, nadpobudliwości u dzieci i chorób skórnych, np. trądziku. Cukry proste znajdują się w wielu produktach spożywczych, w tym nawet w wędlinach, dlatego też lepiej zrezygnować z kupowania białego cukru w torebkach i wybrać zdrowsze alternatywy.

Jakie są zamienniki cukru?

Jakie są najpopularniejsze zamienniki cukru? Piszemy m.in. o:

  • erytrolu,

  • stevii,

  • miodzie faceliowym, z kwiatów czarnego bzu, nawłoci, rzepakowym, nawłociowym, słonecznikowym, malinowym, akacjowym i lawendowym.

Przeczytaj o ich prozdrowotnych właściwościach i zdecyduj, który z nich będzie dla Ciebie najkorzystniejszy. Już dzisiaj zacznij używać zamienników białego cukru.

  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.