Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę

Zdrowe tłuszcze

Wokół roli tłuszczów w diecie narosło wiele mitów. Konsumenci nadal obawiają się ich spożywać, jednak warto pamiętać o tym, że to rodzaj tłuszczu determinuje jego szkodliwość. Dowiedz się, gdzie znaleźć dobre tłuszcze i jak je spożywać.

Zdrowe tłuszcze – jakie mają znaczenie w diecie?

Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w codziennej diecie człowieka powinny znaleźć się nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny kwasów omega-3 i omega-6. Znaleźć je można przede wszystkim w algach morskich, tłustych rybach, orzechach włoskich, siemieniu lnianym i różnego rodzaju olejach. Co ważne, ich zbilansowanie z innymi substancjami odżywczymi zapobiega nadmiernej produkcji cholesterolu i występowaniu wielu przewlekłych chorób, w tym miażdżycy. Zdrowe tłuszcze to także mniejsze ryzyko otyłości. Osoby, które stosują dietę ketogeniczną, znacznie skuteczniej spalają nadmiar tłuszczu i dzięki temu łatwiej jest im utrzymać szczupłą sylwetkę.

Zdrowe tłuszcze, czyli jakie?

Nie wiesz, jaki rodzaj tłuszczów wybrać? Przeczytaj o właściwościach i zastosowaniu olejów (np. sojowego, z pestek dyni lub moreli), oliwy czy też awokado. Poznaj mit dotyczący spożywania jajek i wprowadź je na stałe do swojej diety. Sprawdź, jakie cenne składniki odżywcze znajdują się w żółtku i przygotowuj dania bazujące na dobrej jakości jajach od tzw. szczęśliwych kurek.

Najnowsze

olej-konopny-wlasciwosci-zastosowanie-dzialanie.
Odżywianie
1 min.
Olej konopny – czym się charakteryzuje? Zastosowanie i dobroczynne właściwości
Alicja Skibińska27.09.2023

Polecane

orzeszki-ziemne-co-zawieraja-jakie-maja-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Fistaszki - jakie mają właściwości i wartości odżywcze?
30.07.2021
dieta-antycellulitowa-co-jesc-a-czego-lepiej-unikac
Odżywianie
2 min.
Dieta antycellulitowa - co jeść, a czego lepiej unikać?
30.07.2021
orzechy-wloskie-mielone-swieze-na-co-sa-dobre
Odżywianie
1 min.
Orzechy włoskie - mielone, świeże. Na co są dobre?
28.10.2021
olej-z-awokado-jakie-ma-wlasciwosci-jak-stosowac
Odżywianie
1 min.
Olej z awokado – właściwości i zastosowanie w kuchni i lecznictwie
19.05.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.