Zdrowe tłuszcze

Wokół roli tłuszczów w diecie narosło wiele mitów. Konsumenci nadal obawiają się ich spożywać, jednak warto pamiętać o tym, że to rodzaj tłuszczu determinuje jego szkodliwość. Dowiedz się, gdzie znaleźć dobre tłuszcze i jak je spożywać.

Zdrowe tłuszcze – jakie mają znaczenie w diecie?

Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w codziennej diecie człowieka powinny znaleźć się nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny kwasów omega-3 i omega-6. Znaleźć je można przede wszystkim w algach morskich, tłustych rybach, orzechach włoskich, siemieniu lnianym i różnego rodzaju olejach. Co ważne, ich zbilansowanie z innymi substancjami odżywczymi zapobiega nadmiernej produkcji cholesterolu i występowaniu wielu przewlekłych chorób, w tym miażdżycy. Zdrowe tłuszcze to także mniejsze ryzyko otyłości. Osoby, które stosują dietę ketogeniczną, znacznie skuteczniej spalają nadmiar tłuszczu i dzięki temu łatwiej jest im utrzymać szczupłą sylwetkę.

Zdrowe tłuszcze, czyli jakie?

Nie wiesz, jaki rodzaj tłuszczów wybrać? Przeczytaj o właściwościach i zastosowaniu olejów (np. sojowego, z pestek dyni lub moreli), oliwy czy też awokado. Poznaj mit dotyczący spożywania jajek i wprowadź je na stałe do swojej diety. Sprawdź, jakie cenne składniki odżywcze znajdują się w żółtku i przygotowuj dania bazujące na dobrej jakości jajach od tzw. szczęśliwych kurek.

Najnowsze

Ad

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.