Witaminy

O zdrowej diecie mówi się wtedy, gdy jest ona bogata w witaminy i inne składniki odżywcze. Każda z nich odgrywa inną rolę w ludzkim organizmie. Jest substratem do przemian biochemicznych i odżywia żywe komórki. U nas przeczytasz, gdzie można szukać witamin i dlaczego warto je jeść z produktami spożywczymi i suplementować.

Czym są witaminy?

Witaminy to związki organiczne potrzebne do wzrostu i rozwoju organizmu już od życia płodowego. Ich określone stężenie jest niezbędne, aby móc w pełni cieszyć się zdrowiem. Niestety, większość z nich ma pochodzenie egzogenne, co oznacza, że sami nie potrafimy ich wytworzyć i konieczne jest ich dostarczanie z pożywieniem. Na szczęście bogatym źródłem witamin są m.in. warzywa (np. cukinia, dynia, awokado), owoce, miody (np. z kwiatów czarnego bzu, faceliowy, akacjowy, rzepakowy, lawendowy, słonecznikowy), nabiał, jaja, produkty wegetariańskie i wegańskie, w tym tofu.

Jak witaminy wpływają na organizm człowieka?

Witaminy odżywiają ciało człowieka od wewnątrz. Szczególnie ważne jest dostarczanie witamin C, E, K, A i B12. Tę ostatnią powinny suplementować osoby będące na diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Brak witamin może powodować szereg poważnych komplikacji zdrowotnych, objawiających się m.in. wypadaniem włosów, łamaniem się paznokci, spadkiem odporności na infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze, upośledzeniem funkcjonowania układu nerwowego, pokarmowego i sercowo-naczyniowego, a także utratą naturalnej sprężystości i jędrności skóry.

Najnowsze

Ad

Polecane

durian-owoc-jak-wyglada-pachnie-i-smakuje
Odżywianie
1 min.
Durian owoc - jak wygląda, pachnie i smakuje?
24.01.2022
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
uczulenie-na-truskawki-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Odżywianie
2 min.
Uczulenie na truskawki - jak wygląda? Jakie są objawy?
29.10.2021
sok-ananasowy-na-co-jest-dobry-co-daje
Odżywianie
2 min.
Sok ananasowy - na co jest dobry? Co daje?
29.10.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.