Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

8 miesięcy temu

Czym są zmiany metastatyczne i co mogą oznaczać?

Co może oznaczać stwierdzenie zmian metastatycznych w wątrobie u chorego na raka jelita grubego? Czym są te zmiany?

Odpowiedź

Zmiany metastatyczne to inaczej przerzuty nowotworowe. Mogą wystąpić u chorego na nowotwór złośliwy. Komórki nowotworowe mogą odłączyć się od pierwotnego guza i zostać przetransportowane drogą naczyń krwionośnych, chłonnych bądź wszczepić się w okolicy guza. Ryzyko wystąpienia przerzutów jest zależne od rodzaju nowotworu. Wiele nowotworów ma typowe miejsca przerzutowania, np. dla raka jelita grubego jest to wątroba, a dla raka prostaty są to kości. Obecność zmian metastatycznych u chorego na nowotwór jest czynnikiem niepomyślnie rokującym i świadczy o znacznej rozległości procesu chorobowego.

lek. Wiktor Trela

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.