Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Co wypłukuje żelazo z organizmu? Czego należy unikać?

Sylwia Brodniewska 21.01.2022Aktualizacja: 27.02.2024

Prawidłowo zbilansowana dieta zapewnia niezbędne witaminy i mikroelementy. Jednym z nich jest żelazo, które wpływa na odporność organizmu, zwalczając wirusy i bakterie. Niedobory żelaza objawiają się apatią, zmęczeniem i bólami głowy. Niski poziom tego pierwiastka może być spowodowany spożywaniem kawy i herbaty podczas posiłku, a także nadużywaniem alkoholu. Wyrobienie zdrowych nawyków pozwoli na utrzymanie optymalnego poziomu żelaza w organizmie.


co-wyplukuje-zelazo-z-organizmu-czego-unikac
pexels

Polecane

nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
papryczka-chili-marynowana-w-oleju-suszona
Odżywianie
1 min.
Papryczka chili - marynowana, w oleju, suszona
24.01.2022
syrop-z-lawendy-jakie-ma-wlasciwosci-i-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Syrop lawendowy – na co pomaga, jak go przygotować i odpowiednio wykorzystać
19.05.2021
Spis treści
  1. Objawy niedoboru żelaza
  2. Co wypłukuje żelazo z organizmu?
  3. Jak zapobiec wypłukiwania żelaza z organizmu?

Objawy niedoboru żelaza

Niedobór żelaza zdarza się dużo częściej niż jego nadmiar. Ważne jest obserwowanie swojego organizmu i zwrócenie uwagi na niepokojące objawy. Najwcześniej pojawia się zmęczenie i apatia, które nie mają żadnego uzasadnionego powodu. Jeśli często ucinasz sobie drzemki w ciągu dnia, nie masz ochoty na czynności, które sprawiały Ci przyjemność, wykonaj badania krwi pod kątem poziomu żelaza w Twoim organizmie. Do kolejnych objawów dochodzą symptomy skórne, takie jak: sińce pod oczami, blade błony śluzowe, sucha, szara i szorstka skóra. Włosy stają się łamliwe, zaczynają wypadać, a końcówki rozdwajają się.

Zaczynają często pojawiać się infekcje, głównie gardła czy przeziębienie, afty lub opryszczka. Brak żelaza powoduje również: bóle głowy, problemy z pamięcią i koncentracją, zadyszkę, kołatanie serca. Może występować krwawienie z nosa bez jakiegokolwiek powodu.

Konsekwencją długotrwałego niedoboru żelaza może być anemia. Objawy jej są zbliżone do niedoboru żelaza. Może wtedy się pojawić: zmęczenie, senność, osłabienie, brak energii. Niedokrwistość może wystąpić w każdym wieku. Anemia częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, co ma związek z mniejszą ilością spożywanego mięsa, a także może być spowodowana obfitymi krwawieniami menstruacyjnymi. Objawy anemii są typowe, dlatego ciężko je przeoczyć.

Co wypłukuje żelazo z organizmu?

Jest kilka produktów spożywczych, których spożywanie może powodować wypłukiwanie tego pierwiastka z organizmu.

Podstawowym błędem jest picie kawy i czarnej herbaty podczas spożywania posiłków. Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez kawy, ale zdecydowanie lepsze dla organizmu jest wypicie tego napoju po upływie minimum godziny od zjedzenia śniadania. Mocne napoje utrudniają wchłanianie żelaza z pożywienia, przez co występuje jego niższy poziom w organizmie.

Picie alkoholu nie pozostaje bez znaczenia. Przede wszystkim jego nadmierne spożywanie może przyczyniać się do powstawania wielu chorób. Etanol, który jest zawarty w alkoholu, wypłukuje cenne dla organizmu witaminy i mikroelementy. Należy unikać długotrwałego spożywania wysokoprocentowych trunków, ponieważ w konsekwencji może to prowadzić do powstania wielu niedoborów w organizmie, problemów z wątrobą, zaburzeń natury psychicznej czy choroby alkoholowej.

Żelazo może być wypłukiwane z krwi wskutek sporej utraty krwi. Kobiety, które mają obfite i długotrwałe miesiączki, są bardziej narażone na niedobór żelaza niż te, które miewają normalne krwawienia. Także niebezpieczna jest utrata krwi spowodowana chorobami, np. przewodu pokarmowego, wskutek krwawienia z dróg moczowych czy zabiegów i operacji.

Kobiety w ciąży oraz karmiące matki mają większe zapotrzebowanie na ten pierwiastek, dlatego powinny pomyśleć o dobrej diecie lub dodatkowej suplementacji. Żelazo w większej ilości jest potrzebne dzieciom i młodzieży w okresie dojrzewania.

Jak zapobiec wypłukiwania żelaza z organizmu?

Aby zapobiec wypłukiwaniu żelaza z organizmu, nie należy spożywać kawy i herbaty podczas posiłków. Powinno się także ograniczyć lub całkowicie wyeliminować alkohol. Osoby na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej są bardziej narażone na niedobór żelaza, ponieważ nie spożywają odpowiedniej ilości produktów bogatych w ten pierwiastek. Powinny one włączyć do diety odpowiednie suplementy lub spożywać więcej produktów bogatych w żelazo, np.natkę z pietruszki, bób, szpinak, buraki czy maliny i czarne porzeczki. Dieta bogata w żelazo dla pozostałych osób powinna składać się z czerwonego mięsa. Można sięgnąć po podroby, jak wątróbka, a także dobrej jakości wędlinę.

Możesz również zwiększyć wchłanialność żelaza. Źródeł żelaza jest wiele, dlatego wybierając odpowiednie produkty spożywcze, można zadbać o jego optymalny poziom. Wystarczy dobrze komponować swoje posiłki. Na większe wchłanianie ma wpływ obecność witaminy C, która jest obecna cytrusach, papryce, truskawkach, brokułach czy kalafiorze. Jeśli cierpisz na niedobór żelaza lub nie wiesz czego unikać, aby utrzymać jego optymalny poziom, skorzystaj z pomocy lekarza lub dietetyka, który ułoży odpowiednią dla Ciebie dietę.

Źródła
  1. U. Goeber, Poradnik dla pacjenta – Żelazo: pierwiastek życia, Wydawca Medpharm, Wrocław 2015.
  2. Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, pod red. M. Jarosza i innych, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Warszawa 2020.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

syrop-z-dzikiej-rozy-jakie-ma-wlasciwosci-zdrowotne
Odżywianie
1 min.
Kiedy warto stosować syrop z owoców dzikiej róży?
14.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
pestka-awokado-jakie-ma-wlasciwosci-lecznicze
Odżywianie
1 min.
Czy można jeść pestkę z awokado?
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.