niedobor-siarki-jakie-sa-charakterystyczne-objawy
pexels.com

Polecane

physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021

Dlaczego siarka jest tak ważna?

Niedobór siarki skutkuje pogorszeniem się stanu całego organizmu. Dzieje się tak, ponieważ ten arcyważny pierwiastek wchodzi w skład licznych hormonów, enzymów i białek strukturalnych. Mowa między innymi o:

 • biotynie i witaminie B1,

 • insulinie i heparynie,

 • kluczowych dla organizmu aminokwasach,

 • przeciwutleniaczach,

 • białku keratynie (budulec skóry, włosów i paznokci).

Dzięki związkom, w których skład wchodzi siarka, organizm może lepiej regulować gospodarkę hormonalną, mobilizować odporność do walki z drobnoustrojami, oczyszczać się z toksyn, regulować nastrój, usprawniać przemianę związków tłuszczowych, wzmacniać stawy oraz doprowadzać większą ilość krwi do narządów. Przeciwzapalne właściwości siarki pomagają także w regeneracji.

Co ciekawe, siarkę znaleźć możemy również w szamponach do włosów nadmiernie przetłuszczających się oraz przeciwłupieżowych. Wszystko przez wspomniany silny wpływ na skórę głowy i włosy.

Niedobór siarki – objawy

Objawy niedoboru siarki bardzo łatwo pomylić z objawami wielu powszechnych chorób. Jej zbyt niski poziom skutkuje osłabieniem paznokci i włosów oraz wyraźnym pogorszeniem się stanu skóry. Skóra twarzy jest sucha, paznokcie częściej ulegają rozdwojeniu i łamaniu, a włosy wypadają i wyglądają niezdrowo. Podobne symptomy możemy obserwować w przypadku deficytu innych ważnych związków. To, co charakterystyczne w przypadku niedoboru siarki, to ciemna obwódka na brzegu tęczówki oka.

Siarka wraz z manganem i fosforem wpływa na pracę całego układu nerwowego i mózgu. W efekcie niedobór pierwiastka skutkuje zmęczeniem, sennością, osłabieniem, brakiem energii i cyklicznie występującym uczuciem niepokoju. Deficyt siarki może powodować także zaburzenia pracy wątroby, która pełni bardzo ważną funkcję w działaniu wielu naszych układów organów.

Niedobór siarki a inne niezbędne minerały

Kiedy w naszym organizmie zaczyna brakować siarki, minerały takie jak: magnez, krzem, sód, mangan, wapń, żelazo, jod, chlor i potas również gorzej się wchłaniają. Ich niedobór pociąga za sobą dalsze negatywne konsekwencje.

Niedobór siarki – co robić? Gdzie jej szukać?

W przypadku niewielkiego niedoboru możesz zastanowić się, czy nie wynika on z diety. Szczególnie narażeni na ten rodzaj deficytu są weganie, ponieważ główne źródła siarki w jedzeniu to mięso, ryby, jaja, mleko oraz przetwory mleczne. W małych ilościach dostępna jest również w nasionach roślin strączkowych, warzywach cebulowych i kapustnych.

Jeżeli niedobór jest znaczny, najlepiej zrobisz, kontaktując się z lekarzem, który zadecyduje, czy musisz dodatkowo przyjmować tabletki z siarką. Tego rodzaju środki dostępne są w większości aptek bez recepty.

Niedobór siarki – kąpiele siarkowe

Kąpiele siarczkowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Jeżeli miewasz stany pourazowe lub zapalne skóry (np. AZS, ŁZS), siarka może przynieść ci ogromne ukojenie. Dzięki swoim właściwościom pierwiastek może pomóc również chorym na reumatoidalne zapalenie stawów oraz dnę moczanową.

Pozostałe wskazania do stosowania kąpieli siarkowych to różnego rodzaju dyskopatie, choroby układu oddechowego (zwłaszcza przewlekłe stany zapalne płuc, oskrzeli i krtani), miażdżyca, otyłość i cukrzyca. Siarka może okazać się pomocna również przy nawracających zakażeniach pasożytniczych, bakteryjnych i grzybiczych skóry.

Niedobór siarki jako objaw chorobowy

W niektórych przypadkach niedobór siarki może wynikać z chorób wymagających dalszej diagnostyki. Mowa przede wszystkim o uszkodzeniu wątroby, gorączce reumatologicznej, reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobie wieńcowe oraz nowotworowej. Deficyt siarki może występować również u osób, które przeszły zawał.

Siarka a odtruwanie organizmu

Dzięki swoim właściwościom odtruwającym siarka może pomagać w oczyszczaniu całego organizmu. Organem, w którym dzieje się ten proces, jest wątroba. Dzięki odpowiedniej ilości siarki usuwane są toksyny, zanieczyszczenia oraz produkty uboczne przemiany materii.

Zneutralizowane, niepotrzebne związki trafiają do nerek, skąd są wydalane. Z tego powodu siarka może pomóc w odtruwaniu organizmu z nikotyny, metali ciężkich, leków oraz… smogu.

Nadmiar siarki

Ilość zapotrzebowania organizmu na siarkę różni się w zależności od źródła. Wszystko dlatego, że ciężko ustalić jednoznaczne normy. Siarka powinna przede wszystkim pokrywać zapotrzebowanie na białko. Jej nadmiar wydalany jest z moczem, więc w zasadzie nie można jej przedawkować. Z tego powodu nieznane są również symptomy przyjęcia zbyt dużych ilości tego pierwiastka.

Źródła
 1. Kunachowicz H., „Zasady żywienia człowieka” 2000.
 2. Kowalczyk A., Siarka w diecie „Działkowiec” 2017.
 3. Grys A., Łowicki, Z., Gryszczyńska, A., Kania M., Parus A., Pękala E., „Rośliny zielarskie w leczeniu chorób skóry – bezpieczeństwo i zastosowanie” 2011.
 4. Wyszkowska-Kolatko M., Koczurkiewicz P., Wójcik K., „Rośliny lecznicze w terapii chorób skóry”
 5. Bojarowicz H., Dźwigulska P., „Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie” 2012.
 6. Siarka - rola, źródła, skutki niedoboru - algi Spirulina i Chlorella.
 7. Uzdrowisko Kraków Swoszowice - Coś tu brzydko pachnie - o co konkretnie chodzi w tej siarce.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

herbata-rooibos-co-to-jest-wlasciwosci-zdrowotne
Odżywianie
2 min.
Herbata rooibos - co to jest? Właściwości zdrowotne
30.07.2021
niedobor-bialka-jakie-sa-przyczyny-objawy-i-skutki
Odżywianie
1 min.
Niedobór białka - jakie są przyczyny, objawy i skutki?
29.10.2021
czy-kawa-podnosi-cisnienie-co-warto-wiedziec
Odżywianie
1 min.
Czy kawa podnosi ciśnienie? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
Popularne w kategorii Odżywianie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.