papryczka-chili-marynowana-w-oleju-suszona
pixabay.com

Polecane

physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021

Papryczka chili - składniki odżywcze i właściwości

Papryczki chili zarówno w formie świeżej, jak i sproszkowanej są popularnym dodatkiem do wielu dań. Pochodzą z Ameryki Łacińskiej. Najpopularniejsze są czerwone i zielone papryczki chilli, choć nie są one jedynymi dostępnymi na rynku. Chili jest ceniona w kuchni za intensywny ostry smak i wyraźny aromat. Może wykazywać pewne właściwości prozdrowotne. Bywa zaliczana do grupy przypraw i ziół wspomagających odchudzanie. Wiąże się to z występowaniem w papryce alkaloidu, jakim jest kapsaicyna. To ona sprawia, że papryka chili ma tak ostry smak. Związek ten wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwutleniające, a także przyspiesza metabolizm i wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Oprócz tego czerwona papryczka chili zawiera także flawonoidy, również mające działanie antyoksydacyjne, oraz witaminę C i karotenoidy. W zależności od gatunku ilość tych wszystkich związków jest różna. Antyoksydacyjne działanie kapsaicyny ma wpływ na gospodarkę lipidową - opóźnia oksydację lipoprotein LDL, czyli tzw. złego cholesterolu. Ta właściwość ma także swoje zastosowanie w przemyśle. Papryczki chili w oliwie spowalniają procesy utleniania kwasów tłuszczowych, co poprawia trwałość takiej oliwy. Co ciekawe, chili nie tylko ma czerwony lub zielony kolor. Na rynku spotkasz także żółtą papryczkę chili, choć chyba najbardziej swoim wyglądem zaskakuje… czarna papryka chili.

Papryczki chili - skala ostrości

Skala Scoville’a określa ostrość danego produktu. Zgodnie z nią czysta kapsaicyna ma dokładnie 16 milionów SHU. Dla porównania papryka jalapeño i sos tabasco mieszczą się na skali Scoville’a w przedziale 2500 do 8000 SHU. Według Księgi rekordów Guinessa najostrzejsza papryczka chili na świecie to „Carolina Reaper” i w skali Scoville’a ma 1 641 183 SHU. Można jednak znaleźć doniesienia o innych paprykach, które miałyby mieć w tej skali wyższy poziom ostrości. Na ostateczną ostrość danej papryki czy gotowej przyprawy ma wpływ wiele czynników. Kapsaicyna nie jest równomiernie rozmieszczona w warzywie, ponadto liczy się także jego dojrzałość. W jednym z badań okazało się, że najostrzejszą przyprawą była sproszkowana samodzielnie wyhodowana papryczka chili. Wynika to z faktu, że przyprawa została przygotowana z całej papryki, razem z nasionami. W procesie produkcji przemysłowej przyprawy może dochodzić do oddzielania owocni od nasion, przez co nie zostają one rozdrobnione. Wpływa to na zawartość kapsaicyny w produkcie i finalnie na poziom ostrości. Wielbiciele ostrych potraw powinni pamiętać o tym, że poparzenie papryczką chili jak najbardziej jest możliwe - nawet już podczas krojenia.

Jak suszyć papryczki chili?

Suszone papryczki chili przygotujesz we własnym domu. Nie wymaga to dużego nakładu pracy. Najprostsza metoda na papryczki chili suszone to rozłożenie ich na papierze do pieczenia i wstawienie do piekarnika rozgrzanego do ok. 50-60 stopni na 5-6 godzin. Do suszenia można także wykorzystać klasyczną suszarkę do warzyw i owoców. Jak przechowywać papryczki chili? Trzymaj je w całości lub wcześniej rozdrobnione w moździerzu na płatki w słoiczku lub papierowej torbie.

Co zrobić z papryczek chili?

Papryczki, tak jak wiele innych warzyw można poddać różnego typu obróbce. By urozmaicić ich smak, przygotuj papryczki chili w zalewie octowej. Papryczki chili w oliwie z kolei nie tylko można przechowywać przez długi czas, lecz także na dodatek zmieniają smak oliwy. W ten sposób możesz uzyskać tłuszcz o oryginalnym ostrym smaku, który sam w sobie staje się wyrazistym elementem potrawy. Warto również dodać, że papryczki chilli w occie czy innej zalewie są łagodniejsze od tych spożywanych na surowo. Dania z papryczką chili sprawdzają się przede wszystkim w okresie zimowym, wiele z nich pochodzi z kuchni chińskiej oraz tajskiej. Jednymi z popularnych dań z ich dodatkiem są minimalistyczne aglio olio e peperoncino czy meksykańskie chili con carne.

Źródła
  1. M. Woźniak i wsp., Właściwości przeciwutleniające oraz zawartość kapsaicynoidów w wybranych przyprawach z dodatkiem ostrej papryki, dostępnych na polskim rynku, „ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość” 2020, t. 27, nr 4 (125), s. 64-77.
  2. M. Nogala-Kałucka i wsp., Charakterystyka aromatyzowanych oliw extra virgin pod kątem stabilności oksydacyjnej, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2011, t. 92, nr 4, s. 852-854.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

herbata-rooibos-co-to-jest-wlasciwosci-zdrowotne
Odżywianie
2 min.
Herbata rooibos - co to jest? Właściwości zdrowotne
30.07.2021
niedobor-bialka-jakie-sa-przyczyny-objawy-i-skutki
Odżywianie
1 min.
Niedobór białka - jakie są przyczyny, objawy i skutki?
29.10.2021
czy-kawa-podnosi-cisnienie-co-warto-wiedziec
Odżywianie
1 min.
Czy kawa podnosi ciśnienie? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
Popularne w kategorii Odżywianie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.