account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Datura – trucizna czy lekarstwo?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian06.05.2024Aktualizacja: 06.05.2024

Bieluń dziędzierzawa – znany również pod nazwą datura – to roślina o niezwykłych właściwościach leczniczych i psychoaktywnych. Jego nazwa naukowa to datura stramonium. Roślina najczęściej występuje w Azji, Europie i Ameryce Północnej. Rośnie na nieużytkach, rumowiskach, ale również w ogrodach. Jego wyjątkowy wygląd i charakterystyczny zapach przyciągają uwagę. Pamiętaj, że bieluń ma silne właściwości toksyczne i wykorzystywanie go np. w leczeniu astmy czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego wymaga szczególnej ostrożności.


datura-zastosowanie-ryzyka
Pixabay.com

Polecane

oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
ocet-na-grzybice-paznokci-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Ocet na grzybicę paznokci - domowe sposoby
24.01.2022
kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest datura? Jak wygląda bieluń dziędzierzawa?
  2. Datura – zastosowanie medyczne 
  3. Bieluń jako roślina halucynogenna
  4. Datura – jakie są skutki zatrucia?
  5. Zatrucie daturą – co robić?

Czym jest datura? Jak wygląda bieluń dziędzierzawa?

Bieluń dziędzierzawa lub datura to roślina, która występuje w wielu częściach świata. Preferuje ciepłe, słoneczne stanowiska i dobrze zdrenowane gleby Europy, Azji i Ameryki Północnej. Można ją znaleźć na następujących terenach:

  • Użytki rolne – bieluń dziędzierzawa to pospolity chwast na polach uprawnych, zwłaszcza na polach kukurydzy, soi i bawełny;

  • Nieużytki – datura rośnie również na nieużytkach, takich jak pastwiska, ugory i tereny poprzemysłowe;

  • Ogrody – datura może również występować w ogrodach jako roślina ozdobna. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio zabezpieczyć ją przed dziećmi i zwierzętami domowymi;

  • Przydroża – bieluń dziędzierzawa można również znaleźć rosnącą przy drogach i innych obszarach zabudowanych. 

Bieluń dziędzierzawa osiąga wysokość około 1 metra. Jego charakterystyczną cechą są duże, białe, lejkowate kwiaty o nieprzyjemnym, ostrym zapachu. Liście są długoogonkowe, o jajowatym kształcie z zaostrzonym szczytem. Blaszka liściowa może osiągnąć długość do 30 cm i szerokość do 15 cm. Brzeg ciemnozielonych, matowych liści jest nierównomiernie ząbkowany.

Liście i nasiona zawierają substancje o działaniu na ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy. Jednak należy pamiętać, że bieluń jest rośliną silnie toksyczną i trującą. Stosowanie bielunia w celach leczniczych powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą specjalisty.

Datura – zastosowanie medyczne 

Surowcem o właściwościach leczniczych są nasiona oraz liście bielunia. Z nasion tej rośliny izoluje się czyste alkaloidy – skopolaminę i atropinę. Natomiast liście zawierają:

  • atropinę,

  • hioscyjaminę,

  • skopolaminę,

  • apoatropinę,

  • beladoninę,

  • garbniki,

  • flawonoidy.

Te substancje czynne zawarte w surowcach bielunia powodują m.in. rozszerzenie źrenicy oka, hamują wydzielania śliny, potu, soku żołądkowego, a także rozszerzenie oskrzeli.

Bieluń dziędzierzawa – mimo swojej toksyczności – znalazł zastosowanie w tradycyjnej medycynie. Już w czasach antycznych, z powodu swoich właściwości nasennych i halucynogennych, była wykorzystywana do leczenia różnych dolegliwości.

Leki otrzymane z Datura stramonium stosuje się w stanach skurczowych przewodu pokarmowego i dróg moczowych w celu łagodzenia bolesnych skurczów mięśni gładkich. W medycynie ludowej wykorzystywano go do leczenia ran, wrzodów, dny moczanowej, reumatyzmu, obrzęków, rwy kulszowej, a nawet bólów zębów.

Hioscyna i atropina są wykorzystywane we wstępnym postępowaniu anestezjologicznym przed zabiegami operacyjnymi lub diagnostycznymi. Hioscyna jest podawana jako lek przeciwwymiotny oraz w leczeniu stanów skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego, np. w kolce żółciowej.

Datura jest również znana z poprawy dolegliwości ze strony układu oddechowego. W badaniach naukowych ma ona potwierdzone działanie przeciwastmatyczne. Zawarte w niej alkaloidy działają przeciwzapalnie, antycholinergicznie i rozszerzająco na oskrzela.

Roślina była również wykorzystywana w leczeniu przeziębienia, grypy, krztuśca i zapalenia oskrzeli ze względu na swoje działanie wykrztuśne. Jako naturalny środek roślinny wspomagała pozbywanie się nadmiaru wydzieliny z dróg oddechowych.  Dzięki temu oddychanie stawało się łatwiejsze.

Zwolennicy medycyny naturalnej mogą polecać spożywanie bielunia pod postacią naparu np. jako środek na przeziębienie. Medycyna konwencjonalna nie popiera jednak stosowania takich metod, a w szczególności samodzielnego przygotowywania naparów z datury.

Bieluń jako roślina halucynogenna

Należy pamiętać, że bieluń nie tylko ma właściwości lecznicze, ale również psychoaktywne. Pod żadnym pozorem nie traktuj ich jako ziół na dobry nastrój. Substancje zawarte w bieluniu, takie jak atropina i skopolamina, mogą wywoływać halucynacje, omamy i inne objawy psychoaktywne

Jest to jednak niebezpieczne i nielegalne. Spożycie bielunia w celu uzyskania efektów halucynogennych – np. palenie go – może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i zatrucia. Dlatego ważne jest, aby unikać spożywania bielunia w celach rekreacyjnych.

Datura – jakie są skutki zatrucia?

Zatrucie daturą jest dość powszechne. Najczęściej dochodzi do niego z powodu nieświadomości osoby, która wypiła napar przygotowany w nieodpowiedni sposób lub spożyła elementy rośliny. 

Objawy zatrucia daturą mogą być bardzo poważne i obejmują:

  • suchość błon śluzowych,

  • rozszerzenie źrenic (mydriasis),

  • wzrost ciśnienia w gałce ocznej,

  • zaburzenia widzenia,

  • wzrost temperatury ciała,

  • tachykardia,

  • silne uspokojenie połączone z zaburzeniami poznawczymi,

  • spadek wrażliwości na bodźce zewnętrzne,

  • halucynacje,

  • słowotok,

  • zaburzenia oddychania,

  • drgawki.

Trujące właściwości datury sprawiają, że jest ona jedną z roślin, które należy traktować z ogromną ostrożnością. Pomimo swoich potencjalnych korzyści, zawsze należy pamiętać o możliwości zatrucia i konieczności konsultacji z lekarzem przed jej stosowaniem.

Zatrucie daturą – co robić?

W przypadku silnych objawów zatrucia daturą, nie czekaj, ale wezwij pogotowie ratunkowe. Pamiętaj, że spożywanie preparatów ziołowych – w szczególności tych przygotowanych samodzielnie – nie powinno odbywać się bez konsultacji z lekarzem.

Jeśli zaczynasz interesować się ziołolecznictwem i innymi naturalnymi sposobami polecanymi jako remedium na różne stany czy choroby, na pewno zależy Ci na łatwym i szybkim dostępie do lekarzy i badań. Zanim rozpoczniesz stosowanie ziół na własną rękę, skonsultuj się z lekarzem, wykonaj badania i monitoruj swój stan zdrowia. Żeby móc skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub internistą w ciągu 24 godzin od momentu rezerwacji wizyty, kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę można zamówić na Welbi. Oprócz lekarzy pierwszego kontaktu to Twojej dyspozycji będą także specjaliści z listy dostępnych w wybranym pakiecie usług. W ramach miesięcznej składki będziesz mieć także możliwość wykonania badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych. Zamów ofertę i sprawdź, jak Polisa Zdrowie Welbi może wesprzeć Twoje starania o zachowanie zdrowia jak najdłużej.

Źródła
  1. W. Kostowski i in., Farmakologia. Podręcznik dla studentów medycyny i farmacji, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  2. A. Ciołkowski i in., Zioła w medycynie, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2024.
  3. S. Stephenson, Medycyna holistyczna, Wydawnictwo Aba, Warszawa 2022.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Ocet winogronowy - właściwości, zastosowanie
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.