account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Właściwości i działanie krwawnika pospolitego

Agata Muchowska16.08.2023Aktualizacja: 16.08.2023

Krwawnik pospolity dobrze działa na wszelkie stany zapalne, wrzody żołądka lub niestrawność. Zobacz, dlaczego jeszcze warto stosować krwawnik pospolity.


krwawnik-pospolity-jakie-ma-wlasciwosci
Pixabay.com

Polecane

ocet-na-grzybice-paznokci-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Ocet na grzybicę paznokci - domowe sposoby
24.01.2022
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
Spis treści
  1. Krwawnik pospolity – jakie ma właściwości?
  2. Kiedy stosować krwawnik pospolity?
  3. Jak stosować krwawnik pospolity?
  4. Krwawnik pospolity – przeciwwskazania

Krwawnik pospolity – jakie ma właściwości?

O leczniczych właściwościach ziół wiedziały już nasze prababcie. Były one uzupełnieniem diety i remedium na wiele dolegliwości. Różne zioła pomagają na różne choroby. Miłorząb japoński np. obniża ciśnienie krwi i odpowiednio wpływa na układ krwionośny, a kasztanowiec zwyczajny łagodzi odmrożenia i krwiaki. 

Jednym z najpopularniejszych, najbardziej uniwersalnych i najskuteczniejszych ziół jest krwawnik pospolity. Rośnie w prawie w całej Europie, Ameryce Północnej i północnej Azji. Można spotkać go na łąkach, nieużytkach i w lasach, ale bywa też uprawiany w ogródku. Ma postać pierzastych liści, zazwyczaj rośnie do ok. metra wysokości. Ma białe, drobne kwiaty, które tworzą płaski baldachim. Zioło charakterystycznie mocno pachnie. Można je zrywać od lipca do października. W celach leczniczych stosuje się wysuszone kwiatostany oraz ziele, zebrane w okresie kwitnienia. 

Z krwawnika można robić napary lub herbatki. Jest także w składzie wielu kosmetyków, maści i suplementów diety. Zawiera mnóstwo prozdrowotnych substancji, takich jak:

  • cynk,

  • żelazo,

  • miedź,

  • olejki eteryczne,

  • siarka,

  • cholina,

  • witaminy z grupy A, C i K,

  • garbniki,

  • flawonoidy,

  • sole mineralne,

  • kwasy organiczne.

Dzięki temu działa przeciwbakteryjnie, żółciotwórczo, przeciwzapalnie, antyseptycznie i przeciwkrwotocznie. Ma także właściwości wiatropędne i spazmolityczne (działanie rozkurczowe). Ze względu na to znajduje szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej.

Kiedy stosować krwawnik pospolity?

Krwawnik pospolity sprawdzi się w przypadku wielu dolegliwości. Napar z krwawnika zadziała w razie problemów z trawieniem. Reguluje perystaltykę jelit i poprawia wchłanianie substancji odżywczych z pokarmu. Dlatego chętnie stosuje się go w przypadku:

  • stanów zapalnych układu pokarmowego,

  • wrzodów i nieżytu żołądka,

  • niestrawności,

  • zaparcia,

  • hemoroidów,

  • wzdęć.

Krwawnik działa również rozkurczowo, dzięki czemu łagodzi bóle brzucha. Jego antyseptyczne i ściągające właściwości przyspieszają gojenie się ran i hamują krwawienie – stąd też jego nazwa. Podobne działanie ma arnika górska, która także pomaga w przypadku uszkodzeń skóry. Leczy również oparzenia i stany zapalne skóry. 

Regularnie stosowany krwawnik lekarski poprawia odporność oraz obniża ciśnienie krwi. Działa antybakteryjnie, przez co łagodzi stany zapalne gardła i jamy ustnej, np. dziąseł. Naparem z krwawnika można również przemywać oczy przy zapaleniu spojówek albo w reakcjach alergicznych.

Krwawnik może być stosowany na problemy kobiece. Reguluje cykl menstruacyjny, łagodzi nieprzyjemne objawy menopauzy w postaci uderzeń gorąca i nadmiernej potliwości. Pomaga także złagodzić bóle menstruacyjne i stany zapalne pochwy. Picie herbatki z krwawnika redukuje migreny i dolegliwości związane ze zmianami ciśnienia. To wszystko powoduje, że warto mieć go w swojej domowej apteczce.

Pamiętaj, że zioła mogą być stosowane jedynie wspomagająco w leczeniu, a nie zamiast leczenia konwencjonalnego. W razie wątpliwości, czy możesz bezpiecznie stosować krwawnik pospolity, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub innym specjalistą nadzorującym Twoje leczenie.

Jak stosować krwawnik pospolity?

Krwawnik pospolity warto wykorzystywać nie tylko do picia – można przygotowywać z niego napary lub stosować w formie maści bądź płukanek. Wszystko zależy od tego, do czego jest potrzebny. 

Jeśli cierpisz z powodu kataru siennego, możesz robić inhalacje z krwawnika. Wystarczy, że zalejesz zioła wrzątkiem, pochylisz się nad miską i będziesz wdychać opary. Taki zabieg oczyści drogi oddechowe, złagodzi katar, świąd i pieczenie oraz przyspieszy gojenie się mikrouszkodzeń spowodowanych katarem. W przypadku ran albo oparzeń można przykładać całe liście krwawnika lub przemywać uszkodzenia skóry naparem. Podobną czynność można zastosować w przypadku skóry atopowej. 

Herbaty z krwawnika pospolitego można pić przy problemach trawiennych. Łagodzą one bóle brzucha, poprawiają perystaltykę jelit, działają przeciwwzdęciowo i zmniejszają zaparcia. Redukują także stany zapalne układu pokarmowego. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, możesz pić ok. 2 szklanek herbatki z krwawnika dziennie. Pamiętaj, żeby raz na kilka tygodni zrobić ok. 2 tygodni przerwy.

Przy dolegliwościach gardła lub jamy ustnej możesz płukać je naparem z krwawnika. Dzięki temu pozbędziesz się nieprzyjemnych objawów w postaci obolałych i krwawiących dziąseł, bólu gardła, a także szybciej wyleczysz znajdujące się w buzi rany i owrzodzenia. Płukanki z krwawnika są zalecane zwłaszcza po zabiegach dentystycznych. Taki napar możesz przygotować samodzielnie albo kupić płukankę w aptece. 

Jeśli cierpisz z powodu hemoroidów albo chorób narządów intymnych, możesz robić tzw. nasiadówki, czyli kąpiele bądź moczenie problemowych miejsc w ciepłej wodzie z dodatkiem ziół. Taką kąpiel możesz przeprowadzić w wannie albo w dużej misce. Ważne, aby być zamoczonym do okolic pępka.

Krwawnik pospolity – przeciwwskazania

Krwawnik pospolity jest ziołem o silnym działaniu, dzięki czemu skutecznie leczy wiele dolegliwości. Jednak nie każdy może go stosować. Powinny go unikać osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych, dzieci poniżej 12. roku życia oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią. 

Dłuższe spożywanie naparu w zbyt dużych ilościach może powodować skutki uboczne w postaci nadwrażliwości na światło słoneczne oraz objawów zatrucia, takich jak ból brzucha i głowy. 

Zanim zastosujesz krwawnik pospolity, porozmawiaj o tym z lekarzem.

Źródła
  1. I. Kaczmarczyk-Sedlak, Lecznicze zioła w chorobach układu pokarmowego, „Fakt Zdrowie” 2017.
  2. P. Machałek, Magia polskich ziół, Znak Koncept, Kraków 2022.
  3. M. Gajewska-Okonek, Zioła polskie: wykorzystanie lecznicze, kosmetyczne, kulinarne, domowe, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2023.
  4. M. Mazik, Zioła w ogródku: praktyczny poradnik, Dragon, Bielsko-Biała 2023.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Ocet winogronowy - właściwości, zastosowanie
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.