account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Jakie zioła pomogą na objawy menopauzy?

Agata Muchowska01.12.2023Aktualizacja: 01.12.2023

Menopauza to nieunikniony, ale bardzo trudny okres w życiu każdej kobiety. Uderzenia gorąca, zmiany nastroju czy ryzyko rozwoju osteoporozy to tylko część nieprzyjemnych objawów, które jej towarzyszą. Zobacz, jak je złagodzić za pomocą ziół.


ziola-na-menopauze-co-pic
Pixabay.com

Polecane

kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
nadmiar-zelaza-objawy-skorne-i-neurologiczne
Odżywianie
1 min.
Nadmiar żelaza - objawy skórne i neurologiczne
21.01.2022
bulka-grahamka-jakie-ma-wartosci-odzywcze-i-sklad
Odżywianie
1 min.
Bułka grahamka - jakie ma wartości odżywcze i skład?
21.01.2022
Spis treści
  1. Menopauza – czym jest spowodowana i kiedy się pojawia?
  2. Objawy menopauzy
  3. Zioła na objawy menopauzy

Menopauza – czym jest spowodowana i kiedy się pojawia?

Menopauza to jeden z etapów życia każdej kobiety. Jej nadejście oznacza koniec możliwości reprodukcyjnych. Układ hormonalny ulega zmianie. Organizm przestaje produkować w dużej ilości typowe „kobiece” hormony – estrogen i progesteron, co prowadzi do zaniku miesiączki i owulacji. Zmianom tym towarzyszy wiele nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak np.: uderzenia gorąca, suchość pochwy, zmiany nastroju i większa podatność na choroby układu krążenia, układu kostno-stawowego czy infekcje intymne. 

Zazwyczaj menopauza dotyka kobiety w wieku od 45 do 55 lat. Perimenopauza może pojawić się jednak wcześniej, na skutek np.: niewydolności jajników, przedwczesnego wygaszenia czynności jajników, leczenia onkologicznego bądź usunięcia jajników. Menopauzę poprzedza okres okołomenopauzalny. Wówczas pojawiają się pierwsze zmiany. Jedną z nich są nieregularne miesiączki. W związku ze zmieniającą się ilością hormonów możesz odczuwać rozdrażnienie, nocne poty, ból piersi i zmęczenie. Okres przedmenopauzalny może trwać nawet do 10 lat przed wystąpieniem menopauzy.

O menopauzie mówimy, gdy od ostatniej miesiączki minął co najmniej rok. Wszelkie zmiany pojawiające się w tym czasie w organizmie mają przygotować go na okres pomenopauzalny, który potrwa do końca życia.

Objawy menopauzy

Pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy możesz zaobserwować już nawet 8–10 lat wcześniej. W okresie przedmenopauzalnym pojawiają się zmiany w długości cyklu, miesiączki są nieregularne i więcej jest cykli bezowulacyjnych. Możesz odczuwać także zmiany nastroju, nerwowość, wzmożoną potliwość i objawy przypominające napięcie przedmiesiączkowe. 

Menopauzie towarzyszą takie dolegliwości, jak:

  • uderzenia gorąca pojawiające się niezależnie od temperatury zewnętrznej,

  • suchość pochwy,

  • infekcje intymne,

  • nietrzymanie moczu,

  • problemy ze snem,

  • drażliwość,

  • zwiększone ryzyko osteoporozy i chorób serca,

  • zmiany w wyglądzie.

Jednym z najpopularniejszych objawów menopauzy są nagłe uderzenia gorąca, które pojawiają się z różną częstotliwością i mogą trwać od kilkunastu sekund do kilku minut. Ich przyczyną jest zmieniający się poziom estrogenów. Może im towarzyszyć pojawienie się na szyi i dekolcie charakterystycznych czerwonych plam. Niedobory estrogenu powodują także suchość pochwy, a co za tym idzie – podatność na infekcje układu moczowo-płciowego. Słabną także mięśnie pęcherza, co może spowodować nietrzymanie moczu. 

Dolegliwości fizyczne mogą wywołać problemy ze snem, prowadzące do obniżenia nastroju, drażliwości i zmęczenia. W wyniku zmian hormonalnych kobiety w okresie menopauzalnym są bardziej podatne na choroby układu kostnego i układu krążenia. 

Co ważne, w okresie przedmenopauzalnym cały czas można zajść w ciążę, dlatego podczas stosunków należy używać zabezpieczeń. Pamiętaj też, że menopauza nie ma wpływu na choroby przenoszone drogą płciową.

Menopauza wiąże się ze zmianami w wyglądzie. Wraz z obniżeniem poziomu estrogenów pojawia się więcej zmarszczek, zmienia się owal twarzy, a skóra staje się bardziej wiotka. Może występować owłosienie w nietypowych miejscach, np. na twarzy.

Zioła na objawy menopauzy

Nie da się zapobiec menopauzie, ale można skutecznie walczyć z jej objawami. Jedną z broni w walce z menopauzą są zioła lecznicze i preparaty ziołowe. Są one z powodzeniem stosowane od wieków i bywają równie skuteczne jak preparaty medyczne. Najpopularniejsze zioła to:

  • kwiat czerwonej koniczyny,

  • serdecznik pospolity,

  • męczennica cielista,

  • korzeń macy,

  • soja zwyczajna,

  • pluskwica groniasta

  • niepokalanek pospolity,

  • kwiatostan głogu.

Kwiat czerwonej koniczyny dzięki właściwościom zbliżonym do estrogenu łagodzi uderzenia gorąca, nocne poty, poprawia nawilżenie skóry, chroni przed osteoporozą i hamuje wypadanie włosów. Serdecznik pospolity natomiast działa uspokajająco i łagodzi dolegliwości sercowo-naczyniowe. Męczennica cielista jest ziołem o działaniu przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym. Zwiększa też tolerancję na stres i poprawia jakość snu. Kwiat głogu zmniejsza ryzyko miażdżycy, obniża ciśnienie krwi i łagodzi zawroty głowy i duszności. 

W okresie menopauzalnym doskonale sprawdzą się produkty na bazie soi, które zmniejszają uderzenia gorąca. Soja jest jednym z fitoestrogenów. Korzeń macy natomiast, podobnie jak niepokalanek pospolity, pozytywnie wpływa na całą gospodarkę hormonalną. Kwiatostan głogu zmniejsza ryzyko chorób serca związanych ze zmianami hormonalnymi. 

Jeśli znasz się na ziołach, możesz je zbierać, suszyć i pić z nich napar. Obecnie dostępne w aptekach są gotowe herbatki ziołowe, które wystarczy zaparzyć i pić regularnie. Zanim jednak rozpoczniesz terapię ziołową, skonsultuj się z lekarzem. Niektóre zioła mogą powodować skutki uboczne i nie można ich łączyć z lekami. Przed wypiciem przeczytaj dokładnie ulotkę. W aptece znajdziesz także produkty na bazie ziół i fitoestrogenów w postaci tabletek, płynów i proszków.

Zioła to doskonałe i coraz częściej doceniane uzupełnienie naturalnej hormonalnej terapii zastępczej. Potrafią skutecznie niwelować objawy menopauzy i znacząco poprawić komfort życia w tym trudnym dla kobiet etapie. Warto więc wprowadzić je do swojej codziennej diety. Nie zapominaj, że pomocny w walce z dolegliwościami menopauzalnymi jest zdrowy tryb życia. Dieta na menopauzę powinna być bogata w witaminy, minerały i białko oraz uzupełniona o codzienną dawkę ruchu. Nie zapominaj także o regularnych wizytach u lekarza.

Źródła
  1. J. Andrzejewska, Zioła wspomagające sprawność seksualną, Wydawnictwa Uczelniane Politechniki Bydgoskiej, Bydgoszcz 2022.
  2. W. Klimanek, Czy osteoporoza i pogorszenie komfortu życia muszą być nieodłącznym elementem menopauzy?, Wydawnictwo Forum, Poznań 2022.
  3. M. Woźniak, Menopauza i wpływ czynników stylu życia na jej przebieg, Grupa Wydawnicza 6PM Drzewieccy, Poznań 2022.
  4. M. Björn, Jak się nie dać menopauzie: fizycznie, psychicznie, duchowo, tłum. I. Sawicka, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2020.
  5. P. Machałek, Magia polskich ziół, Znak Koncept, Kraków 2022.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
otreby-pszenne-przepis-na-sniadania-i-ciasteczka
Odżywianie
1 min.
Otręby pszenne w diecie – właściwości i przepisy.
31.05.2022
Popularne w kategorii Odżywianie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.