account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czy podczas grypy żołądkowej zawsze występują wymioty i biegunka?

Katarzyna Grzyś-Kurkalek. Agnieszka Żędzian15.12.2023Aktualizacja: 15.12.2023

Typowymi objawami grypy żołądkowej są obfite wymioty, wodniste biegunki, a do tego ból brzucha, nudności i nierzadko gorączka. Czasami zdarza się grypa żołądkowa bez biegunki. Nie znaczy to jednak, że można ją zbagatelizować. Wysoka temperatura i zwracanie treści pokarmowej również mogą doprowadzić do odwodnienia.


grypa-zoladkowa-bez-biegunki-czy-to-mozliwe
Pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Spis treści
 1. Jakie są objawy grypy żołądkowej?
 2. Czy grypa żołądkowa może być skąpoobjawowa?
 3. Zioła na grypę żołądkową bez biegunki
 4. O czym pamiętać przy grypie żołądkowej bez biegunki?

Jakie są objawy grypy żołądkowej?

O zarażenie grypą żołądkową (a dokładniej nieżytem żołądkowo-jelitowym) nietrudno. Niektóre wirusy wykazują zwiększoną aktywność w określonych porach roku. Tak dzieje się w przypadku astrowirusów, które atakują w ciepłych miesiącach – zwykle od maja do czerwca. Inne natomiast, jak adenowirusy, zarażają przez cały rok. A to tylko dwa spośród wielu patogenów odpowiedzialnych za rozwój choroby.

Najbardziej niebezpieczne dla dzieci są rotawirusy. W Polsce, pomimo szczepień refundowanych od 2021 r., rotawirusy wciąż odpowiadają za 55% przypadków hospitalizacji z powodu biegunki u dzieci do 3. roku życia. Typowymi objawami schorzenia są: gorączka, bóle brzucha, wymioty i wodnista biegunka, które mogą doprowadzić do odwodnienia, wymagającego hospitalizacji.

Za infekcje u dorosłych często odpowiadają norowirusy. Objawy są podobne do zakażenia rotawirusami, ale przebieg choroby jest łagodniejszy, co nie znaczy, że nie grozi powikłaniami. Bagatelizowanie dolegliwości również i u dorosłych może doprowadzić do odwodnienia.

Wirusy odpowiedzialne za rozwój grypy żołądkowej tuż po wniknięciu do organizmu przedostają się do jelita cienkiego i tam zaczynają się namnażać. Efektem tego są zaburzenia wchłaniania. Od momentu ekspozycji na działanie patogenu do wystąpienia pierwszych objawów upływa zaledwie 12–48 godzin. Sama infekcja trwa czasami tylko 3 dni, a innym razem nawet 10. Im dłuższy jest przebieg choroby i bardziej dokuczliwe są objawy, tym infekcja staje się bardziej wyniszczająca dla organizmu.

Czy grypa żołądkowa może być skąpoobjawowa?

Objawy grypy żołądkowej przypominają zatrucie pokarmowe. Stąd częste trudności diagnostyczne. Nie oznacza to jednak, że u każdego pacjenta występuje zawsze ten sam zestaw symptomów o różnym nasileniu. Możliwa jest nawet tzw. grypa żołądkowa bez biegunki i wymiotów. 

Nie jest to jednak zbyt częste. Przykładowo, przy infekcji wywołanej norowirusami wodnista biegunka występuje u aż 75% chorych, obfite wymioty u 45% z nich, a bóle brzucha u 35%. Jeśli więc nasilają się u Ciebie bóle brzucha, pojawia się gorączka i dane Ci było mieć kontakt z osobą chorą na grypę żołądkową, najpewniej i Ty zmagasz się z tym zakażeniem. Do transmisji wirusa dochodzi bowiem drogą kropelkową albo fekalno-oralną. Nawet jeśli skorzystasz z toalety po osobie chorej, możesz się zarazić, ponieważ bardzo dużo wirusów wydalanych jest wraz z kałem.

W przypadku nietypowego przebiegu choroby, lekarz rodzinny może zlecić Ci wykonanie badania kału w laboratorium, aby sprawdzić, z jakim schorzeniem się zmagasz. Wszystko dlatego, że grypa żołądkowa bez biegunki i wymiotów to rzadkość.

Zioła na grypę żołądkową bez biegunki

Grypa żołądkowa bez biegunki jest wyniszczająca dla organizmu, dlatego wymaga zastosowania odpowiedniej terapii. Przedłużające się wymioty doprowadzają do utraty płynów, a bóle brzucha i żołądka oraz nudności bardzo istotnie zaburzają normalne funkcjonowanie.

Leczenie grypy żołądkowej wymaga w takim wypadku zastosowania preparatów przeciwko nudnościom i wymiotom. Możesz sięgnąć po zioła. Wcześniej jednak skonsultuj z lekarzem zasadność takiej terapii w Twoim przypadku i możliwe przeciwwskazania do jej zastosowania. Nie przyjmuj też mikstur na bazie roślin w niezalecanych dawkach, gdyż wówczas… mogą nasilić dolegliwości gastryczne.

W łagodzeniu dokuczliwych nudności (ale też wymiotów) mogą Ci pomóc:

 • liście i owoce borówki czernicy,

 • ziele hyzopu lekarskiego,

 • ziele krwawnika pospolitego,

 • korzeń omanu wielkiego,

 • liście i ziele szałwii lekarskiej.

A co na ból żołądka i brzucha? W takim wypadku pomocne będą:

 • korzeń arcydzięgla litworu,

 • owoce biedrzeńca anyżu,

 • liście i owoce borówki czernicy,

 • ziele bylicy boże drzewko, bylicy pospolitej i bylicy piołunu,

 • ziele dziurawca zwyczajnego,

 • owoce kopru włoskiego,

 • liście jeżyny fałdowanej,

 • owoce kminku,

 • kwiaty lawendy lekarskiej.

O czym pamiętać przy grypie żołądkowej bez biegunki?

Jeśli poza nudnościami, wymiotami i bólami brzucha zmagasz się z gorączką, sięgnij po paracetamol. Pamiętaj przy tym o dostosowaniu dawki do masy ciała. To szczególnie ważne w przypadku małych dzieci. Niestety wciąż na wielu opakowaniach popularnych środków widnieją tabele uwzględniające wiek, a nie masę ciała dziecka. To bardzo zgubne, ponieważ łatwo wówczas o przedawkowanie środka. Jednorazowa porcja nie powinna przekraczać 15 mg/kg masy ciała (do 60 mg/kg masy ciała w ciągu doby). Przy czym lek może być przyjmowany wówczas co 6 godzin. Jeśli zastosowana zostanie dawka 10 mg/kg masy ciała, wówczas ponownie paracetamol można przyjąć po 4 godzinach.

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Kup w aptece elektrolity i rozpuść je w wodzie. Taki płyn ma osmolarność 200–250 mmol/kg wody, a więc zbliżoną do osocza, przez co dobrze się przyswaja.

Ważna jest również dieta. Co jeść przy jelitówce? Pochłanianie obfitego, wysokokalorycznego, tłustego posiłku na raz, gdy akurat nie wymiotujesz, to duże obciążenie dla układu trawiennego. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się lekka zupa marchewkowa albo chudy rosół. Możesz też sięgać po produkty działające osłonowo: jogurt, maślankę czy kefir.

Zarówno elektrolity, jak i lekkostrawna dieta są wskazane przy wymiotach u dziecka. W żadnym wypadku, dopóki dolegliwości całkowicie nie ustaną, nie podawaj maluchowi frytek, słodkich przekąsek czy napojów gazowanych.

Źródła
 1. M. Pakulska, A. Jackowska-Tracz i in., Norowirusy w żywności – najczęstszy niebakteryjny czynnik zakażeń pokarmowych u ludzi, „Życie Weterynaryjne” 2014, nr 89(8), s. 694–695.
 2. E. Smukalska, M. Pawłowska, Podwyższona aktywność ALAT w przebiegu biegunki wywołanej przez rotawirusy, „Przegląd Epidemiologiczny” 2008, nr 62, s. 107–112.
 3. A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
 4. D. Wolańska-Buzalska, Dieta w przebiegu grypy żołądkowo-jelitowej, https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/dieta-w-przebiegu-grypy-zoladkowo-jelitowej/, dostęp: 20.07.2023 r.
 5. E. Ołdak, A. Sulik i in., Ostre biegunki wirusowe u dzieci, „Wiadomości Lekarskie” 2006, nr 59, s. 7–8.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
rodzaje-kleszczy-jakie-sa-najgrozniejsze
Zdrowie
2 min.
Rodzaje kleszczy - jakie są najgroźniejsze?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.