account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Wymioty u dziecka – przyczyny i zalecenia

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian15.09.2023Aktualizacja: 15.09.2023

Jak powstrzymać wymioty u dziecka? Kluczowe jest nawadnianie organizmu elektrolitami. Pierwszy lekkostrawny posiłek należy podać dopiero po ustaniu wymiotów. Wymioty u dzieci najczęściej związane są z infekcjami żołądkowo-jelitowymi. Trwające jeden dzień nie wzbudzają niepokoju. Skonsultuj się jednak z lekarzem pediatrą, jeśli wymioty utrzymują się długo, przebiegają z gorączką, silnymi bólami brzucha, biegunką lub powodują odwodnienie malucha.


co-oznaczaja-wymioty-u-dziecka
Adobe Stock

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Przyczyny wymiotów u dziecka
  2. Rodzaje wymiotów u dziecka
  3. Częste wymioty u dziecka – co zrobić?
  4. Wymioty u dziecka – kiedy iść do lekarza?
  5. Domowe sposoby na wymioty u dziecka
  6. Dieta przy wymiotach u dziecka

Przyczyny wymiotów u dziecka

Wymioty to nagłe wyrzucenie zawartości żołądka przez usta w wyniku silnego skurczu błony mięśniowej ścian jamy brzusznej. Ich przebieg reguluje ośrodkowy układ nerwowy, do którego docierają sygnały wysyłane przez nerwy przewodu pokarmowego. Wymioty mogą być objawem lub skutkiem wielu chorób i zaburzeń. Najczęściej ich przyczyną są schorzenia układu pokarmowego, a także zatrucia pokarmowe. Ból brzucha i wymioty u dziecka mogą wskazywać na infekcje wirusowe powodujące ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy potocznie nazywany grypą żołądkową. Zakażenie przebiega często z biegunką i z ogólnym osłabieniem. Wśród innych możliwych przyczyn wymiotów ze strony układu pokarmowego są: ciało obce, niedrożność jelita cienkiego, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie trzustki, zapalenie wyrostka robaczkowego.

U bardzo małych dzieci i niemowląt wymioty nie zawsze występują w przebiegu chorób układu pokarmowego, a manifestują inne schorzenia układowe. Cyklicznie powtarzające się wymioty mogą być objawem poważnej patologii, np. zwężenia odźwiernika – części żołądka, przez którą treść pokarmowa przedostaje się z żołądka do dwunastnicy. Wymioty u niemowląt mogą być też objawem chorób układu moczowego lub zaburzeń metabolicznych, np. zakażenia układu moczowego czy wrodzonych nietolerancji, np. fruktozy lub laktozy.

Rodzaje wymiotów u dziecka

Wyróżnia się kilka rodzajów wymiotów.

  • Wymioty żółciowe – podbarwione na ciemnozielono, z przewagą żółci. Mają charakter patologiczny i mogą wskazywać na choroby jamy brzusznej, np. niedrożność jelit. Wymioty żółciowe są również ostatnim etapem wymiotów z treścią żołądka. Wówczas wskazują na całkowite opróżnienie zawartości żołądka.

  • Wymioty krwiste – to wymioty, w których widoczna jest krew. Płynna i o jasnym zabarwieniu świadczy najczęściej o krwawieniu z przełyku. Krew o zabarwieniu czarnym i ciemnobrązowym, w strukturze przypominająca fusy po kawie, może wskazywać na krwawienie z żołądka lub dwunastnicy.

  • Wymioty z treścią żołądka – zawierają resztki ostatnio spożytego pokarmu. W takich wymiotach mogą być obecne przejrzysty śluz i niewielka ilość żółci.

Jeśli u Twojego dziecko wystąpią wymioty, skup się na ich obserwacji, by móc opisać wygląd zwracanej treści, co znacznie ułatwi lekarzowi diagnostykę.

Częste wymioty u dziecka – co zrobić?

Wymioty stwarzają ryzyko odwodnienia, tym bardziej jeśli występują wraz z biegunką. Dlatego bez względu na ich intensywność i czas trwania nie powinny być bagatelizowane. Kluczowa jest obserwacja dziecka i zebranie jak najwięcej informacji, które będą pomocne przy dalszym postępowaniu. W przypadku wymiotów obserwowuj ich treść, ilość, intensywność i czas występowania. Bardzo ważne jest to, czy wymiotom towarzyszą inne objawy, np.: gorączka, ból brzucha, biegunka, dreszcze, wysypka skórna, osłabienie, krwawienie z nosa, kaszel, katar.

Wymioty u dziecka – kiedy iść do lekarza?

Jednodniowe wymioty najczęściej są wynikiem infekcji wirusowej lub zatrucia pokarmowego i nie powinny wzbudzać niepokoju. Jeśli jednak wymioty trwają kilka dni, nasilają się, występują wraz z innymi objawami, a stan dziecka widocznie ulega pogorszeniu, koniecznie skontaktuj się z pediatrą lub z lekarzem rodzinnym. W przypadku silnych wymiotów chlustających, wysokiej gorączki i silnego bólu brzucha udaj się na pogotowie.

Domowe sposoby na wymioty u dziecka

Każde, nawet łagodne i jednorazowe wymioty stwarzają ryzyko odwodnienia malucha. W przypadku łagodnego i umiarkowanego z powodzeniem sprawdzą się domowe sposoby na nudności i wymioty. W razie wystąpienia wymiotów zastosuj terapię nawadniającej za pomocą elektrolitów i glukozy. Chłodne płyny podawaj dziecku często, w małych ilościach. Jeśli w trakcie nawadniania dziecko oddało stolec, również należy uzupełnić nawodnienie organizmu. Jeśli maluch odmawia picia lub wymiotuje po każdej porcji, niezwłocznie zgłoś się z nim do szpitala. W przypadku ciężkiego odwodnienia płyn nawadniający powinien być podany drogą dożylną.

Objawami ciężkiego odwodnienia są także: ciemnożółty lub brązowy mocz, bardzo rzadkie oddawanie moczu, silne bóle głowy, apatia, senność, problemy z kojarzeniem, silne przesuszenie skóry i błon śluzowych jamy ustnej.

Dieta przy wymiotach u dziecka

Podczas trwania wymiotów nie podawaj dziecku żadnych posiłków, a jedynie zadbaj o uzupełnianie płynów. Pierwszy posiłek można zjeść dopiero po ustaniu wymiotów. Pamiętaj, że w wyniku zwracania treści żołądek i przełyk uległy podrażnieniu kwasami żołądkowymi.

Co jeść przy wymiotach, by nie obciążać żołądka? Lekarze zalecają dietę lekkostrawną z produktami o płynnej lub półpłynnej konsystencji. Unikaj produktów surowych i kwaśnych (szczególnie cytrusów, kiszonek i przetworów zawierających ocet). Bezpiecznym wyborem będą gotowane na miękko warzywa, najlepiej ziemniaki, marchew, groszek, kalafior. Unikaj stosowania drażniących i pikantnych przypraw. Dobrym dodatkiem do warzyw jest ryż, najlepiej podany w formie kleiku, i białe, gotowane mięso. W celu uzupełnienia utraconych płynów warto podać dziecku lekkostrawną zupę. Unikaj mocnej herbaty, słodzonych soków owocowych i napojów. Lepszym wyborem będą ciepła woda lub napary ziołowe, np. z rumianku lub z kopru włoskiego. Posiłki po wymiotach powinny być małe, by nie obciążać żołądka. Dietę należy stosować przynajmniej przez 3 dni.

Źródła
  1. K. Zeman, Jak różnicować wymioty u noworodków i niemowląt? Część I. Patofizjologia. Zapale i neurologiczne przyczyny wymiotów, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2014, nr 10(1), s. 36–40.
  2. L. Chandran, M. Chitkara, Wymioty u dzieci: kiedy uspokoić rodziców, potraktować jako objaw ostrzegawczy, a kiedy skierować na konsultację, „Pediatria po Dyplomie” 2009, nr 13(5), s. 61–73.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
karagen-co-to-jest-czy-jest-bezpieczny
Odżywianie
2 min.
Karagen – co to jest, gdzie jest stosowany i jaki ma wpływ na zdrowie?
17.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.