account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jak szybko i skutecznie pozbyć się grypy żołądkowej?

Katarzyna Grzyś-Kurkalek. Agnieszka Żędzian20.12.2023Aktualizacja: 27.02.2024

Grypy żołądkowej nie warto bagatelizować. Jeśli wymioty i biegunka są bardzo nasilone, szybko mogą doprowadzić do odwodnienia. Skonsultuj z lekarzem swoje objawy i zastosuj metody łagodzenia dolegliwości. Nawet jeśli choroba potrwa ponad tydzień, nie będzie wówczas dla organizmu wyniszczająca.


grypa-zoladkowa-skuteczne-i-szybkie-metody-leczenia
Pixabay.com

Polecane

ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Grypa żołądkowa nie jest zatruciem pokarmowym!
  2. Jak leczyć grypę żołądkową domowymi sposobami?
  3. Domowy odwar ziołowy na biegunkę przy grypie żołądkowej
  4. Domowy odwar na wymioty przy grypie żołądkowej
  5. Jak leczyć grypę żołądkową u dzieci?
  6. Czego unikać podczas leczenia grypy żołądkowej?

Grypa żołądkowa nie jest zatruciem pokarmowym!

Grypa żołądkowa, zwana również jelitówką albo nieżytem żołądkowo-jelitowym, jest chorobą wirusową. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową albo fekalno-oralną. Nie trzeba jednak mieć bezpośredniego kontaktu z chorym. Wystarczy skorzystać po nim z toalety albo dotknąć przedmiotów, na które ten wcześniej przeniósł patogeny, kichając bądź kaszląc.

Drobnoustrojami odpowiedzialnymi za rozwój grypy żołądkowej są wirusy. Najczęściej są to: rotawirusy, norowirusy, adenowirusy, sapowirusy i astrowirusy. A jak jest w przypadku zatrucia pokarmowego? Do rozwoju dolegliwości z nim związanych przyczyniają się toksyny lub bakterie z pożywienia.

Nie oznacza to jednak, że grypą żołądkową nie można zarazić się poprzez zjedzenie zanieczyszczonej żywności. Wedle danych Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom za dolegliwości gastryczne, jakie pojawić się mogą po zjedzeniu produktów spożywczych, w 58% odpowiadają norowirusy, a nie bakterie i toksyny.

Zarówno grypa żołądkowa, jak i zatrucie pokarmowe wywołują podobne dolegliwości. Często jedynym sposobem, aby wskazać przyczynę zaburzeń gastrycznych, okazuje się wykonanie laboratoryjnej analizy próbki kału.

Jak leczyć grypę żołądkową domowymi sposobami?

Zarówno grypa żołądkowa bez biegunki, jak i z towarzyszącymi wodnistymi stolcami wymaga wdrożenia metod terapeutycznych, aby skrócić czas trwania choroby oraz zmniejszyć jej dokuczliwość. Jeśli zakażenie ma ostry przebieg – występują wymioty, biegunka, bóle brzucha – wówczas podstawą jest zadbanie o dostarczanie organizmowi zwiększonej ilości płynów. Sama woda to może być jednak za mało, aby uniknąć odwodnienia. Dodawaj do niej elektrolity zakupione w aptece. W ten sposób płyn zyska niską osmolarność (200–250 mOsm/l) i będzie dzięki temu lepiej się przyswajał.

Nie zapomnij o probiotykach! Ich stosowanie przynosi korzyści nie tylko podczas antybiotykoterapii. W czasie grypy żołądkowej wspomogą organizm w odbudowie mocno uszczuplonej flory bakteryjnej jelit. Gotowe do zażycia kapsułki kupisz w aptece. Szczególnie korzystne działanie mają szczepy:

  • Lactobacillus (L.) reuteri,

  • L. rhamnosus GG,

  • L. casei,

  • Saccharomyces boulardii.

W uśmierzaniu problemów żołądkowych niebagatelne znaczenie ma dieta. Nie pozbędziesz się przykrych dolegliwości, jedząc tłuste dania w dużej ilości. Postaw na dietę lekkostrawną. Szczególne ukojenie przyniosą działające osłonowo na błony śluzowe jelit: jogurt, maślanka, kefir, ryż gotowany na wodzie, kisiel owocowy, delikatne zupy (chudy rosół, marchewkowa).

Warto sięgać po zioła na żołądek i zaburzenia gastryczne. Korzystnie działają one na regenerację podrażnionych błon śluzowych jelit oraz łagodzą biegunki. Stosuj je jednak wedle zaleceń i skonsultuj wcześniej planowaną terapię domową z lekarzem rodzinnym, ponieważ wiele ziół przyjmowanych w nadmiarze może nasilić dolegliwości gastryczne.

Domowy odwar ziołowy na biegunkę przy grypie żołądkowej

Aby wykonać odwar przeciwbiegunkowy, potrzebujesz następujących składników:

  • 15 g liści babki lancetowatej,

  • 15 g kwiatów rumianku,

  • 15 g kory dębu,

  • 15 g owoców borówki czarnej,

  • 15 g ziela rdestu ptasiego,

  • 10 g pięciornika,

  • 10 g porostu islandzkiego.

Sposób przygotowania:

Zalej łyżkę mieszanki ziołowej szklanką ciepłej wody. Doprowadź miksturę do wrzenia i pozwól jej gotować się przez 5 min w garnku pod przykrywką. Gdy woda wystygnie – odcedź płyn od ziół.

Pij po szklance napoju do 3 razy na dobę przed posiłkiem, aby uzyskać efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny, przeciwbiegunkowy i osłaniający na jelita.

Domowy odwar na wymioty przy grypie żołądkowej

Aby przygotować odwar przeciwwymiotny, zalej 2 łyżki porostu islandzkiego 3 szklankami wody. Doprowadź do wrzenia i gotuj w garnku bez pokrywki przez mniej więcej 5 minut (tak, by odparowała szklanka wody). Gdy mikstura ostygnie – odcedź ją.

Dla uzyskania efektu przeciwwymiotnego – pij 2 lub 3 łyżki odwaru do 3 razy na dobę pół godziny przed posiłkiem.

Jak leczyć grypę żołądkową u dzieci?

Dzieci są szczególnie narażone na zakażenie grypą żołądkową spowodowaną rotawirusami. Wedle danych obecnie każdego roku w Polsce choruje 20 dzieci na 1000. Mimo dostępnych szczepionek (od 2021 r. są one refundowane) nie każde dziecko może być zaszczepione ze względu na przeciwwskazania medyczne. Ponadto okno na przyjęcie preparatu jest wąskie – pierwsza dawka powinna zostać podana między 6. a 12. tygodniem życia. 

W grupie dzieci, które niestety nie mogły przyjąć szczepionki, przebieg grypy żołądkowej wywołanej rotawirusami jest często bardzo dramatyczny. To wynik szybkiego odwadniania się organizmu. W takiej sytuacji podawaj dziecku wodę wraz z elektrolitami. Jeśli jednak zauważysz objawy odwodnienia – udaj się do szpitala. O nadmiernej utracie płynów świadczyć będzie spadek elastyczności skóry. Chwyć jej fałd między palce i puść. Jeśli powoli będzie odzyskiwał pierwotny kształt, konieczne jest pilne skontaktowanie się z lekarzem pediatrą i nawodnienie dziecka kroplówkami.

Ważne okazuje się stosowanie probiotyków. Dotychczasowe badania udowodniły, że przy biegunce rotawirusowej najbardziej skuteczne są szczepy L. rhamnosus GG (LGG) oraz S. boulardii. Preparat w kroplach, łatwych do podania dziecku, kupisz w dowolnej aptece.

Czego unikać podczas leczenia grypy żołądkowej?

Podczas grypy żołądkowej zrezygnuj ze słodkich i gazowanych napojów. Nie będą one wsparciem w leczeniu, a wręcz mogą nasilić dolegliwości. Unikaj też w tym czasie produktów wysokobłonnikowych oraz ostrych przypraw. 

Leczenie grypy żołądkowej alkoholem również nie jest dobrym pomysłem. Mimo że wódka z pieprzem jest dość popularnym ludowym sposobem na uśmierzanie bólu żołądka, to skuteczność takiej terapii nie znajduje potwierdzenia w medycynie. Zarówno alkohol, jak i pieprz działają drażniąco! Zamiast więc sobie pomóc, dostarczysz dodatkowego bólu.

A co z leczeniem grypy żołądkowej colą? To również popularny domowy sposób, który stosuje nawet wiele mam u swoich dzieci. Napój ten może chwilowo zmniejszyć dolegliwości gastryczne, ale ma bardzo wysoką osmolarność (650 mOsm/l). Płyn nie będzie się dobrze przyswajał, przez co organizm będzie się nadal odwadniał.

Jeśli nie wiesz, co na ból żołądka będzie odpowiednie w Twoim przypadku, a domowe sposoby zawodzą i czujesz się coraz gorzej, ponownie skonsultuj się z lekarzem rodzinnym. Być może konieczna będzie hospitalizacja, ponieważ infekcja wirusowa przybierze niebezpieczny przebieg.

Źródła
  1. M. Pakulska, A. Jackowska-Tracz i in., Norowirusy w żywności – najczęstszy niebakteryjny czynnik zakażeń pokarmowych u ludzi, „Życie Weterynaryjne” 2014, nr 89(8), s. 694–695.
  2. D. Wolańska-Buzalska, Dieta w przebiegu grypy żołądkowo-jelitowej, https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/dieta-w-przebiegu-grypy-zoladkowo-jelitowej/, dostęp: 24.07.2023 r.
  3. E. Ołdak, A. Sulik i in., Ostre biegunki wirusowe u dzieci, „Wiadomości Lekarskie” 2006, nr 59, s. 7–8.
  4. A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
  5. E. Kamińska, Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania probiotyków na podstawie badań klinicznych przeprowadzonych u dzieci, „Medycyna Wieku Rozwojowego” 2012, t. 16, nr 3, s. 240–251.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
rodzaje-kleszczy-jakie-sa-najgrozniejsze
Zdrowie
2 min.
Rodzaje kleszczy - jakie są najgroźniejsze?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.