Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів
jak-zapobiec-grzybicy-na-czym-polega-profilaktyka
unsplash.com

Jak można zapobiec grzybicy stóp?

Grzybica między palcami i grzybica paznokci u nóg to jedne z częściej występujących rodzajów zakażenia grzybiczego. W ich profilaktyce szczególną rolę odgrywa przestrzeganie zasad higieny. Po umyciu nóg należy wycierać skórę do sucha. Wskazane jest codzienne mycie stóp i zmiana skarpet. Najlepiej używać skarpet bawełnianych lub z włókien bambusa, które nie utrudniają cyrkulacji (wymiany) powietrza. Bawełna ma silne właściwości absorpcyjne i nie wywołuje podrażnień skóry.

Warto też profilaktycznie obcinać paznokcie na krótko. Akcesoria do pielęgnacji paznokci powinny być rzeczami osobistymi - nie należy korzystać z czyichś ani pożyczać innym nożyczek, cążków i pilników. Korzystając z usług manikiur i pedikiur, powinno się odwiedzać wyłącznie sprawdzone salony kosmetyczne, gdzie obsługa korzysta z jednorazowych lub sterylizowanych przyborów.

Jeśli chodzi o buty, to zalecane jest noszenie obuwia przewiewnego. Nie wolno zakładać cudzego obuwia i należy unikać butów z tworzywa sztucznego. Powoduje ono powstanie ciepłego i wilgotnego środowiska, a to sprzyja rozwojowi infekcji grzybiczej. Podczas przebywania w miejscach publicznych, takich jak łaźnie parowe, kluby fitness, sauny, baseny należy nosić obuwie ochronne. W obiektach tych bardzo łatwo zakazić się można grzybicą stóp i paznokci.

Ważnym elementem profilaktyki grzybicy stóp jest stosowanie środków pielęgnacyjnych i myjących bogatych w substancje o działaniu przeciwgrzybiczym. W zachowaniu odpowiedniej higieny stóp pomogą mydła zawierające naturalne wyciągi z glistnika, tymianku, krwawnika, jeżówki. Grzyby bytować mogą w obuwiu i skarpetach, aby się ich pozbyć, trzeba nie tylko prać skarpety i myć buty, lecz także przeprowadzać od czasu do czasu ich dezynfekcję.

W przypadku problemów z potliwością można stosować antyperspiranty lub preparaty o działaniu przeciwgrzybiczym. Najczęściej mają one postać kremu, maści, pudru. Należy obserwować skórę i paznokcie, a jeśli zauważy się niepokojące objawy - pogrubienie, odwarstwienie, zmiana koloru płytki paznokcia, bolesność, należy zgłosić się do lekarza dermatologa lub podologa, czyli specjalisty od chorób w obrębie stóp. Czy to będzie onycholiza, czy może grzybica, konieczne będzie szybka interwencja. Pamiętać trzeba, że grzybica bardzo łatwo się rozprzestrzenia i może objąć inne obszary, np. skórę głowy.

Jak zapobiegać grzybicy jamy ustnej?

Należy też wspomnieć o sposobach zapobiegania grzybicy jamy ustnej, która jest jedną z częściej występujących patologii w jamie ustnej. Podstawowe znaczenie w profilaktyce odgrywa higiena jamy ustnej - kilkukrotne mycie zębów w ciągu dnia, a najlepiej bezpośrednio po każdym posiłku. Ważne jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, gdzie gromadzą się bakterie, które zaburzają fizjologiczną florę i obniżają odporność, a także stosowanie antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej. Próchnica jest jednym z czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia grzybicy jamy ustnej, dlatego ważne są regularne wizyty u dentysty i leczenie nawet niewielkich ubytków.

Infekcja ta nierzadko rozwija się na skutek źle dobranych protez zębowych, które powodują uszkodzenia. Stąd też istotna jest wymiana złych uzupełnień i dbanie o ich odpowiednią higienę. Infekcji grzybiczej sprzyja niezdejmowanie protez na noc. Powinno się je trzymać w wodzie lub specjalnych płynach, kiedy nie są używane. Należy je czyścić szczoteczką o delikatnym włosiu i specjalną pastą.

Jak zapobiegać grzybicy pochwy?

Mówiąc o profilaktyce przeciwgrzybiczej, należy też wspomnieć o zapobieganiu zakażeniom pochwy, ponieważ wykazują dużą tendencję do nawrotów. W jaki sposób do tego nie dopuścić? Należy:

 • dbać o higienę osobistą - do mycia zaleca się używanie specjalnych preparatów do miejsc intymnych, które zawierają pałeczki kwasu mlekowego determinujące odpowiednie pH pochwy; w ich składzie znajdują się też substancje zapewniające regenerację naskórka, działają kojąco, łagodząco, zmniejszają podrażnienia (np. alantoina, D-panthenol),

 • po kąpieli wycierać miejsca intymne osobno do tego przeznaczonym ręcznikiem,

 • zachować ostrożność podczas korzystania z publicznych toalet,

 • dobierać odpowiednią bieliznę wykonaną z naturalnych i przewiewnych materiałów,

 • letnią porą nosić zwiewną, lekką odzież,

 • podczas terapii antybiotykowej wspomagać się dopochwowymi preparatami z bakteriami produkującymi kwas mlekowy.
  Pamiętać trzeba również o bezpiecznej aktywności seksualnej i stosowaniu zabezpieczeń w postaci prezerwatyw.

Co jeszcze jest ważne w profilaktyce grzybicy?

Grzybice to mocno rozpowszechniony w społeczeństwie problem. Jednak można im zapobiec, stosując się do poniższych wskazówek:

 • Postaw na dietę bogatą w składniki mineralne i witaminy, które determinują w znacznym stopniu prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

 • Wprowadź do jadłospisu produkty pozwalające zachować naturalną mikroflorę organizmu. W tym pomocne będą kiszonki, jogurty naturalne czy kefiry. Dostarczą dobroczynnych bakterii kwasu mlekowego.

 • Ogranicz, a najlepiej wyeliminuj spożycie produktów wysokoprzetworzonych i bogatych w węglowodany.

 • Podczas zażywania antybiotyków pamiętaj o stosowaniu środków osłonowych. Probiotyki należy przyjmować w trakcie terapii i minimum tydzień po jej zakończeniu. Zapobiegnie się w ten sposób wyjałowieniu flory bakteryjnej, co stwarza idealne warunki do rozwoju grzybicy.

 • Nie głaszcz bezdomnych zwierząt (kotów, psów), ponieważ mogą stanowić źródło zakażenia.

Źródła
 1. B. Gradowicz, Grzybica paznokci. Czynniki ryzyka, profilaktyka, metody leczenia i pielęgnacji, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, t. 8, nr 5, s. 599-602.

 2. J. Kapuśniok, Skuteczna ochrona przed grzybicą stóp. Co warto wiedzieć?, „Kosmetologia Estetyczna” 2014, t. 3, nr 2, s. 150-152.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

owsiki-u-doroslego-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Owsiki u dorosłego - jakie są objawy? Jak leczyć?
31.10.2021
zaburzenia-hormonalne-a-bole-glowy
Zdrowie
1 min.
Zaburzenia hormonalne a bóle głowy - jak przebiega migrena hormonalna
30.11.2021
domowe-sposoby-na-grzybice-paznokci-skory-jezyka
Zdrowie
2 min.
Domowe sposoby na grzybicę paznokci, skóry, języka
24.01.2022
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.