account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 2 min.

Jak zapobiegać grzybicy? Poznaj skuteczne sposoby profilaktyki

Olga Dąbska24.01.2022Aktualizacja: 10.04.2024

Profilaktyka grzybicy może przybrać różny charakter w zależności od tego, jakiej infekcji chce się zapobiec. Niemniej jednak istnieją ogólne sposoby ograniczające rozwój zakażenia grzybiczego. Są nimi przede wszystkim: dieta, stosowanie osłon przy antybiotykoterapii, higiena.


jak-zapobiec-grzybicy-na-czym-polega-profilaktyka
unsplash.com

Polecane

jak-obnizyc-cisnienie-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie
2 min.
Jak obniżyć ciśnienie? Sprawdź domowe sposoby walki z nadciśnieniem
19.05.2021
zab-madrosci-kiedy-i-jak-dlugo-rosnie
Zdrowie
1 min.
Ząb mądrości – czy trzeba go usuwać? Objawy i powikłania
19.05.2021
wszy-skad-sie-biora-wyglad-objawy
Zdrowie
1 min.
Wszy – skąd się biorą, jak wyglądają i jak się nimi zarazić?
31.05.2022
jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
Spis treści
 1. Jak można zapobiec grzybicy stóp?
 2. Jak zapobiegać grzybicy jamy ustnej?
 3. Jak zapobiegać grzybicy pochwy?
 4. Co jeszcze jest ważne w profilaktyce grzybicy?

Jak można zapobiec grzybicy stóp?

Grzybica między palcami i grzybica paznokci u nóg to jedne z częściej występujących rodzajów zakażenia grzybiczego. W ich profilaktyce szczególną rolę odgrywa przestrzeganie zasad higieny. Po umyciu nóg należy wycierać skórę do sucha. Wskazane jest codzienne mycie stóp i zmiana skarpet. Najlepiej używać skarpet bawełnianych lub z włókien bambusa, które nie utrudniają cyrkulacji (wymiany) powietrza. Bawełna ma silne właściwości absorpcyjne i nie wywołuje podrażnień skóry.

Warto też profilaktycznie obcinać paznokcie na krótko. Akcesoria do pielęgnacji paznokci powinny być rzeczami osobistymi - nie należy korzystać z czyichś ani pożyczać innym nożyczek, cążków i pilników. Korzystając z usług manikiur i pedikiur, powinno się odwiedzać wyłącznie sprawdzone salony kosmetyczne, gdzie obsługa korzysta z jednorazowych lub sterylizowanych przyborów.

Jeśli chodzi o buty, to zalecane jest noszenie obuwia przewiewnego. Nie wolno zakładać cudzego obuwia i należy unikać butów z tworzywa sztucznego. Powoduje ono powstanie ciepłego i wilgotnego środowiska, a to sprzyja rozwojowi infekcji grzybiczej. Podczas przebywania w miejscach publicznych, takich jak łaźnie parowe, kluby fitness, sauny, baseny należy nosić obuwie ochronne. W obiektach tych bardzo łatwo zakazić się można grzybicą stóp i paznokci.

Ważnym elementem profilaktyki grzybicy stóp jest stosowanie środków pielęgnacyjnych i myjących bogatych w substancje o działaniu przeciwgrzybiczym. W zachowaniu odpowiedniej higieny stóp pomogą mydła zawierające naturalne wyciągi z glistnika, tymianku, krwawnika, jeżówki. Grzyby bytować mogą w obuwiu i skarpetach, aby się ich pozbyć, trzeba nie tylko prać skarpety i myć buty, lecz także przeprowadzać od czasu do czasu ich dezynfekcję.

W przypadku problemów z potliwością można stosować antyperspiranty lub preparaty o działaniu przeciwgrzybiczym. Najczęściej mają one postać kremu, maści, pudru. Należy obserwować skórę i paznokcie, a jeśli zauważy się niepokojące objawy - pogrubienie, odwarstwienie, zmiana koloru płytki paznokcia, bolesność, należy zgłosić się do lekarza dermatologa lub podologa, czyli specjalisty od chorób w obrębie stóp. Czy to będzie onycholiza, czy może grzybica, konieczne będzie szybka interwencja. Pamiętać trzeba, że grzybica bardzo łatwo się rozprzestrzenia i może objąć inne obszary, np. skórę głowy.

Jak zapobiegać grzybicy jamy ustnej?

Należy też wspomnieć o sposobach zapobiegania grzybicy jamy ustnej, która jest jedną z częściej występujących patologii w jamie ustnej. Podstawowe znaczenie w profilaktyce odgrywa higiena jamy ustnej - kilkukrotne mycie zębów w ciągu dnia, a najlepiej bezpośrednio po każdym posiłku. Ważne jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, gdzie gromadzą się bakterie, które zaburzają fizjologiczną florę i obniżają odporność, a także stosowanie antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej. Próchnica jest jednym z czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia grzybicy jamy ustnej, dlatego ważne są regularne wizyty u dentysty i leczenie nawet niewielkich ubytków.

Infekcja ta nierzadko rozwija się na skutek źle dobranych protez zębowych, które powodują uszkodzenia. Stąd też istotna jest wymiana złych uzupełnień i dbanie o ich odpowiednią higienę. Infekcji grzybiczej sprzyja niezdejmowanie protez na noc. Powinno się je trzymać w wodzie lub specjalnych płynach, kiedy nie są używane. Należy je czyścić szczoteczką o delikatnym włosiu i specjalną pastą.

Jak zapobiegać grzybicy pochwy?

Mówiąc o profilaktyce przeciwgrzybiczej, należy też wspomnieć o zapobieganiu zakażeniom pochwy, ponieważ wykazują dużą tendencję do nawrotów. W jaki sposób do tego nie dopuścić? Należy:

 • dbać o higienę osobistą - do mycia zaleca się używanie specjalnych preparatów do miejsc intymnych, które zawierają pałeczki kwasu mlekowego determinujące odpowiednie pH pochwy; w ich składzie znajdują się też substancje zapewniające regenerację naskórka, działają kojąco, łagodząco, zmniejszają podrażnienia (np. alantoina, D-panthenol),

 • po kąpieli wycierać miejsca intymne osobno do tego przeznaczonym ręcznikiem,

 • zachować ostrożność podczas korzystania z publicznych toalet,

 • dobierać odpowiednią bieliznę wykonaną z naturalnych i przewiewnych materiałów,

 • letnią porą nosić zwiewną, lekką odzież,

 • podczas terapii antybiotykowej wspomagać się dopochwowymi preparatami z bakteriami produkującymi kwas mlekowy.
  Pamiętać trzeba również o bezpiecznej aktywności seksualnej i stosowaniu zabezpieczeń w postaci prezerwatyw.

Co jeszcze jest ważne w profilaktyce grzybicy?

Grzybice to mocno rozpowszechniony w społeczeństwie problem. Jednak można im zapobiec, stosując się do poniższych wskazówek:

 • Postaw na dietę bogatą w składniki mineralne i witaminy, które determinują w znacznym stopniu prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

 • Wprowadź do jadłospisu produkty pozwalające zachować naturalną mikroflorę organizmu. W tym pomocne będą kiszonki, jogurty naturalne czy kefiry. Dostarczą dobroczynnych bakterii kwasu mlekowego.

 • Ogranicz, a najlepiej wyeliminuj spożycie produktów wysokoprzetworzonych i bogatych w węglowodany.

 • Podczas zażywania antybiotyków pamiętaj o stosowaniu środków osłonowych. Probiotyki należy przyjmować w trakcie terapii i minimum tydzień po jej zakończeniu. Zapobiegnie się w ten sposób wyjałowieniu flory bakteryjnej, co stwarza idealne warunki do rozwoju grzybicy.

 • Nie głaszcz bezdomnych zwierząt (kotów, psów), ponieważ mogą stanowić źródło zakażenia.

Masz tendencję do nawracających infekcji grzybiczych? Zapewnij sobie wsparcie w ich leczeniu i w profilaktyce. Możesz mieć dostęp do lekarzy rozmaitych specjalizacji bez konieczności czekania w długich kolejkach – zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Po opłaceniu pierwszej składki będziesz mieć możliwość uzyskania porady, omówienia wyników badań, a także otrzymania recepty i skierowania na dalszą diagnostykę. Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to m.in.:

 • e-konsultacje i wizyty stacjonarne u lekarzy POZ (pediatry, internisty, lekarza rodzinnego),

 • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym dermatolog),

 • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, czynnościowej i laboratoryjnej, np. do badania mykologicznego z posiewem,

 • wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

 • opieka w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,

 • w pakietach OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD coroczny profilaktyczny przegląd stanu zdrowia – w wersji dla kobiet obejmuje on konsultację z ginekologiem, badanie cytologiczne i USG piersi lub mammografię, w wersji dla mężczyzn – konsultację z kardiologiem, lipidogram, EKG spoczynkowe/EKG wysiłkowe (po otrzymaniu skierowania od lekarza).

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
 1. B. Gradowicz, Grzybica paznokci. Czynniki ryzyka, profilaktyka, metody leczenia i pielęgnacji, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, t. 8, nr 5, s. 599-602.
 2. J. Kapuśniok, Skuteczna ochrona przed grzybicą stóp. Co warto wiedzieć?, „Kosmetologia Estetyczna” 2014, t. 3, nr 2, s. 150-152.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.