account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Miażdżyca – objawy psychiczne, neurologiczne i intelektualne

Alicja Skibińska01.02.2024Aktualizacja: 16.02.2024

Miażdżyca to poważna, przewlekła choroba, która może wpływać na wiele różnych sfer funkcjonowania człowieka, m.in. na jego sprawność intelektualną oraz psychikę. Jak rozpoznać psychiczne objawy tego schorzenia?


jakie-moga-byc-psychiczne-objawy-miazdzycy
Pixabay.com

Polecane

czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
Spis treści
 1. Miażdżyca – na czym polega?
 2. Objawy miażdżycy
 3. Miażdżyca – objawy psychiczne i poznawcze
 4. Leczenie miażdżycy

Miażdżyca – na czym polega?

Miażdżyca jest przewlekłą chorobą układu sercowo-naczyniowego, polegającą na występowaniu procesu zapalnego aorty i tętnic średniej wielkości. W jej przebiegu w wewnętrznych warstwach ścian naczyń tętniczych odkładają się zmiany, nazywane blaszkami miażdżycowymi, które zmniejszają ich światło, utrudniając przepływ krwi. W skrajnych przypadkach dochodzi do całkowitego zablokowania konkretnych naczyń, a co za tym idzie, do niedokrwienia zaopatrywanych przez nie narządów.

Miażdżyca rozwija się przez długie lata, często nie dając żadnych wyraźnych objawów. Badacze wciąż zastanawiają się, co decyduje o początku tej choroby oraz o tym, kogo ona dotyka, a kogo omija. Płytki miażdżycowe powstają, gdy w krwiobiegu znajduje się zbyt dużo lipidów (tzw. złego cholesterolu). Proces ten jest powolny, dlatego tak ważne jest szybkie wykrycie problemu (np. poprzez wykonanie lipidogramu) i wdrożenie działań zaradczych, takich jak zmiana diety na niskotłuszczową (przeczytaj również o diecie lekkostrawnej). Do tworzenia się zmian miażdżycowych przyczyniają się także uszkodzenia wewnętrznych warstw ścian naczyń tętniczych, powodujące zakłócenia ich działania i rozwój stanu zapalnego.

Wśród czynników ryzyka rozwoju miażdżycy wymienia się m.in.: spożywanie dużych ilości nasyconych i nienasyconych tłuszczów utwardzanych oraz węglowodanów, brak aktywności fizycznej, stresujący tryb życia i tzw. osobowość typu A (charakteryzującą się skłonnością do stresu i rywalizacji, ambicją oraz reagowaniem złością i agresją). Istotne są też: wysoki poziom lipoproteiny, niedobór estrogenów po menopauzie, a także zakażenie chlamydią.

Objawy miażdżycy

Miażdżyca to podstępna choroba, która przez wiele lat może nie dawać żadnych odczuwalnych symptomów. W tej fazie jedyną skuteczną metodą na jej zdiagnozowanie jest regularne wykonywanie badań laboratoryjnych. W diagnostyce stosuje się także takie metody, jak: ultrasonografia tętnic szyjnych oraz kończyn dolnych, RTG klatki piersiowej, EKG spoczynkowe czy próby wysiłkowe.

Dopiero niedokrwienie i niedotlenienie ważnych narządów skutkuje zauważalnymi zmianami w funkcjonowaniu organizmu. Wśród objawów miażdżycy oraz jej możliwych następstw specjaliści wymieniają:

 • zaburzenia czucia, mrowienie, drętwienie i ból kończyn;

 • szybsze męczenie się i duszności nawet po niewielkim wysiłku;

 • zawroty i ból głowy;

 • ból w klatce piersiowej;

 • zwiększoną wrażliwość na zimno;

 • owrzodzenia;

 • trudności z poruszaniem się;

 • osłabienie siły mięśniowej;

 • ból nadbrzusza i częste biegunki;

 • zaburzenia wzroku;

 • utratę masy ciała;

 • udar mózgu.

Miażdżyca – objawy psychiczne i poznawcze

Kiedy miażdżyca dotyczy tętnic szyjnych i kręgowych, może dojść do niedokrwienia mózgu, a na dalszych etapach choroby nawet do jego udaru. W takich sytuacjach mogą się pojawić zaburzenia widzenia, niedowłady i porażenia, szumy w uszach, zawroty głowy, a także objawy dotyczące funkcjonowania intelektualnego oraz psychologicznego. Należą do nich np.:

 • zaburzenia mowy (takie jak niewyraźne, bełkotliwe mówienie, problemy z rozumieniem mowy);

 • trudności z zapamiętywaniem, uczeniem się i przyswajaniem nowych informacji;

 • problemy z koncentracją;

 • splątanie i zaburzenia świadomości;

 • niepokój i lęk;

 • apatia;

 • zmiany osobowości (mogące przypominać nawet zaburzenia osobowości);

 • napady agresji;

 • problemy z kontrolą emocji;

 • drażliwość;

 • zaburzenia snu.

Warto pamiętać, iż zarówno zmiany dotyczące funkcjonowania emocjonalnego i poznawczego, jak i pozostałe objawy choroby znacząco wpływają na samopoczucie i zdrowie psychiczne pacjenta. Chory na miażdżycę może doświadczać zrozumiałego lęku o własną przyszłość, przygnębienia oraz braku chęci do życia. Trudności doświadczają także jego bliscy, którzy często nie rozumieją jego zachowania, wybuchowości i kłopotów z kontrolą emocji. Zarówno sam pacjent, jak i jego otoczenie mogą więc potrzebować wsparcia psychologa lub psychoterapeuty, który pomoże im przejść przez te zmiany, a nawet zniwelować niektóre objawy.

Leczenie miażdżycy

Jeśli zauważasz objawy miażdżycy u siebie lub kogoś ze swojego otoczenia, nie czekaj i zwróć się po pomoc do lekarza rodzinnego, internisty lub kardiologa. Specjalista zleci odpowiednie badania i przeprowadzi profesjonalną diagnozę w kierunku tej choroby, a następnie zastosuje indywidualnie dobrane metody leczenia.

Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do lekarza i badań laboratoryjnych i obrazowych, wybierz pakiet prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. Już od 69 miesięcznie możesz konsultować się online lub stacjonarnie z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej (a na konsultację będziesz czekać nie dłużej niż 1 dzień) i online z 14 specjalistami, a od 239 zł miesięcznie możesz mieć dostęp do e-konsultacji i wizyt stacjonarnych nie tylko u lekarzy POZ, ale i lekarzy 39 specjalizacji (czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to maksymalnie 3 dni robocze). Dzięki temu ominiesz kolejki i rozpoczniesz diagnostykę i leczenie tak szybko, jak to będzie możliwe.

W ramach najbardziej rozbudowanego pakietu zyskujesz dostęp również do prawie 300 badań (w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych).

Oprócz tego raz do roku możesz zrobić profilaktyczny przegląd zdrowia bez dodatkowych opłat. Ponadto 4 razy do roku możesz skorzystać z wizyty domowej. W sytuacjach awaryjnych możesz też skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą (2 razy w roku).

W leczeniu miażdżycy stosuje się m.in. środki farmakologiczne, takie jak: statyny, leki obniżające ciśnienie krwi oraz zapobiegające sklejaniu się płytek krwi. Oprócz tego wykorzystywane są fizjoterapia i metody chirurgiczne (np. by-passy, angioplastyka).

Warto wiedzieć, iż już istniejących zmian miażdżycowych nie da się w pełni cofnąć, jednak można zahamować proces chorobowy oraz zapobiec niebezpiecznym powikłaniom. Kluczowa może okazać się zmiana trybu życia: wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej, unikanie stresu oraz dieta uboga w tłuszcze nasycone.

Źródła
 1. A. Bęresewicz (red.), Patofizjologia miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Warszawa 2011.
 2. M. Sabiniewicz i wsp., Wybrane zaburzenia funkcji poznawczych po udarze mózgu – charakterystyka kliniczna i diagnostyka, „Aktualności Neurologiczne” 2015, t. 15, nr 1, s. 35–40.
 3. R. Szczęch, K. Narkiewicz, Choroby związane z miażdżycą tętnic, „Choroby Serca i naczyń” 2005, t. 2, nr 4, s. 241–242.
 4. K. Ziaja, G. Biolik, D, Ziaja, J. Chudek, Miażdżyca – choroba czy proces starzenia?, „Chirurgia Polska” 2010, t. 12, nr 1, s. 4–11.
Author Alicja Skibińska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-obnizyc-cisnienie-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie
2 min.
Jak obniżyć ciśnienie? Sprawdź domowe sposoby walki z nadciśnieniem
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.