Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.

Na co wskazują zaburzenia rytmu pracy serca (o czym świadczy nierówne bicie serca)?

Redakcja

30.11.2021

Aktualizacja: 06.10.2022

Przyczyny zaburzeń rytmu pracy serca są różnorodne – w niektórych przypadkach jest ono związane z obecnością choroby serca, jednak wbrew pozorom może je wywoływać wiele innych przyczyn. Bez wątpienia jest to objaw, który skłania do szukania porady specjalisty. Dowiedz się, o czym może świadczyć nierówne bicie serca.


na-co-wskazuja-zaburzenia-rytmu-pracy-serca
unsplash.com

Polecane

afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Spis treści
 1. Choroby serca
 2. Nadczynność tarczycy i inne zaburzenia metaboliczne
 3. Używki, leki
 4. Problemy emocjonalne
 5. Diagnostyka nierównego bicia serca

Choroby serca

Kołatanie serca pojawia się często u pacjentów w przebiegu chorób serca. Mogą je wywoływać zaburzenia rytmu serca, na przykład migotanie przedsionków, obecność dodatkowych pobudzeń nadkomorowych czy zespoły preekscytacji. Na kołatanie serca mogą się również skarżyć pacjenci z chorobą niedokrwienną serca, niewydolnością mięśnia sercowego i wrodzonymi wadami serca. Chorobom serca mogą również towarzyszyć inne objawy, takie jak ból w klatce piersiowej, osłabienie czy duszność.

Polecamy

kardiolog-jak-moze-pomoc-ci-online
Telemedycyna

Kardiolog: jak może pomóc Ci online?

Telemedycyna to rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele korzyści. Odczuć mogą je zwłaszcza pacjenci. Łatwy dostęp do specjalistów i konsultacji lekarskich to jej kluczowe zalety. Warto zdecydować się na tę formę kontaktu z lekarzem również, gdy jesteś pod stałą opieką specjalisty. Jednym z nich może być kardiolog. Czy telewizyta u kardiologa ma sens? Sprawdź, kiedy może okazać się pomocna.

Redakcja19.10.2021

Nadczynność tarczycy i inne zaburzenia metaboliczne

Nierówne bicie serca jest bardzo często zgłaszane przez pacjentów z nadczynnością tarczycy. Jest także często spotykane u kobiet przechodzących menopauzę. Dodatkowo może pojawić się w przebiegu hipoglikemii w połączeniu z innymi jej objawami. Niski poziom glukozy występuje na przykład u chorych na cukrzycę, którzy przez pomyłkę przyjęli zbyt dużą dawkę insuliny. Zaburzenia stężenia elektrolitów w surowicy (w szczególności potasu i magnezu) sprzyjają rozwojowi arytmii, dlatego one również mogą wywoływać kołatanie serca.

Używki, leki

Kto z nas nie lubi zaparzyć sobie o poranku dobrej, stawiającej na nogi kawy? Niestety, zbyt duża ilość filiżanek kawy w ciągu dnia może powodować uczucie kołatania serca. Podobnie jest w przypadku nadużywania alkoholu. Nierównomierne bicie serca mogą również wywoływać niektóre leki – należą do nich między innymi rozkurczające oskrzela leki przeciwcholinergiczne i beta-2 mimetyki, a także azotany stosowane w łagodzeniu objawów dławicy piersiowej.

Problemy emocjonalne

Kołatanie serca może wyzwolić silny stres, na przykład przed ważnymi wydarzeniami w życiu, bądź też z powodu problemów w pracy lub w domu. Pojawia się również u pacjentów zmagającymi się z lękami, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi i podczas napadów paniki.

Diagnostyka nierównego bicia serca

Podstawowe badania, takie jak morfologię krwi czy EKG, warto wykonać profilaktycznie u wszystkich pacjentów cierpiących na kołatanie serca, w szczególności, jeżeli napady nierównego bicia serca się przedłużają lub też towarzyszą mu dodatkowe objawy. Jeżeli w morfologii krwi ani EKG nie występują żadne nieprawidłowości, lekarz zapewne zleci dodatkowe testy, wykluczające inne przyczyny kołatania serca.

Niepokoją cię napady nierównego bicia serca? Warto w takiej sytuacji skorzystać z telekonsultacji, aby omówić z lekarzem czy konieczne jest wykonanie badań diagnostycznych, a jeśli tak, to jakich.

Źródła
A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2021, wyd. 12, Kraków 2021

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.