Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

Na co wskazują zaburzenia rytmu pracy serca (o czym świadczy nierówne bicie serca)?

Redakcja

30.11.2021

Aktualizacja: 30.11.2021

Przyczyny zaburzeń rytmu pracy serca są różnorodne – w niektórych przypadkach jest ono związane z obecnością choroby serca, jednak wbrew pozorom może je wywoływać wiele innych przyczyn. Bez wątpienia jest to objaw, który skłania do szukania porady specjalisty. Dowiedz się, o czym może świadczyć nierówne bicie serca.


na-co-wskazuja-zaburzenia-rytmu-pracy-serca
unsplash.com

Choroby serca

Kołatanie serca pojawia się często u pacjentów w przebiegu chorób serca. Mogą je wywoływać zaburzenia rytmu serca, na przykład migotanie przedsionków, obecność dodatkowych pobudzeń nadkomorowych czy zespoły preekscytacji. Na kołatanie serca mogą się również skarżyć pacjenci z chorobą niedokrwienną serca, niewydolnością mięśnia sercowego i wrodzonymi wadami serca. Chorobom serca mogą również towarzyszyć inne objawy, takie jak ból w klatce piersiowej, osłabienie czy duszność.

Polecamy

kardiolog-jak-moze-pomoc-ci-online
Telemedycyna
1 min.

Kardiolog: jak może pomóc Ci online?

Telemedycyna to rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele korzyści. Odczuć mogą je zwłaszcza pacjenci. Łatwy dostęp do specjalistów i konsultacji lekarskich to jej kluczowe zalety. Warto zdecydować się na tę formę kontaktu z lekarzem również, gdy jesteś pod stałą opieką specjalisty. Jednym z nich może być kardiolog. Czy telewizyta u kardiologa ma sens? Sprawdź, kiedy może okazać się pomocna.

Redakcja19.10.2021

Nadczynność tarczycy i inne zaburzenia metaboliczne

Nierówne bicie serca jest bardzo często zgłaszane przez pacjentów z nadczynnością tarczycy. Jest także często spotykane u kobiet przechodzących menopauzę. Dodatkowo może pojawić się w przebiegu hipoglikemii w połączeniu z innymi jej objawami. Niski poziom glukozy występuje na przykład u chorych na cukrzycę, którzy przez pomyłkę przyjęli zbyt dużą dawkę insuliny. Zaburzenia stężenia elektrolitów w surowicy (w szczególności potasu i magnezu) sprzyjają rozwojowi arytmii, dlatego one również mogą wywoływać kołatanie serca.

Używki, leki

Kto z nas nie lubi zaparzyć sobie o poranku dobrej, stawiającej na nogi kawy? Niestety, zbyt duża ilość filiżanek kawy w ciągu dnia może powodować uczucie kołatania serca. Podobnie jest w przypadku nadużywania alkoholu. Nierównomierne bicie serca mogą również wywoływać niektóre leki – należą do nich między innymi rozkurczające oskrzela leki przeciwcholinergiczne i beta-2 mimetyki, a także azotany stosowane w łagodzeniu objawów dławicy piersiowej.

Problemy emocjonalne

Kołatanie serca może wyzwolić silny stres, na przykład przed ważnymi wydarzeniami w życiu, bądź też z powodu problemów w pracy lub w domu. Pojawia się również u pacjentów zmagającymi się z lękami, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi i podczas napadów paniki.

Diagnostyka nierównego bicia serca

Podstawowe badania, takie jak morfologię krwi czy EKG, warto wykonać profilaktycznie u wszystkich pacjentów cierpiących na kołatanie serca, w szczególności, jeżeli napady nierównego bicia serca się przedłużają lub też towarzyszą mu dodatkowe objawy. Jeżeli w morfologii krwi ani EKG nie występują żadne nieprawidłowości, lekarz zapewne zleci dodatkowe testy, wykluczające inne przyczyny kołatania serca.

Niepokoją cię napady nierównego bicia serca? Warto w takiej sytuacji skorzystać z telekonsultacji, aby omówić z lekarzem czy konieczne jest wykonanie badań diagnostycznych, a jeśli tak, to jakich.

Źródła

A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2021, wyd. 12, Kraków 2021

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się

Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online

  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

cwiczenia-na-zylaki-jakie-sa-najlepsze
Zdrowie
2 min.
Ćwiczenia na żylaki - jakie są najlepsze?
24.01.2022
domowe-sposoby-na-wysypke-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
jak-nawilzyc-powietrze-w-pokoju-jakie-sa-sposoby
Zdrowie
1 min.
Sposoby na nawilżenie powietrza w pokoju
03.06.2022
jakie-sa-rosliny-oczyszczajace-powietrze
Zdrowie
1 min.
Które rośliny oczyszczają powietrze?
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.