Na co wskazują zaburzenia rytmu pracy serca (o czym świadczy nierówne bicie serca)?

Redakcja

30.11.2021

Aktualizacja: 06.10.2022

Przyczyny zaburzeń rytmu pracy serca są różnorodne – w niektórych przypadkach jest ono związane z obecnością choroby serca, jednak wbrew pozorom może je wywoływać wiele innych przyczyn. Bez wątpienia jest to objaw, który skłania do szukania porady specjalisty. Dowiedz się, o czym może świadczyć nierówne bicie serca.


na-co-wskazuja-zaburzenia-rytmu-pracy-serca
unsplash.com

Choroby serca

Kołatanie serca pojawia się często u pacjentów w przebiegu chorób serca. Mogą je wywoływać zaburzenia rytmu serca, na przykład migotanie przedsionków, obecność dodatkowych pobudzeń nadkomorowych czy zespoły preekscytacji. Na kołatanie serca mogą się również skarżyć pacjenci z chorobą niedokrwienną serca, niewydolnością mięśnia sercowego i wrodzonymi wadami serca. Chorobom serca mogą również towarzyszyć inne objawy, takie jak ból w klatce piersiowej, osłabienie czy duszność.

Polecamy

kardiolog-jak-moze-pomoc-ci-online
Telemedycyna
1 min.

Kardiolog: jak może pomóc Ci online?

Telemedycyna to rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele korzyści. Odczuć mogą je zwłaszcza pacjenci. Łatwy dostęp do specjalistów i konsultacji lekarskich to jej kluczowe zalety. Warto zdecydować się na tę formę kontaktu z lekarzem również, gdy jesteś pod stałą opieką specjalisty. Jednym z nich może być kardiolog. Czy telewizyta u kardiologa ma sens? Sprawdź, kiedy może okazać się pomocna.

Redakcja19.10.2021

Nadczynność tarczycy i inne zaburzenia metaboliczne

Nierówne bicie serca jest bardzo często zgłaszane przez pacjentów z nadczynnością tarczycy. Jest także często spotykane u kobiet przechodzących menopauzę. Dodatkowo może pojawić się w przebiegu hipoglikemii w połączeniu z innymi jej objawami. Niski poziom glukozy występuje na przykład u chorych na cukrzycę, którzy przez pomyłkę przyjęli zbyt dużą dawkę insuliny. Zaburzenia stężenia elektrolitów w surowicy (w szczególności potasu i magnezu) sprzyjają rozwojowi arytmii, dlatego one również mogą wywoływać kołatanie serca.

Używki, leki

Kto z nas nie lubi zaparzyć sobie o poranku dobrej, stawiającej na nogi kawy? Niestety, zbyt duża ilość filiżanek kawy w ciągu dnia może powodować uczucie kołatania serca. Podobnie jest w przypadku nadużywania alkoholu. Nierównomierne bicie serca mogą również wywoływać niektóre leki – należą do nich między innymi rozkurczające oskrzela leki przeciwcholinergiczne i beta-2 mimetyki, a także azotany stosowane w łagodzeniu objawów dławicy piersiowej.

Problemy emocjonalne

Kołatanie serca może wyzwolić silny stres, na przykład przed ważnymi wydarzeniami w życiu, bądź też z powodu problemów w pracy lub w domu. Pojawia się również u pacjentów zmagającymi się z lękami, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi i podczas napadów paniki.

Diagnostyka nierównego bicia serca

Podstawowe badania, takie jak morfologię krwi czy EKG, warto wykonać profilaktycznie u wszystkich pacjentów cierpiących na kołatanie serca, w szczególności, jeżeli napady nierównego bicia serca się przedłużają lub też towarzyszą mu dodatkowe objawy. Jeżeli w morfologii krwi ani EKG nie występują żadne nieprawidłowości, lekarz zapewne zleci dodatkowe testy, wykluczające inne przyczyny kołatania serca.

Niepokoją cię napady nierównego bicia serca? Warto w takiej sytuacji skorzystać z telekonsultacji, aby omówić z lekarzem czy konieczne jest wykonanie badań diagnostycznych, a jeśli tak, to jakich.

Źródła

A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2021, wyd. 12, Kraków 2021

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

nawilzanie-gardla-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Nawilżanie gardła - jakie są domowe sposoby?
24.01.2022
kifoza-co-to-jest-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-leczyc
Zdrowie
1 min.
Kifoza – co to jest i co warto o niej wiedzieć?
19.05.2021
brzydki-zapach-moczu-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Jakie są przyczyny brzydkiego zapachu moczu?
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.