account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.

Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie – kiedy udać się do lekarza?

Redakcja20.10.2021Aktualizacja: 02.04.2024

Prawidłowe ciśnienie krwi zależy od wieku, określonych predyspozycji, a także od przebiegu wielu chorób, na przykład schorzeń nerek czy cukrzycy. Jednorazowy pomiar ciśnienia nie świadczy o problemach z ciśnieniem ani o ich braku – sprawdź, kiedy mówimy o zbyt niskim ciśnieniu, a kiedy o nadciśnieniu.


Ciśnienie krwi można zdefiniować jako siłę, z jaką krew napiera na tętnice. Za prawidłowe wartości uznaje się ciśnienie skurczowe 120-129 mm Hg i rozkurczowe 80-84 mm Hg. Ciśnienie skurczowe, to maksymalne ciśnienie tętnicze w czasie skurczu lewej komory serca. Ciśnienie rozkurczowe to minimalne ciśnienie podczas fazy spoczynkowej, tj. takie które wytwarza się w tętnicach pomiędzy uderzeniami, kiedy to serce rozkurcza się, aby napełnić się krwią.

nieprawidlowe-cisnienie-kiedy-udac-sie-do-lekarza
pexels.com

Polecane

limfocyty-co-to-jest-jakie-sa-normy
Zdrowie
2 min.
Limfocyty - co to jest? Jakie są normy?
31.10.2021
skladniki-krwi-i-ich-funkcje-co-warto-wiedziec
Zdrowie
3 min.
Składniki krwi i ich funkcje - co warto wiedzieć?
30.10.2021
jakie-badania-wykonac-aby-zdiagnozowac-hashimoto
Zdrowie
1 min.
Jakie badania wykonać, aby zdiagnozować Hashimoto?
01.12.2021
cytologia-jak-wyglada-badanie-kiedy-je-wykonac
Zdrowie
2 min.
Na czym polega cytologia? Kiedy należy wykonać badanie?
14.05.2021
Spis treści
  1. Dlaczego ciśnienie podlega wahaniom?
  2. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?
  3. Niskie i wysokie ciśnienie

Dlaczego ciśnienie podlega wahaniom?

Wartość ciśnienia tętniczego nie jest stała. Kiedy jesteśmy zdenerwowani, nasze ciśnienie tętnicze rośnie. Podobnie dzieje się, kiedy organizm jest znacznie nawodniony. Wzrost odnotowujemy także w czasie intensywnego treningu. Pacjenci, którym mierzy się ciśnienie w szpitalu lub przychodni, mogą ujawniać „syndrom białego fartucha”, w którego efekcie wartość ciśnienia ulega podwyższeniu przez stres związany z sytuacją. Wraz z wiekiem średnia wartość ciśnienia krwi rośnie.

Podczas snu, u dojrzewających dziewcząt, u sportowców, ciśnienie tętnicze jest niższe niż norma. Wartość obniżają także leki: moczopędne, przeciwdepresyjne, rozszerzające naczynia, przeciwdławicowe.

Obserwujesz u siebie zbyt niskie lub wysokie ciśnienie i dokuczają Ci objawy z tym związane?

Nie zwlekaj! Udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. A jeśli nie lubisz czekać w długich kolejkach, sprawdź Polisę Zdrowie Welbi.

W ramach pakietu przygotowanego przez TU Zdrowie, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, możesz zyskać dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz 39 specjalistów (w pakiecie OCHRONA GOLD), w tym do kardiologa.

Na wizytę u lekarza rodzinnego będziesz czekać maksymalnie 1 dzień, a z innymi specjalistami z listy skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych.

Ceny pakietów zaczynają się już od 69 zł miesięcznie. Sprawdź, co wchodzi w ich zakres! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Ciśnienie tętnicze możemy mierzyć samodzielnie w domu. Przed badaniem należy się zrelaksować, tak aby pobudzenie emocjonalne nie fałszowało wyniku. Najłatwiejsze w użyciu są ciśnieniomierze automatyczne. Wymagają one założenia mankietu i utrzymywania kończyny górnej na wysokości serca. Zaleca się, by dokonać dwóch pomiarów, które dzielić będzie kilkuminutowa przerwa, jako wynik ostateczny przyjmuje się średnią arytmetyczną. Warto mierzyć ciśnienie regularnie, a otrzymane wyniki zapisywać. Może to okazać się przydatną wskazówką dla lekarza.

Zaburzenia w obrębie ciśnienia stwierdzamy, kiedy norma nie jest zachowana w czasie dwóch pomiarów, odbywających się w innych dniach.

Niskie i wysokie ciśnienie

O niskim ciśnieniu mówimy, kiedy spada poniżej najniższej normy, czyli:

  • u kobiet będzie niższe niż 100/60 mm Hg,

  • u mężczyzn będzie niższe niż 110/70 mm Hg.

Na podwyższone ciśnienie wskazują wartości powyżej 140/90 mm Hg, a o bardzo wysokim ciśnieniu mówimy, gdy wynosi 180/110 mm Hg i więcej. Niepokojące są również takie symptomy jak: bóle głowy (przede wszystkim w tylnej części) dokuczające w godzinach porannych i zawroty głowy związane ze wstawaniem.

Na poważne konsekwencje zdrowotne, są szczególnie narażeni pacjenci z chorobami nerek oraz serca. W grupie ryzyka są również chorzy na cukrzycę i osoby, które przeszły zawał lub udar. Jeżeli przeprowadzając regularne pomiary, zaobserwujesz u siebie duże wahania ciśnienia, lub przekracza ono normę, udaj się do lekarza. W tym przypadku telewizyta ułatwi Ci otrzymanie pierwszej diagnozy i określenie kolejnych kroków leczenia. Nie wymaga wyjścia z domu i oczekiwania w przychodni lub szpitalu, często wśród znacznej grupy ludzi, co pozwala zaoszczędzić czas i zmniejsza ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową.

Źródła
Interna Szczeklika 2019/2020 Mały Podręcznik, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.