Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie – kiedy udać się do lekarza?

Redakcja

20.10.2021

Aktualizacja: 18.11.2021

Prawidłowe ciśnienie krwi zależy od wieku, określonych predyspozycji, a także od przebiegu wielu chorób, na przykład schorzeń nerek czy cukrzycy. Jednorazowy pomiar ciśnienia nie świadczy o problemach z ciśnieniem ani o ich braku – sprawdź, kiedy mówimy o zbyt niskim ciśnieniu, a kiedy o nadciśnieniu.


Ciśnienie krwi można zdefiniować jako siłę, z jaką krew napiera na tętnice. Za prawidłowe wartości uznaje się ciśnienie skurczowe 120-129 mm Hg i rozkurczowe 80-84 mm Hg. Ciśnienie skurczowe, to maksymalne ciśnienie tętnicze w czasie skurczu lewej komory serca. Ciśnienie rozkurczowe to minimalne ciśnienie podczas fazy spoczynkowej, tj. takie które wytwarza się w tętnicach pomiędzy uderzeniami, kiedy to serce rozkurcza się, aby napełnić się krwią.

nieprawidlowe-cisnienie-kiedy-udac-sie-do-lekarza
pexels.com

Dlaczego ciśnienie podlega wahaniom?

Wartość ciśnienia tętniczego nie jest stała. Kiedy jesteśmy zdenerwowani, nasze ciśnienie tętnicze rośnie. Podobnie dzieje się, kiedy organizm jest znacznie nawodniony. Wzrost odnotowujemy także w czasie intensywnego treningu. Pacjenci, którym mierzy się ciśnienie w szpitalu lub przychodni, mogą ujawniać „syndrom białego fartucha”, w którego efekcie wartość ciśnienia ulega podwyższeniu przez stres związany z sytuacją. Wraz z wiekiem średnia wartość ciśnienia krwi rośnie.

Podczas snu, u dojrzewających dziewcząt, u sportowców, ciśnienie tętnicze jest niższe niż norma. Wartość obniżają także leki: moczopędne, przeciwdepresyjne, rozszerzające naczynia, przeciwdławicowe.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Ciśnienie tętnicze możemy mierzyć samodzielnie w domu. Przed badaniem należy się zrelaksować, tak aby pobudzenie emocjonalne nie fałszowało wyniku. Najłatwiejsze w użyciu są ciśnieniomierze automatyczne. Wymagają one założenia mankietu i utrzymywania kończyny górnej na wysokości serca. Zaleca się, by dokonać dwóch pomiarów, które dzielić będzie kilkuminutowa przerwa, jako wynik ostateczny przyjmuje się średnią arytmetyczną. Warto mierzyć ciśnienie regularnie, a otrzymane wyniki zapisywać. Może to okazać się przydatną wskazówką dla lekarza.

Zaburzenia w obrębie ciśnienia stwierdzamy, kiedy norma nie jest zachowana w czasie dwóch pomiarów, odbywających się w innych dniach.

Niskie i wysokie ciśnienie

O niskim ciśnieniu mówimy, kiedy spada poniżej najniższej normy, czyli:

  • u kobiet będzie niższe niż 100/60 mm Hg,

  • u mężczyzn będzie niższe niż 110/70 mm Hg.

Na podwyższone ciśnienie wskazują wartości powyżej 140/90 mm Hg, a o bardzo wysokim ciśnieniu mówimy, gdy wynosi 180/110 mm Hg i więcej. Niepokojące są również takie symptomy jak: bóle głowy (przede wszystkim w tylnej części) dokuczające w godzinach porannych i zawroty głowy związane ze wstawaniem.

Na poważne konsekwencje zdrowotne, są szczególnie narażeni pacjenci z chorobami nerek oraz serca. W grupie ryzyka są również chorzy na cukrzycę i osoby, które przeszły zawał lub udar. Jeżeli przeprowadzając regularne pomiary, zaobserwujesz u siebie duże wahania ciśnienia, lub przekracza ono normę, udaj się do lekarza. W tym przypadku telewizyta ułatwi Ci otrzymanie pierwszej diagnozy i określenie kolejnych kroków leczenia. Nie wymaga wyjścia z domu i oczekiwania w przychodni lub szpitalu, często wśród znacznej grupy ludzi, co pozwala zaoszczędzić czas i zmniejsza ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową.

Źródła

Interna Szczeklika 2019/2020 Mały Podręcznik, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Zdrowie
Ad

Polecane

jak-szybko-pozbyc-sie-kataru-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Jak szybko pozbyć się kataru? Domowe sposoby
30.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
zmiany-skorne-w-przebiegu-najczestszych-chorob-skory
Zdrowie
3 min.
Zmiany skórne w przebiegu najczęstszych chorób skóry
31.10.2021
stluszczenie-watroby-objawy-przyczyny-leczenie
Zdrowie
1 min.
Stłuszczenie wątroby – objawy, przyczyny, leczenie
11.02.2022

Najchętniej czytane

goraczka-ile-moze-trwac-jak-ja-zbic
Zdrowie
2 min.
Gorączka - ile może trwać? Jak ją zbić?
31.10.2021
alergia-na-jajka-jakie-sa-objawy-uczulenia
Zdrowie
2 min.
Co uczula w jajku? Jakie są objawy alergii na jaja kurze?
19.05.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.