Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieBadania 1 min.

Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie – kiedy udać się do lekarza?

Redakcja

20.10.2021

Aktualizacja: 30.09.2022

Prawidłowe ciśnienie krwi zależy od wieku, określonych predyspozycji, a także od przebiegu wielu chorób, na przykład schorzeń nerek czy cukrzycy. Jednorazowy pomiar ciśnienia nie świadczy o problemach z ciśnieniem ani o ich braku – sprawdź, kiedy mówimy o zbyt niskim ciśnieniu, a kiedy o nadciśnieniu.


Ciśnienie krwi można zdefiniować jako siłę, z jaką krew napiera na tętnice. Za prawidłowe wartości uznaje się ciśnienie skurczowe 120-129 mm Hg i rozkurczowe 80-84 mm Hg. Ciśnienie skurczowe, to maksymalne ciśnienie tętnicze w czasie skurczu lewej komory serca. Ciśnienie rozkurczowe to minimalne ciśnienie podczas fazy spoczynkowej, tj. takie które wytwarza się w tętnicach pomiędzy uderzeniami, kiedy to serce rozkurcza się, aby napełnić się krwią.

Potrzebujesz porady dermatologa?

Skonsultuj się ze specjalistą nawet w ciągu godziny!

E-wizyta od 85 zł
Teleporada w ciągu godziny
nieprawidlowe-cisnienie-kiedy-udac-sie-do-lekarza
pexels.com

Polecane

skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Spis treści
 1. Dlaczego ciśnienie podlega wahaniom?
 2. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?
 3. Niskie i wysokie ciśnienie

Dlaczego ciśnienie podlega wahaniom?

Wartość ciśnienia tętniczego nie jest stała. Kiedy jesteśmy zdenerwowani, nasze ciśnienie tętnicze rośnie. Podobnie dzieje się, kiedy organizm jest znacznie nawodniony. Wzrost odnotowujemy także w czasie intensywnego treningu. Pacjenci, którym mierzy się ciśnienie w szpitalu lub przychodni, mogą ujawniać „syndrom białego fartucha”, w którego efekcie wartość ciśnienia ulega podwyższeniu przez stres związany z sytuacją. Wraz z wiekiem średnia wartość ciśnienia krwi rośnie.

Podczas snu, u dojrzewających dziewcząt, u sportowców, ciśnienie tętnicze jest niższe niż norma. Wartość obniżają także leki: moczopędne, przeciwdepresyjne, rozszerzające naczynia, przeciwdławicowe.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Ciśnienie tętnicze możemy mierzyć samodzielnie w domu. Przed badaniem należy się zrelaksować, tak aby pobudzenie emocjonalne nie fałszowało wyniku. Najłatwiejsze w użyciu są ciśnieniomierze automatyczne. Wymagają one założenia mankietu i utrzymywania kończyny górnej na wysokości serca. Zaleca się, by dokonać dwóch pomiarów, które dzielić będzie kilkuminutowa przerwa, jako wynik ostateczny przyjmuje się średnią arytmetyczną. Warto mierzyć ciśnienie regularnie, a otrzymane wyniki zapisywać. Może to okazać się przydatną wskazówką dla lekarza.

Zaburzenia w obrębie ciśnienia stwierdzamy, kiedy norma nie jest zachowana w czasie dwóch pomiarów, odbywających się w innych dniach.

Niskie i wysokie ciśnienie

O niskim ciśnieniu mówimy, kiedy spada poniżej najniższej normy, czyli:

 • u kobiet będzie niższe niż 100/60 mm Hg,

 • u mężczyzn będzie niższe niż 110/70 mm Hg.

Na podwyższone ciśnienie wskazują wartości powyżej 140/90 mm Hg, a o bardzo wysokim ciśnieniu mówimy, gdy wynosi 180/110 mm Hg i więcej. Niepokojące są również takie symptomy jak: bóle głowy (przede wszystkim w tylnej części) dokuczające w godzinach porannych i zawroty głowy związane ze wstawaniem.

Na poważne konsekwencje zdrowotne, są szczególnie narażeni pacjenci z chorobami nerek oraz serca. W grupie ryzyka są również chorzy na cukrzycę i osoby, które przeszły zawał lub udar. Jeżeli przeprowadzając regularne pomiary, zaobserwujesz u siebie duże wahania ciśnienia, lub przekracza ono normę, udaj się do lekarza. W tym przypadku telewizyta ułatwi Ci otrzymanie pierwszej diagnozy i określenie kolejnych kroków leczenia. Nie wymaga wyjścia z domu i oczekiwania w przychodni lub szpitalu, często wśród znacznej grupy ludzi, co pozwala zaoszczędzić czas i zmniejsza ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową.

Źródła
Interna Szczeklika 2019/2020 Mały Podręcznik, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Szybka pomoc dermatologa nawet w ciągu godziny

Umów teleporadę
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.