account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Jakie są najczęstsze przyczyny grypy? Jak się przed nią chronić?

lek. Agnieszka Żędzian12.02.2024Aktualizacja: 12.02.2024

Grypa jest chorobą zakaźną. W jej przebiegu rozwija się stan zapalny w obrębie dróg oddechowych. Infekcja objawia się zwykle wysoką gorączką, kaszlem, silnym bólem mięśni, głowy i gardła. Symptomy ustępują zwykle w ciągu 7–10 dni. Jak dochodzi do zakażenia? Jak się przed nim chronić? Dowiedz się, jakie wirusy odpowiadają najczęściej za wystąpienie choroby oraz jak można jej zapobiegać.


jakie-sa-najczestsze-przyczyny-grypy-jak-sie-chronic
Pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Grypa na przestrzeni lat
  2. Jakie są najczęstsze przyczyny grypy?
  3. Jakie objawy mogą wskazywać na grypę?
  4. Jak chronić się przed grypą?

Grypa na przestrzeni lat

Grypa towarzyszy człowiekowi od wieków. W ciągu ponad stu lat wirusy grypy były odpowiedzialne za kilka pandemii, które pochłonęły miliony ofiar. Eksperci twierdzą, że największa z nich, tzw. hiszpanka (wywołana przez wirusa grypy A H1N1), w latach 1918–1920 była przyczyną zgonu niemal 50 milionów ludzi na całym świecie. W kolejnych dekadach wybuchały okresowo kolejne pandemie:

  • grypa azjatycka, wywołana przez wirus grypy A H2N2, w latach 1957–1958 spowodowała śmierć około 2 milionów osób;

  • grypa Hong Kong w latach 1968–1970 była przyczyną około 2 milionów zgonów wśród ludzi. Za jej wystąpienie odpowiadał wirus grypy A H3N2;

  • świńska grypa wywołana przez wirus A H1N1 spowodowała śmierć ponad 0,5 miliona ludzi w latach 2009–2010.

W 1997 i 2013 roku w Azji pojawiły się również ogniska zachorowań na tzw. ptasią grypę, której przyczyną okazał się inny wariant wirusa grypy A – H5N1. Zwykle łagodny dla ptaków patogen okazał się groźny, a nawet śmiertelny dla ludzi.

Podobnie jak w przypadku zakażenia adenowirusami, zachorowania na grypę występują przez cały rok, ale najwięcej przypadków obserwuje się zwykle w miesiącach zimowych. W zależności od rodzaju wirusa odpowiedzialnego za zakażenia różny może być przebieg choroby.

Jakie są najczęstsze przyczyny grypy?

Za wystąpienie grypy odpowiadają 4 typy wirusów – A, B, C i D. Sezonowe zachorowania są spowodowane przez dwa z nich – wirus grypy typu A i B. 

Wirusy grypy typu A występują w wielu podtypach. Różnią się budową, a dokładnie rodzajem białek na ich powierzchni – hemaglutyniny (H) i neuraminidazy (N). Istnieje 18 różnych podtypów hemaglutyniny (H1-18) oraz 11 podtypów neuraminidazy (N1-11). Białka te umożliwiają patogenom m.in. wniknięcie do komórki gospodarza. W zależności od ich rodzaju wyróżnia się różne podtypy wirusów grypy A, np. H1N1. Za zachorowania na grypę typu B w ostatnim czasie odpowiedzialne były przede wszystkim wirusy grypy z dwóch linii genetycznych: Yamagata i Victoria.

Jakie objawy mogą wskazywać na grypę?

Zastanawiasz się, czy Twoje objawy świadczą o zakażeniu wirusem grypy? A może chcesz wiedzieć, jak długo trwa grypa? O obecności wirusa w Twoim organizmie mogą świadczyć gorączka, kaszel, katar, ból gardła, głowy i mięśni. Symptomy mogą utrzymywać się przez 7–10 dni. Niekiedy w przebiegu infekcji temperatura ciała utrzymuje się w granicach normy. Mówi się wówczas o grypie bez gorączki

Jak chronić się przed grypą?

Jeżeli chcesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę, zgłoś się do lekarza i zapytaj o szczepienie ochronne przeciwko grypie. Szczepienie to:

  • należy wykonywać co rok,

  • jest zarejestrowane do stosowania już od skończonego 6. miesiąca życia,

  • powinny wykonywać także kobiety w ciąży.

Pamiętaj o przestrzeganiu zasad higieny (w tym regularnym myciu rąk) i unikaniu kontaktu z osobami z objawami infekcji. Zadbaj o swoją odporność poprzez stosowanie zbilansowanej diety i regularną aktywność fizyczną. W przypadku potwierdzonego kontaktu z osobą chorą na grypę skonsultuj się niezwłocznie z lekarzem. Jeśli specjalista uzna to za konieczne, wypisze Ci receptę na oseltamiwir – lek przeciwwirusowy, który stosuje się zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu grypy.

Pojawiły się u Ciebie objawy, które mogą wskazywać na zakażenie wirusem grypy? Zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu! Pamiętaj, że trafna diagnoza i szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwolą Ci na szybszy powrót do zdrowia.

Zyskaj dostęp do prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. Już od 69 zł miesięcznie otrzymasz profesjonalną pomoc specjalistów, dostęp do badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych oraz możliwość zaszczepienia się przeciwko grypie bez dodatkowych kosztów. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to także:

  • nielimitowane wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (z czasem oczekiwania na konsultację nie dłuższym niż 1 dzień),

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (14, 29 lub 39 specjalizacji, zależnie od wybranego pakietu), z gwarancją wizyty w ciągu 3 dni roboczych,

  • w zależności od wybranego pakietu również 4 wizyty domowe w roku, zabiegi rehabilitacyjne po złamaniach i zwichnięciach czy konsultacje z psychologiem lub psychiatrą (2 razy w roku w pakiecie OCHRONA GOLD) oraz profilaktyczny przegląd zdrowia raz w roku.

Zamów ofertę i wybierz pakiet dostosowany do Twoich potrzeb.

Źródła
  1. S. Boktor, J. Hafner, Influenza, „StatPearls”, 2023, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459363/.
  2. C. Robson i in., Influenza: overview on prevention and therapy, „Australian Prescriber”, 2019, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6478960/.
  3. A. Sendor, D. Weerasuriya, A. Sapra, Avian Influenza, „StatPearls”, 2023, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK553072/.
  4. P. Saunders-Hastings, D. Krewski, Reviewing the History of Pandemic Influenza: Understanding Patterns of Emergence and Transmission, „Pathogens”, 2016, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5198166/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
rodzaje-kleszczy-jakie-sa-najgrozniejsze
Zdrowie
2 min.
Rodzaje kleszczy - jakie są najgroźniejsze?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.