account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Adenowirusy – objawy zakażenia u dzieci i dorosłych

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian26.10.2023Aktualizacja: 26.10.2023

Adenowirusy to duża grupa patogenów, które wywołują choroby układu pokarmowego i moczowego, a oprócz tego atakują drogi oddechowe i oczy. Szacuje się, że są one odpowiedzialne za około 13% infekcji wirusowych. Zakażenie ma ciężki przebieg u osób starszych i niemowląt – u tych ostatnich może pojawić się groźne powikłanie w postaci zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o adenowirusach i jak się przed nimi chronić.


adenowirus-jakie-choroby-powoduje
Adobe Stock

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Spis treści
 1. Adenowirus – co to takiego?
 2. W jaki sposób można zarazić się adenowirusami?
 3. Choroby wywołane przez adenowirusy
 4. Objawy zakażenia adenowirusem
 5. Infekcje układu pokarmowego
 6. Infekcje dróg oddechowych
 7. Infekcje oczu
 8. Inne dolegliwości
 9. Adenowirusy u dzieci – jak przebiega zakażenie?
 10. Adenowirusy u dorosłych – przebieg zakażenia

Adenowirus – co to takiego?

Adenowirus to patogen, o którym trzeba mówić w liczbie mnogiej. To grupa prawie 50 wirusów, które są odpowiedzialne za około 13% wszystkich infekcji wirusowych. Te drobnoustroje zostały odkryte w połowie ubiegłego stulecia, a pierwszym znanym obszarem ich występowania były migdałki gardłowe. Ich nazwa pochodzi właśnie od tkanki adenoidalnej, która występuje w okolicach gardła i migdałków. Na zakażenie tego rodzaju wirusem narażone są przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym (do około 5 lat). Jeśli infekcja pojawiła się w dzieciństwie, organizm wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko adenowirusom, w związku z czym ryzyko ponownego zakażenia znacznie spada. 

W jaki sposób można zarazić się adenowirusami?

Charakterystyczną cechą adenowirusów – podobnie jak rotawirusów czy wirusów grypy – jest zdolność szybkiego rozprzestrzeniania się. Istnieją dwa sposoby transmisji tych drobnoustrojów. Odbywa się ona:

 • drogą kropelkową – do zakażenia dochodzi, gdy osoba chora kicha lub kaszle w Twoim towarzystwie;

 • drogą fekalno-oralną – wirusy mogą dostać się do Twojego organizmu na skutek nieprzestrzegania zasad higieny osobistej. Drobnoustroje potrafią przetrwać np. na rękach, których nie umyjesz po wyjściu z toalety.

Przenoszeniu adenowirusów sprzyjają duże skupiska ludzkie, takie jak szpitale, przedszkola czy żłobki. W grupie podwyższonego ryzyka są placówki edukacyjne dla małych dzieci, które nie potrafią jeszcze właściwie przestrzegać zasad higieny. Niektóre badania wskazują też na to, że dużą podatność na zakażenie adenowirusem wykazują osoby zmagające się z otyłością.

Choroby wywołane przez adenowirusy

Zakażenie adenowirusem wywołuje różne schorzenia. Są wśród nich m.in.: zapalenie spojówek, zapalenie jelit, angina wirusowa, zapalenie układu moczowego. W skrajnych przypadkach mogą to być również poważniejsze problemy, takie jak zapalenie mózgu, opon mózgowych, mięśnia sercowego, wątroby lub nerek.

Objawy zakażenia adenowirusem

Adenowirusy to duża grupa patogenów, która wywołuje różne infekcje. Nic więc dziwnego, że zakażenie wiąże się z szerokim spektrum objawów. Symptomy dotyczą przede wszystkim – w zależności od wywołanej choroby – układu pokarmowego, oddechowego i oczu.

Infekcje układu pokarmowego

Infekcje układu pokarmowego najczęściej objawiają się wymiotami, biegunką, gorączką lub zapaleniem jelit. Pod tym względem adenowirusy są podobne do rotawirusów, które powodują głównie dolegliwości związane z przewodem pokarmowym. W przypadku tych pierwszych infekcja ma jednak łagodniejszy przebieg. 

Infekcje dróg oddechowych

Adenowirusy wywołują infekcje górnych dróg oddechowych. Jeśli drobnoustroje tego rodzaju trafią do Twojego organizmu, możesz spodziewać się następujących objawów:

Standardowa infekcja przebiega dość łagodnie i nie trwa dłużej niż 5 dni. Objawy rzadziej dotyczą dolnych dróg oddechowych, jednak nie można całkowicie wykluczyć zapalenia oskrzeli czy płuc.

Infekcje oczu

Adenowirusy mogą zaatakować oczy. Nie powodują co prawda uszkodzenia wzroku, jednak stają się przyczyną nieprzyjemnych infekcji, takich jak zapalenie spojówek czy rogówek. Pojawiają się wówczas takie objawy, jak: podrażnienie i przekrwienie oczu, światłowstręt, białe plamy na powierzchni rogówki czy mętna rogówka. Stan ten utrzymuje się zazwyczaj przez 2–3 tygodnie i wymaga regularnego stosowania przepisanych przez lekarza kropli do oczu.

Inne dolegliwości

Niektóre rodzaje adenowirusów wywołują infekcje innych układów, np. zapalenie układu moczowego, które objawia się przede wszystkim bólem i pieczeniem podczas oddawania moczu, mimowolną mikcją, a niekiedy bólem brzucha. Wirus z tej grupy może zainfekować również wątrobę lub nerki, powodując zapalenie tych narządów.

Adenowirusy u dzieci – jak przebiega zakażenie?

Dzieci do 5. roku życia są najbardziej podatne na zakażenie adenowirusami. W większości przypadków przebiega ono bezobjawowo lub niczym nie różni się od zwykłego przeziębienia. Zdarzają się jednak poważniejsze choroby, takie jak zapalenie jelit czy pęcherza moczowego o ostrym przebiegu. We wspomnianych sytuacjach konieczna jest hospitalizacja i obserwacja malucha w warunkach szpitalnych. Nieleczony adenowirus u niemowląt może mieć bardzo przykre konsekwencje – to właśnie u najmłodszych dzieci najczęściej dochodzi do powikłania w postaci zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. 

Adenowirusy u dorosłych – przebieg zakażenia

Dorośli, którzy nie przechodzili zakażenia adenowirusem w dzieciństwie, mogą doświadczyć bardziej uciążliwych objawów ze strony układu oddechowego czy pokarmowego. Na zachorowania narażone są przede wszystkim osoby z obniżoną odpornością. Jeśli dopadnie Cię infekcja wywołana przez adenowirusy, lekarz zaleci Ci najprawdopodobniej leczenie polegające na złagodzeniu objawów. Sięgnij również po bezpieczne domowe sposoby. Przykładowo podczas infekcji układu oddechowego stosuj szałwię na gardło.

Źródła
 1. A. Goździcka-Józefiak, Wirusologia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2019.
 2. R. Lasek i in., Wszystko o bakteriach i wirusach, Wydawnictwo Dragon, Bielsko-Biała 2020.
 3. M. Wróblewska i in., Choroby wirusowe w praktyce klinicznej, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2017.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
chore-dziecko-na-wakacjach-gdzie-szukac-pomocy
Telemedycyna
1 min.
Chore dziecko na wakacjach – gdzie szukać pomocy
27.08.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.