account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Kwiaty konwalii – właściwości, działanie i przeciwwskazania

Marta Drzazga

lek. Agnieszka Żędzian

09.01.2024

Aktualizacja: 09.01.2024

Charakterystyczną woń konwalii da się wyczuć w niektórych rodzajach damskich perfum, a drobne, dzwonkowate kwiaty często zdobią bukiety panien młodych. Konwalie mają również zastosowanie w medycynie – substancje w nich zawarte wpływają na układ sercowo-naczyniowy, a ponadto wspierają leczenie chorób reumatycznych, łagodzą problemy z koncentracją i są polecane osobom, które zmagają się z zawrotami głowy. Obok prozdrowotnych walorów konwalia ma także właściwości toksyczne, dlatego samodzielne sporządzanie nalewek czy naparów z tej rośliny niesie ryzyko zatrucia.


jakie-wlasciwosci-i-zastosowanie-maja-kwiaty-konwalii
Pixabay.com

Polecane

majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
domowe-sposoby-na-grzybice-paznokci-skory-jezyka
Zdrowie
2 min.
Domowe sposoby na grzybicę paznokci, skóry, języka
24.01.2022
Spis treści
 1. Gdzie występuje konwalia? Co to za roślina?
 2. Jakie właściwości ma konwalia?
 3. Zastosowanie konwalii – medycyna, przemysł kosmetyczny
 4. Medycyna naturalna
 5. Przemysł kosmetyczny
 6. Przeciwwskazania do korzystania z właściwości kwiatów konwalii
 7. Czy konwalia jest trująca? Objawy zatrucia konwalią

Gdzie występuje konwalia? Co to za roślina?

Konwalia majowa (łac.convallaria majalis) to roślina o białych, dzwonkowatych, przyjemnie pachnących kwiatach. Jej zielone liście są długie, mają kształt elipsy i są nieco zaostrzone na wierzchołkach. Jak sama nazwa wskazuje, czas kwitnienia konwalii przypada w maju, natomiast później pojawiają się owoce w postaci czerwonych jagód o średnicy ok. 1,5 cm. W słownikach zielarskich możesz także znaleźć tę roślinę pod nazwą majówka, kokoryczka, lanuszka lub po prostu konwalia leśna. 

Konwalię majową możesz spotkać w całej Polsce, szczególnie w lasach liściastych i mieszanych, z wyjątkiem wysokich gór. Obszar jej występowania obejmuje ponadto inne kraje europejskie o umiarkowanym klimacie, niektóre kraje azjatyckie oraz Amerykę Północną. Pierwszego maja we Francji obchodzone jest nawet święto konwalii. W tym dniu ludzie obdarowują się tymi kwiatami, wierząc, że ten gest przyniesie im szczęście w następnych miesiącach.

Jakie właściwości ma konwalia?

Substancje aktywne zawarte w konwalii to konwalatoksyna, konwalatoksol i glikozydy kardenolidowe. To właśnie im konwalia majowa zawdzięcza właściwości lecznicze, a więc:

 • pomaga regulować bicie serca i poprawia jego wydolność – wydłuża odstęp między kolejnymi skurczami i wzmacnia siłę samego skurczu;

 • zwiększa wydalanie sodu i potasu wraz z moczem. Ma działanie diuretyczne (moczopędne);

 • poprawia pracę nerek;

 • przeciwdziała obrzękom;

 • poprawia ukrwienie komórek ciała i dotlenia mózg;

 • działa uspokajająco;

 • ma właściwości łagodzące, przez co poprawia kondycję skóry i włosów.

Pamiętaj, że konwalia zawiera także substancje o działaniu toksycznym, a stosowanie jej w nieodpowiedni sposób może okazać się szkodliwe. Zjedzenie jej owoców powoduje czasem zatrucie, podobnie jak wypicie wody, w której stały konwalie.

Zastosowanie konwalii – medycyna, przemysł kosmetyczny

Medycyna konwencjonalna rozwija się na tyle prężnie, że zastosowanie konwalii w lecznictwie ogranicza się raczej do medycyny naturalnej. Olejki eteryczne i właściwości łagodzące ciągle są doceniane w przemyśle kosmetycznym, dlatego w drogeriach bez trudu znajdziesz kremy, balsamy do ciała z konwaliowym ekstraktem czy perfumy o zapachu konwalii.

Medycyna naturalna

Konwalia cieszy się dużą popularnością wśród ziół na serce. Substancje w niej zawarte pomagają w leczeniu łagodnych zaburzeń rytmu serca, są przydatne w początkowych stadiach niewydolności krążenia, obrzękach związanych z niewydolnością serca oraz różnych wad tego narządu. Pamiętaj jednak, że w przypadku poważnych problemów kardiologicznych należy udać się do lekarza specjalisty. 

Oprócz tego kwiaty konwalii wykorzystuje się w łagodzeniu objawów menopauzy. Zmniejszają one skłonność do omdleń i pomagają pozbyć się zawrotów głowy. Mogą także stanowić wsparcie w leczeniu chorób reumatycznych. Znajdziesz je również w składzie niektórych ziołowych leków uspokajających. Co ważne, mogą łagodzić również problemy kardiologiczne pojawiające się na tle nerwowym.

 • Sprawdź też, jakie są przyczyny migreny i jak skutecznie radzić sobie z tą dolegliwością.

Przemysł kosmetyczny

Ekstrakt z konwalii znajdziesz w składzie preparatów do skóry i włosów. Wyciąg z tej popularnej rośliny działa wzmacniająco na cebulki włosów, a oprócz tego pomaga w walce z łupieżem. Preparaty na bazie tego kwiatu wykorzystuje się również w leczeniu trądziku. Z kolei olejki eteryczne zawarte w kwiatach konwalii to doskonała baza dla perfum. 

Przeciwwskazania do korzystania z właściwości kwiatów konwalii

Z dobroczynnych właściwości kwiatów konwalii należy korzystać z rozwagą. Nie przygotowuj przetworów (np. nalewek) z konwalii w warunkach domowych, ale skorzystaj z doświadczenia certyfikowanych producentów. Ze względu na duże ryzyko zatrucia nie rób okładów ani naparów. Sięgaj natomiast po gotowe preparaty z apteki i stosuj je według wskazań producenta. Jeśli nie masz pewności, czy preparaty na bazie tej rośliny rzeczywiście przyniosą Ci korzyści, skonsultuj się z lekarzem.

Czy konwalia jest trująca? Objawy zatrucia konwalią

W konwalii znajdują się substancje o dobroczynnym działaniu i związki toksyczne takie jak saponiny (konwalaryna i konwalamaryna). 

Do objawów zatrucia konwalią należą:

 • dolegliwości ze strony układu pokarmowego – nudności, biegunka, wymioty;

 • zaburzenia rytmu serca;

 • ślinotok;

 • rozszerzenie źrenic;

 • zaburzenia widzenia;

 • halucynacje;

 • gwałtowny spadek ciśnienia krwi.


Pamiętaj, że do silnego zatrucia (a w przypadku małych dzieci nawet do śmierci) może doprowadzić zjedzenie owoców konwalii lub przypadkowe wypicie wody, w której stały kwiaty.

Źródła
 1. E. Lamer-Zarawska i in., Fitoterapia i leki roślinne, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2007.
 2. P. Machałek, Magia polskich ziół, Wydawnictwo Znak, Kraków 2020.
 3. A. Blackthorn, Botaniczne eliksiry, ziołowe napary, magiczne herbaty i ogniste trunki, Wydawnictwo Znak, Kraków 2021.
 4. M. Krauze-Baranowska, Fitofarmaceutyki, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Pakiety medyczne

  Kim jesteśmy

  Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.