account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Skąd się bierze padaczka? – przyczyny, objawy i rodzaje epilepsji

Anna Rosińskalek. Wiktor Trela04.07.2023Aktualizacja: 16.10.2023

Epilepsja to niejednorodna choroba, która dotyka osoby w różnym wieku, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Pierwszy atak padaczki może nastąpić niespodziewanie. Poznaj przyczyny padaczki, jej objawy oraz rodzaje. Dowiedz się więcej o tej tajemniczej, a jednocześnie powszechnie występującej w społeczeństwie chorobie.


padaczka-przyczyny-objawy-rodzaje
Pixabay.com

Polecane

afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
 1. Padaczka – co to za choroba?
 2. Rodzaje padaczki
 3. Objawy padaczki
 4. Nietypowe objawy padaczki
 5. Atak padaczki – najczęstsze przyczyny
 6. Padaczka u dzieci
 7. Jak i kiedy diagnozuje się padaczkę?

Padaczka – co to za choroba?

Nieprawidłowa praca komórek kory mózgowej może prowadzić do rozwoju choroby zwanej epilepsją. Częściej jednak stosuje się określenie padaczka, które nawiązuje do charakterystycznych objawów osoby chorej podczas ataku. W wyniku nadmiernej aktywności neuronów następują gwałtowne wyładowania bioelektryczne. To one powodują nieprzyjemne, a często również niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta reakcje.

Padaczka jest diagnozowana w każdym wieku. Zarówno w okresie niemowlęcym, jak i w wieku dorosłym objawy mogą pojawić się po raz pierwszy. Ataki padaczki często błędnie kojarzone są z nadużywaniem alkoholu, co jest krzywdzące dla osoby chorej. Nie ma bowiem jednej przyczyny pojawienia się epilepsji. Właściwą diagnozę stawia się w oparciu o występujące objawy oraz wykonane badanie EEG. Może zdarzyć się również tak, że na etapie diagnostyki nie uda się ustalić przyczyny choroby.

Rodzaje padaczki

Ze względu na złożoność przyczyn pojawienia się epilepsji, wyróżnia się jej trzy rodzaje. Zdiagnozowana padaczka bywa:

 • idiopatyczna,

 • symptomatyczna,

 • kryptogenna.

Padaczka idiopatyczna stanowi ponad połowę rozpoznanych przypadków epilepsji. Jednocześnie lekarze nie są zgodni co do przyczyny powstania choroby u pacjenta. Mimo to ten rodzaj epilepsji może być dziedziczony w kolejnych pokoleniach. Jeśli uda się wskazać przyczynę choroby, wówczas określa się ją jako padaczkę symptomatyczną. Ataki epilepsji mogą pojawić się w wyniku urazu, przebytego udaru, ale też guza mózgu. Z powodu wielu przyczyn epilepsji, proces leczenia u każdego pacjenta będzie przebiegał inaczej.

Może zdarzyć się również tak, że lekarze przypuszczają, że epilepsja ma swoją przyczynę, jednak w procesie diagnostyki nie potrafią jej wskazać. Wówczas mówimy o padaczce kryptogennej. Wszystkie powyższe rodzaje epilepsji wyróżnia jedynie stopień szczegółowości poznania przyczyn choroby. Nasilenie objawów bywa różne nawet w obrębie tego samego rodzaju.

Objawy padaczki

Epilepsja jest chorobą o niejednorodnej grupie objawów. W diagnostyce padaczki wyodrębnia się ponad 100 symptomów wskazujących na tę chorobę. Są jednak objawy, które występują częściej od innych i są charakterystyczne dla epilepsji. Oto niektóre z nich:

 • utrata przytomności,

 • nagłe zesztywnienie lub zwiotczenie ciała,

 • szczękościsk,

 • drgawki,

 • sinica,

 • niekontrolowane wydalanie moczu.

Część z napadów padaczki poprzedzona jest tak zwaną aurą. Możesz doświadczyć wtedy zaburzeń widzenia, słuchu lub czucia, ale też trudność z poruszaniem się. Jest to ważny sygnał zarówno dla osoby z padaczką, jak i jej bliskich. Aura pozwala reagować z wyprzedzeniem na zbliżający się atak, a przez to ograniczyć jego konsekwencje dla zdrowia, a czasami i życia.

Atak padaczki trwa od 10 do 30 sekund. Znacznie dłużej trwa faza ponapadowa. Osoba, która doświadczyła objawów epilepsji, zwykle potrzebuje nawet 30 minut, aby w pełni powrócić do swojego zwyczajnego stanu. W tym czasie powinna odpoczywać i być pod opieką bliskiej osoby.

Nietypowe objawy padaczki

Ze względu na krótki czas trwania napadów padaczkowych, mogą one być niezauważone lub zbagatelizowane. Jednym z nietypowych objawów padaczki jest niekontrolowane poruszanie rękami i głową. Jednocześnie często ma przy tym miejsce częściowa utrata świadomości. Jeśli taki atak trwa tylko przez kilka sekund, łatwo pomylić go z omdleniem. Mogą pojawić się również nasilone objawy aury takie jak zaburzenia zmysłów lub odczucie powrotu do przeszłości, zwane deja vu. Wszystkie niepokojące symptomy skonsultuj z lekarzem – ustali on przyczynę nietypowego zachowania oraz postawi diagnozę.

Atak padaczki – najczęstsze przyczyny

Większość napadów epilepsji uznaje się za samoistne. Nie zawsze można wskazać czynnik, który doprowadził do ataku. Osoby z epilepsją powinny jednak uważać na czynniki mogące zainicjować nadmierne wyładowania w korze mózgowej. Atak padaczki powoduje m.in.:

 • szybko zmieniające się światło (miganie, błyskanie),

 • stres,

 • intensywny wysyłek fizyczny,

 • zbyt mała ilość snu,

 • alkohol i inne używki.

Każda osoba z padaczką może być mniej lub bardziej wyczulona na czynniki wywołujące atak. Warto więc zgłaszać lekarzowi swoje przypuszczenia odnośnie tego, co mogło doprowadzić do napadu epilepsji. Pozwoli to wyodrębnić potencjalne czynniki inicjujące atak i świadomie ograniczać je lub całkowicie unikać ich w przyszłości. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ten sam czynnik działa inaczej na dwie różne osoby. U osób bez uzależnień spożycie nawet niewielkiej ilości alkoholu może doprowadzić do wystąpienia ataku padaczki. Z kolei osoby z chorobą alkoholową mogą doświadczyć napadu epilepsji po odstawieniu alkoholu.

Padaczka u dzieci

Epilepsja może pojawić się już na wczesnym etapie rozwoju. Jedną z przyczyn padaczki dziecięcej jest uraz głowy w trakcie porodu. To, co powinno zaniepokoić rodzica lub opiekuna dziecka, to chwilowe zaburzenia mowy i połykania, drgawki, chwilowe braki reakcji lub zaburzenia widzenia u podopiecznego. Po rozpoznaniu pierwszych symptomów padaczki dziecięcej należy niezwłocznie skonsultować je z lekarzem. Epilepsja jest chorobą niejednorodną, ponieważ przybiera różne formy. Wśród nich wyróżnia się m.in.: dziecięce napady nieświadomości, nocną padaczkę czołową, młodzieńczą padaczkę miokloniczną (o krótkotrwałych, ale nagłych napadach) czy też zespół Dravet (ciężka padaczka miokloniczna u niemowląt).

Jak i kiedy diagnozuje się padaczkę?

Padaczka (epilepsja) jest chorobą diagnozowaną zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Wskazaniem do przeprowadzenia diagnostyki choroby jest wystąpienie napadu drgawek o nieokreślonej przyczynie. Diagnostyką padaczki zajmuje się lekarz neurolog. W procesie rozpoznania padaczki szczególnie istotny jest wywiad z pacjentem oraz świadkami napadu drgawek. Lekarz pyta pacjenta m.in. o jego dolegliwości, przyjmowane leki oraz choroby występujące w rodzinie. Następnym etapem diagnostyki jest badanie fizykalne pacjenta, w którym szczególną uwagę specjalista poświęca badaniu neurologicznemu. Zazwyczaj lekarz zleca również badania dodatkowe, takie jak EKG oraz badania laboratoryjne krwi. Podstawą w diagnostyce padaczki jest badanie elektroencefalograficzne (EEG). Jest to nieinwazyjne badanie, a jego celem jest zarejestrowanie bioelektrycznej aktywności mózgu. W przypadku wątpliwości diagnostycznych lekarz może zlecić dodatkowe badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

lek. Wiktor Trela

Źródła
 1. G. Herold, Medycyna wewnętrzna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
 2. J. Duława, Vademecum medycyny wewnętrznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
 3. A. Staniszewska, B. Tarchalska‑Kryńska, I. Kurkowska-Jastrzębska, Codzienne problemy chorych na padaczkę, Medycyna i Pasje 2011, 1: 14-17 s.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.