account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Wzmocnienie serca – zioła, które warto stosować

Marta Wielgosz19.05.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Warto wzmacniać swój układ sercowo-naczyniowy. Podstawą są odpowiednia dieta, ćwiczenia fizyczne i ograniczenie stresu. Możesz też wykorzystać sprawdzone zioła na serce – niektóre z nich pomogą nawet złagodzić pewne dolegliwości. Które naturalne środki warto stosować i w jaki sposób należy to robić?


Medycyna naturalna jest stosowana od wieków. Często może przynosić pożądane rezultaty i poprawić stan zdrowia. Dobrze znane są m.in. zioła na serce i układ krążenia. Warto je przyjmować przede wszystkim profilaktycznie. Mimo że mogą być skuteczne, podejdź do nich z ostrożnością. Stosowane niewłaściwie, mogą przynieść Ci więcej szkody niż pożytku.

ziola-na-serce-jakie-wybrac-na-co-zwrocic-uwage
pexels.com

Polecane

jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
czosnek-na-kurzajki-jak-go-stosowac-czy-dziala
Zdrowie
1 min.
Czosnek na kurzajki - jak go stosować? Czy działa?
24.01.2022
swierzb-jak-leczyc-domowymi-sposobami
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na świerzb
10.05.2022
Spis treści
  1. Czy zioła na serce i układ krążenia naprawdę działają?
  2. Jakie zioła na serce i układ krążenia warto stosować?
  3. Zioła na wzmocnienie serca – herbaty wspierające układ krążenia

Czy zioła na serce i układ krążenia naprawdę działają?

Jeśli zastanawiasz się, jak wzmocnić serce, nie zawsze musisz sięgać po środki farmakologiczne. Czasami dobrą alternatywą się preparaty roślinne, które pomagają w leczeniu różnych schorzeń. Mają też działanie prewencyjne, dlatego mogą zapobiegać rozwojowi chorób układu krążenia. Warto je stosować jako element profilaktyki nawet wtedy, gdy prowadzisz zdrowy tryb życia.

Zioła na wzmocnienie serca nie dają rezultatów od razu. Ich działanie widoczne jest dopiero pod wpływem długotrwałego stosowania. Aby były skuteczne, musisz też odpowiednio dopasować je do swoich dolegliwości i potrzeb organizmu. Choć zioła na serce mają wiele zalet, nie powinieneś ich stosować na własną rękę. Niektóre z nich są zbyt mocne, przez co ich nadmierne przyjmowanie może narobić Ci kłopotów. Ponadto niektóre z nich wchodzą w niepożądane reakcje z lekami, m.in. nasercowymi. Dlatego też, zanim sięgniesz po zioła na wzmocnienie serca, zawsze skonsultuj się z lekarzem. Specjalista określi, jakie naturalne preparaty możesz stosować. Bezwzględnie przestrzegaj jego zaleceń – dzięki temu będziesz mieć pewność, że ziołolecznictwo Ci nie zaszkodzi.

Polecamy

jak-zapobiegac-chorobom-ukladu-krazenia-kiedy-udac-sie-do-kardiologa
Zdrowie

Jak zapobiegać chorobom układu krążenia? Kiedy warto udać się do kardiologa?

Pewnie każdy z nas słyszał o tym, że o serce należy dbać. Oczywiście jest to duże uproszczenie, bo serce jest tylko częścią układu krwionośnego, który jest podatny na wiele chorób kardiologicznych, nazywanych największą epidemią naszych czasów. Jak uchronić siebie i swoje serce przed rozwojem chorób układu krążenia? Kiedy skonsultować swój stan z lekarzem?

Redakcja07.12.2021

Jakie zioła na serce i układ krążenia warto stosować?

Zioła na serce i układ krążenia mają wiele różnorodnych właściwości. Jeśli myślisz o ich stosowaniu, warto, abyś poznał najpopularniejsze preparaty roślinne, które pomogą Ci w zadbaniu o zdrowie. Wśród nich znajdują się:

  • głóg jednoszyjkowy i dwuszyjkowy – najpopularniejsze zioła na wzmocnienie serca. Działają rozkurczowo na naczynia wieńcowe i zmniejszają napięcie ich ścian, co zmniejsza bolesność i uczucie duszności. Mają też właściwości przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i uspokajające. Oprócz tego wzmagają siłę skurczów serca i spowalniają ich częstotliwość, dzięki czemu organ pracuje ekonomiczniej;

  • konwalia majowa – jej ziele wzmacnia siłę skurczów serca i jednocześnie zmniejsza ich częstotliwość. Korzystnie oddziałuje też na mięśnie komór organu i pozwala na zwolnienie tętna. Konwalie stanowią więc dobre zioła na kołatanie serca. Pamiętaj jednak, że stosowane w nadmiarze są toksyczne, dlatego musisz przestrzegać odpowiedniego dawkowania;

  • miłek wiosenny – dzięki jego stosowaniu serce może przepompowywać więcej krwi w danej jednostce czasu, a także lepiej wypoczywać w przerwach między skurczami. Preparaty na bazie tej rośliny stosuje się w przypadku tachykardii pochodzenia nerwowego, w osłabieniu serca, które wynika z przebytej infekcji, oraz w łagodnej niedomodze organu;

  • miłorząb japoński – poprawia przepływ krwi oraz chroni i wzmacnia naczynia krwionośne;

  • naparstnica wełnista – wzmaga skurcze serca, zwalnia tętno oraz likwiduje obrzęki i zastoje żylne. Środki na jej bazie są dobre na niewydolność serca. Roślina zawiera jednak toksyny, dlatego nigdy nie powinieneś stosować jej na własną rękę;

  • serdecznik lekarski – łagodzi nadciśnienie, które jest wynikiem napięcia nerwowego, i zwiększa wydolność serca.

Dawkowanie i sposób przygotowania ziół na wzmocnienie serca zależy od wielu czynników. Pamiętaj więc o konsultacji z lekarzem. Specjalista wyjaśni Ci, kiedy i w jakiej ilości możesz je stosować, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Zioła na wzmocnienie serca – herbaty wspierające układ krążenia

Serce wzmacniają różnego typu herbaty. W ich przypadku, o ile zachowasz umiar, nie musisz obawiać się skutków ubocznych ani konsultować się z lekarzem. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy jesteś w ciąży – wtedy zarówno czarna, jak i zielona herbata nie są polecane. Herbaty stosowane na serce sprawdzają się dobrze z kilku powodów. Przede wszystkim hamują przedostawanie się cholesterolu do krwiobiegu, co pozytywnie wpływa na zdrowie. Oprócz tego zapobiegają powstawaniu skrzepów. Napoje, takie jak herbata matcha, mogą więc zmniejszyć ryzyko zawału i choroby wieńcowej. Poza tradycyjnymi naparami możesz też sięgnąć po preparaty na bazie liści roślin owocowych. Dobrze sprawdzi się np. herbata z liści malin. Działa przeciwutleniająco i świetnie wzmacnia serce.

Źródła
  1. G. Nowak, Surowce roślinne stosowane w chorobach układu krążenia i serca, „Herba Polonica” 55, nr 2, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich 2009.
  2. P. Piszcz, I. Marciniak, B.K. Głód, Właściwości antyoksydacyjne herbat, „Camera Separatoria” 9, nr 1, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach 2017.
Author Marta Wielgosz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.