Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

lęki

Zaburzenia lękowe bardzo często mylnie kojarzone są ze strachem. A warto wiedzieć, że są to dwie zupełnie różne emocje. Lęk bywa odpowiedzią na nieuzasadnione sytuacje i zdarza się, że jest reakcją patologiczną, wymagającą leczenia, np. psychoterapii.

Jak można rozpoznać lęk?

Zaburzenia lękowe mogą mieć wiele twarzy. Według statystyk cierpi na nie ok. 20% populacji, głównie między 22. a 44. rokiem życia. W większości przypadków stanowią wyolbrzymione reakcje na bodziec, który nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Nierzadko przybiera postać fobii, np. agorafobii (lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni) lub arachnofobii (lęku przed pająkami). Piszemy m.in. o tym, jakie są rodzaje lęków i jak można rozpoznać ich objawy. Poruszamy również tematykę ataków paniki – kiedy się pojawiają i jak nauczyć się nad nimi panować.

Jak można poradzić sobie z lękiem?

Lękowi może towarzyszyć wiele objawów natury fizycznej. Najczęściej pojawia się nierówne lub przyspieszone bicia serca, niemiarowy oddech i hiperwentylacja. Napady lękowe mogą towarzyszyć wielu złożonym schorzeniom, w tym np. zespołowi lęku uogólnionego, stresu pourazowego, depresji lękowej, a także zaburzeniom obsesyjno-kompulsywnym. W większości przypadków napady lękowe wymagają podjęcia leczenia, np. psychoterapii.

Najnowsze

Ad

Polecane

depresja-lekowa-jakie-sa-objawy-jak-z-nia-walczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Depresja lękowa - jakie są objawy? Jak z nią walczyć?
31.10.2021
gynofobia-lek-przed-kobietami-przyczyny-leczenie
Zdrowie psychiczne
2 min.
Gynofobia (lęk przed kobietami) - przyczyny, leczenie
04.11.2021
bicie-serca-przyspieszone-nierowne-jakie-sa-normy
Zdrowie
2 min.
Bicie serca - przyspieszone, nierówne. Jakie są normy?
30.10.2021
androfobia-lek-przed-mezczyznami-objawy-i-przyczyny
Zdrowie psychiczne
1 min.
Androfobia (lęk przed mężczyznami) - objawy i przyczyny
29.10.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.