Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę

Lęki

Zaburzenia lękowe bardzo często mylnie kojarzone są ze strachem. A warto wiedzieć, że są to dwie zupełnie różne emocje. Lęk bywa odpowiedzią na nieuzasadnione sytuacje i zdarza się, że jest reakcją patologiczną, wymagającą leczenia, np. psychoterapii.

Jak można rozpoznać lęk?

Zaburzenia lękowe mogą mieć wiele twarzy. Według statystyk cierpi na nie ok. 20% populacji, głównie między 22. a 44. rokiem życia. W większości przypadków stanowią wyolbrzymione reakcje na bodziec, który nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Nierzadko przybiera postać fobii, np. agorafobii (lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni) lub arachnofobii (lęku przed pająkami). Piszemy m.in. o tym, jakie są rodzaje lęków i jak można rozpoznać ich objawy. Poruszamy również tematykę ataków paniki – kiedy się pojawiają i jak nauczyć się nad nimi panować.

Jak można poradzić sobie z lękiem?

Lękowi może towarzyszyć wiele objawów natury fizycznej. Najczęściej pojawia się nierówne lub przyspieszone bicia serca, niemiarowy oddech i hiperwentylacja. Napady lękowe mogą towarzyszyć wielu złożonym schorzeniom, w tym np. zespołowi lęku uogólnionego, stresu pourazowego, depresji lękowej, a także zaburzeniom obsesyjno-kompulsywnym. W większości przypadków napady lękowe wymagają podjęcia leczenia, np. psychoterapii.

Najnowsze

Jak radzić sobie ze stresem - porady
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak sobie radzić ze stresem w trudnych czasach - darmowy e-book z poradami
Redakcja28.02.2023
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.