account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Lewatywa z czosnku – działanie, przygotowanie, stosowanie

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian30.01.2024Aktualizacja: 28.02.2024

Lewatywa to zabieg, który ma na celu przede wszystkim pozbycie się zalegających mas kałowych z końcowego odcinka jelita grubego. W tym celu używa się gruszki lub specjalnego wlewnika doodbytniczego. Zwolennicy medycyny naturalnej – mimo sceptycznej postawy lekarzy – przekonują, że tę praktykę można stosować również w ramach profilaktyki. Do przygotowania roztworów, które wlewa się do odbytu, używany jest m.in. czosnek. Działa on jak naturalny antybiotyk, a oprócz tego może posłużyć jako niekonwencjonalna metoda zwalczania owsików u dzieci. Sprawdź, jak przygotować taki zabieg i bezpiecznie go przeprowadzić.


lewatywa-z-czosnku-kiedy-stosowac-jak-ja-zrobic
Pixabay.com

Polecane

jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
swierzb-jak-leczyc-domowymi-sposobami
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na świerzb
10.05.2022
czosnek-na-kurzajki-jak-go-stosowac-czy-dziala
Zdrowie
1 min.
Czosnek na kurzajki - jak go stosować? Czy działa?
24.01.2022
Spis treści
  1. Lewatywa – czym jest? Kiedy ją stosować?
  2. Lewatywa z czosnku – jak działa?
  3. Jakie właściwości ma czosnek?
  4. Jak działa lewatywa z czosnku?
  5. Jak zrobić lewatywę z czosnku?
  6. Lewatywa z czosnku na pasożyty 
  7. Lewatywa z czosnku – przeciwwskazania

Lewatywa – czym jest? Kiedy ją stosować?

Lewatywa (enema przeczyszczająca) to zabieg medyczny, który polega na wlaniu specjalnie przygotowanego roztworu do końcowego odcinka jelita grubego, aby usunąć zalegające tam masy kałowe. Do jego wykonania najczęściej używa się specjalnego wlewnika doodbytniczego lub gumowej gruszki – końcówki tych przedmiotów są umieszczane w odbycie i za ich pomocą wlewa się roztwór, który ma za zadanie pobudzić jelita do pracy. Przeczyszczające efekty zabiegu możesz odczuć już po kilku minutach. 

Lewatywę wykonuje się w warunkach domowych lub szpitalnych, a powodem do tego są wskazania medyczne na czele z nawracającymi zaparciami, które nie mijają nawet po wprowadzeniu diety bogatej w błonnik pokarmowy. Sięgnięcie po lewatywę jest uzasadnione również w przypadku:

  • braku reakcji na leczenie farmakologiczne;

  • dokuczliwych zaparć w ciąży;

  • przygotowań do porodu, podczas którego może wystąpić mimowolne parcie na stolec;

  • planowanych zabiegów operacyjnych wykonywanych w obrębie jelita grubego;

  • planowanych badań, np. rektoskopii, czyli badania wnętrza odbytu.

Zwolennicy medycyny naturalnej uważają, że lewatywę można stosować w ramach profilaktyki. Według nich to nie tylko doskonały sposób na pozbycie się zaparć, lecz także metoda na oczyszczenie organizmu z toksyn i poprawę jego funkcjonowania. Jednak lekarze z reguły sceptycznie podchodzą do takiego wykorzystania lewatywy i odradzają samodzielne przygotowywanie roztworów do jej wykonywania, ponieważ niesie to za sobą duże ryzyko problemów zdrowotnych. Zdecydowany sprzeciw środowiska medycznego budzi również zastąpienie konwencjonalnego leczenia, lewatywami na bazie naturalnych składników.

  • Sprawdź też, jakie są przyczyny hemoroidów i jak poradzić sobie z tą kłopotliwą dolegliwością. 

Lewatywa z czosnku – jak działa?

W myśl zasad medycyny niekonwencjonalnej do przygotowania lewatywy można użyć roztworu na bazie kawy, ziół czy właśnie czosnku. Polecanym sposobem na wzmocnienie odporności jest także prosta w przygotowaniu lewatywa z cytryny.

Jakie właściwości ma czosnek?

Lecznicze właściwości czosnku są znane – podobnie jak jego charakterystyczny zapach i smak – od wielu stuleci. Ten naturalny antybiotyk działa przeciwwirusowo i bakteriobójczo – hamuje enzymy wytwarzane przez takie drobnoustroje jak: Salmonella, Klebsiella czy Escherichia. Nic więc dziwnego, że wiele osób stosuje go jako wsparcie w leczeniu infekcji. Czosnek pozytywnie wpływa również na funkcjonowanie układu pokarmowego – zwiększa produkcję soków trawiennych, hamuje procesy fermentacyjne, a oprócz tego poprawia przyswajanie składników pokarmowych z pożywienia. Okazuje się zabójczy dla pasożytów, takich jak: owsiki, glista ludzka lub tasiemiec. Niektóre badania wykazują, że jego regularne spożywanie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji starczej czy choroby Alzheimera.

Jak działa lewatywa z czosnku?

Lewatywa z czosnku działa przeczyszczająco, a znajdujące się w czosnku substancje wchłaniają się do krwi poprzez ścianki jelit. Dzięki temu zawarte w nim substancje mają działać leczniczo na cały organizm. Jeśli w końcowych odcinkach jelita grubego bytują pasożyty, substancje zawarte w roztworze z czosnku mogą na nie zadziałać.

Jak zrobić lewatywę z czosnku?

Przygotowanie lewatywy z czosnku jest bardzo proste, jednak wymaga trochę czasu. Potrzebujesz 4 dużych ząbków czosnku oraz litra wody z kranu. Oto czynności, które musisz wykonać:

  • rozgnieć ząbki czosnku lub przepuść je przez praskę;

  • zalej czosnek litrem wody z kranu;

  • zostaw przygotowany roztwór na 8 godzin w temperaturze pokojowej;

  • odcedź roztwór i wlej go do gruszki lub innego urządzenia do lewatywy.

Jeśli zależy Ci, aby lewatywa zachowała właściwości przeczyszczające, do przygotowania roztworu użyj przegotowanej, ostudzonej wody. 

Lewatywa z czosnku na pasożyty 

Lewatywa z czosnku to metoda na pozbycie się pasożytów z organizmu polecana przez zwolenników medycyny niekonwencjonalnej. Można stosować ją jako sposób na owsiki u dorosłego lub u dziecka. Substancje zawarte w czosnku bezpośrednio oddziałują na pasożyty znajdujące się w jelicie grubym i mogą je zwalczać. Pamiętaj jednak, że metoda stosowana w medycynie naturalnej nie zastąpi właściwego leczenia. 

Jeśli zauważysz u swojego dziecka owsiki, w pierwszej kolejności udaj się do pediatry i zapytaj, czy zastosowanie lewatywy z czosnku będzie bezpieczne dla Twojego dziecka. Nie działaj na własną rękę i przede wszystkim stosuj się do zaleceń lekarza.

Jeśli chcesz szybko skonsultować się z lekarzem (z lekarzem POZ nawet w ciągu 1 dnia i w ciągu 3 dni roboczych ze specjalistą), rozważ zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego od TU Zdrowie, którego ofertę zamówisz na Welbi. Nie czekaj w długich kolejkach, ale samodzielnie wybierz termin za pośrednictwem wygodnego panelu ubezpieczonego lub przez aplikację mobilną. W ramach już najtańszego pakietu zyskujesz dostęp do ponad 3500 placówek medycznych na terenie całej Polski i konsultacji z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarzami 14 specjalizacji. Możesz również skorzystać z wielu badań laboratoryjnych, diagnostycznych i czynnościowych (łącznie 190 badań).

Lewatywa z czosnku – przeciwwskazania

Lewatywy z czosnku nie należy stosować u osób, które cierpią na bóle brzucha o niewyjaśnionym pochodzeniu. Po tę metodę nie powinny sięgać również osoby, u których podejrzewa się perforację (pęknięcie) jelita. Na liście przeciwwskazań znajdują się również:

  • zapalenie wyrostka robaczkowego;

  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego;

  • krwawienie z przewodu pokarmowego;

  • nudności i wymioty;

  • niewydolność nerek;

  • choroby układu krążenia;

  • odwodnienie.

Jeśli chcesz korzystać z terapii naturalnej, w pierwszej kolejności upewnij się, czy pozwala Ci na to stan zdrowia. Przed wykonaniem lewatywy z czosnku skonsultuj się z lekarzem i zapytaj, czy rzeczywiście taka praktyka może przynieść Ci korzyści.

Czy samodzielnie przygotowana lewatywa (z czosnku, cytryny) jest bezpieczna dla zdrowia?

Z uwagi na brak dowodów naukowych na efektywność i bezpieczeństwo lewatywy z czosnku czy cytryny nie zaleca się jej stosowania. Wlew doodbytniczy można wykonywać w warunkach domowych jedynie po uprzedniej konsultacji z lekarzem, wybierając gotowe do użycia wlewki dostępne w aptece. Należy pamiętać, że niewłaściwie przeprowadzony zabieg lewatywy (lub wykonanie jej z użyciem środków działających drażniąco na błonę śluzową jelit) może prowadzić do powikłań, w tym do zapalenia jelita grubego, a nawet do przerwania ciągłości jego ściany.

– lek. Agnieszka Żędzian

Źródła
  1. M. Jarosz i in., Zaparcia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019.
  2. A. Moritz, Naturalne techniki przywracania zdrowia, Wydawnictwo Vital, Białystok 2019.
  3. M. Pałasz, Oczyszczanie organizmu, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2021.
  4. S. Stephenson, Medycyna holistyczna, Wydawnictwo ABA, Warszawa 2022.
  5. A. Szymański, Wielki przewodnik po medycynie naturalnej, Wydawnictwo WAM, Kraków 2019.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.