Na czym polega lipoliza?
Wiele osób, które stosują dietę i regularnie ćwiczą, chce wzmocnić efekty, w szczególności jeśli niektóre części ciała potrzebują poprawy. Lipoliza iniekcyjna to mało inwazyjny zabieg, który pozwala na zmniejszenie obwodu w konkretnym miejscu. Najczęściej wykorzystuje się ją do modelowania brzucha, ud i pośladków lub likwidacji drugiego podbródka.
Co to jest lipoliza?
Lipoliza jest procesem, który polega na rozpadzie komórek tłuszczowych. Podczas niej tworzą się kwasy tłuszczowe i glicerol, które trafiają do krwioobiegu, a następnie są metabolizowane i usuwane z organizmu. W kosmetologii zabieg lipolizy służy do pozbywania się komórek tłuszczowych z konkretnych partii ciała. Jest to zabieg dużo mniej inwazyjny niż liposukcja, która wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego i hospitalizacji. Dzięki lipolizie można wymodelować swoją sylwetkę, pozbywając się nadmiaru tkanki tłuszczowej z miejsc, z których trudną ją usunąć. Jest to zabieg wykonywany w obrębie twarzy równie często jak wypełnianie zmarszczek.
Jakie są rodzaje lipolizy?
Zabieg lipolizy może być wykonywany na kilka sposobów. Metodę dobiera się w zależności od oczekiwanego efektu i odporności na ból czy zimno. Stosuje się następujące rodzaje:
lipoliza iniekcyjna,
lipoliza ultradźwiękowa,
lipoliza laserowa,
kriolipoliza.
Najbardziej popularnym zabiegiem jest lipoliza iniekcyjna, która pozwala na pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej w mało inwazyjny sposób. Polega ona na ostrzykiwaniu konkretnych partii skóry roztworem fosfatydylochiny. Rozpuszcza on tkankę tłuszczową, dzięki czemu miejsce poddawane zabiegowi jest smuklejsze i szczuplejsze. Należy pamiętać, że nie jest to metoda na utratę zbędnych kilogramów, a jedynie na wyszczuplenie sylwetki.
Do wykonania lipolizy ultradźwiękowej wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, które docierają do głębokich warstw skóry i pomagają rozbić komórki tłuszczowe. Uwolnione trójglicerydy przekształcają się w kwasy tłuszczowe, a następnie trafiają do krwioobiegu, gdzie są metabolizowane. Obecnie większą popularnością cieszy się zabieg HIFU, który polega na emisji wiązki fal ultradźwiękowych o wysokim natężeniu. Jest to dobra alternatywa dla wielu zabiegów anti-aging, takich jak lifting twarzy, mezoterapia igłowa czy radiofrekwencja mikroigłowa.
Lipoliza laserowa jest zabiegiem zbliżonym do lipolizy ultradźwiękowej, ale wykorzystuje się w niej wiązkę lasera o długości 1470 mm. Dodatkowo metoda ta ujędrnia skórę, dlatego najczęściej stosuje się ją w celu modelowania i wyszczuplania ud. Zabiegi z użyciem laserów są także wykorzystywane do zamykania naczynek, niwelowania przebarwień i odmładzania skóry.
Kriolipoliza zyskała popularność w ostatnich latach. Jest to zabieg, który najczęściej jest wybierany w lecie, ponieważ polega na zamrażaniu komórek tłuszczowych, które rozpadają się pod wpływem niskiej temperatury. Najczęściej wykorzystuje się temperaturę między 5°C a -10°C.
Jakie efekty daje zabieg lipolizy?
Lipoliza jest zabiegiem, który daje dobre efekty, ale nie są one widoczne od razu. Zazwyczaj, aby zauważyć zmniejszenie obwodów czy wymodelowanie sylwetki, konieczne jest odczekanie 2 –3 tygodni, a także powtórzenie lipolizy. Liczba zabiegów w serii powinna być dopasowana indywidualnie do oczekiwanego efektu. Zaleca się, aby były one wykonywane w odstępach 3–4 tygodni. Najlepsze efekty uzyskuje się po 3 lub 4 lipolizach, jednak u niektórych osób konieczne będzie wykonanie serii 6 zabiegów. Ich ceny różnią się w zależności od ich rodzaju, miejsca, z którego usuwa się nadmiar tkanki tłuszczowej, a także miasta, gdzie mieści się gabinet. Zazwyczaj pakiet jest korzystniejszy cenowo niż pojedynczy zabieg. Samą lipolizę wykonuje się szybko, najczęściej w 20–30 minut. Wszystko jednak zależy od obszaru. Po zabiegu przez kilka dni należy ograniczyć intensywną aktywność fizyczną, a także zwiększyć spożycie wody i odstawić alkohol na tydzień.
Najlepsze efekty są widoczne u osób, które są szczupłe lub mają kilka nadprogramowych kilogramów. Lipoliza sprawdzi się również u kobiet po ciąży, które chcą poprawić wygląd brzucha czy u osób z podwójnym podbródkiem. Utrata tkanki tłuszczowej następuje jedynie w miejscu wykonywania zabiegu. Należy pamiętać, że fosfatydylochina daje trwały efekt, co oznacza, że w miejscu wykonania lipolizy iniekcyjnej nie odnowi się tkanka tłuszczowa.
Lipoliza iniekcyjna – dla kogo będzie najlepsza?
Lipoliza iniekcyjna jest zabiegiem bezpiecznym, jednak dla niektórych może być mało komfortowa. Zazwyczaj nie wymaga znieczulenia, ale można zastosować miejscowo maść, która zmniejszy ból. Odczucia podczas zabiegu są podobne do tych, które występują, gdy wykonuje się wampirzy lifting, czyli ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym.
Lipoliza podbródka pozwala na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej, która się tam gromadzi, sprawiając, że twarz wygląda na większą. Ten defekt może dotyczyć zarówno osób szczupłych, jak i tych z nadprogramowymi kilogramami. Podwójny podbródek często jest tak samo uciążliwy, jak zbyt duży nos, którego jedyną możliwością jego zmiany jest korekta nosa.
Popularnym zabiegiem jest lipoliza brzucha. Jest to obszar, gdzie najszybciej gromadzi się tkanka tłuszczowa i najtrudniej się jej pozbyć. Na modelowanie brzucha warto zdecydować się w okresie zimowym, dzięki czemu można osiągnąć zadowalający efekt przed sezonem wiosenno-letnim. Kobiety często wybierają także lipolizę pośladków lub ud, gdyż tam również odkłada się tkanka tłuszczowa.
Lipolizę można wykonywać nie tylko na brzuchu, udach czy pośladkach, ale również ramionach i kolanach. Korzystają z niej także mężczyźni, aby wymodelować plecy czy barki. Jest to również zabieg, który pomaga w pozbyciu się drugiego podbródka czy tzw. doliny łez.
- A. Gogołek, A. Stachowiak-Krzyżan, Trendy rozwojowe na rynku usług medycyny estetycznej, Katedra Marketingu Produktu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Poznań 2019, s. 102–112.
- A. Kołodziejczyk, Kosmetologia, tom 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
- M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.