account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Jak stosować skrzyp na włosy? Wcierki, płukanki, domowe sposoby

Ewa Żuchowska30.10.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Skrzyp polny to roślina ogólnodostępna. Można go spotkać w całej Europie, szczególnie na obrzeżach lasów i w wilgotnych zaroślach. Od lat pozyskuje się z niego ziele przeznaczone do celów kosmetycznych i farmaceutycznych. Wielbiciele naturalnych metod leczenia i pielęgnacji stosują skrzyp na włosy, ponieważ znakomicie wzmacnia cebulki i chroni je przed wypadaniem. Jeśli też masz zamiar wykorzystać to ziele, podpowiemy ci, jakie produkty możesz z niego przygotować lub nabyć.


Dobroczynne działanie skrzypu do włosów opiera się na jego składnikach. Surowiec zawiera witaminy, kwasy organiczne i związki mineralne. Najważniejszym komponentem jest jednak krzemionka, ponieważ to właśnie ona dba o kondycję naszej skóry, włosów oraz paznokci. Niedobór związków krzemu predysponuje do osłabienia i wzmożonej łamliwości. Pomóc może napar, wcierka lub płukanka, a my pokażemy ci, jak ją zrobić w domu.

skrzyp-na-wlosy-jak-go-stosowac-wcierki-plukanki
pexels.com

Polecane

smalec-gesi-na-zmarszczki-jak-dziala-na-twarz
Fitness
1 min.
Smalec gęsi na zmarszczki - jak działa na twarz?
24.01.2022
maseczka-z-zoltka-na-wlosy-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Maseczka z żółtka na włosy - jakie daje efekty?
28.10.2021
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
Spis treści
  1. Skrzyp - co to za roślina?
  2. Skrzyp polny na włosy, skórę, paznokcie
  3. Skrzyp polny na włosy - jak parzyć?
  4. Na co szkodzi skrzyp?

Skrzyp - co to za roślina?

Skrzyp polny (łac. Equisetum arvense L.) jest tak naprawdę chwastem. Rośnie niemal wszędzie. Można go spotkać w całej Europie. Najwięcej skrzypu polnego znajdziesz w mokrym środowisku, a szczególnie na brzegach zarośli lub lasów. Skrzyp zbiera się od czerwca do września, ponieważ wtedy jest na tyle dojrzały, aby być zdatny do użycia. W medycynie i kosmetyce wykorzystywane jest jego ziele, które przybiera postać zielonych i mocno rozgałęzionych pędów z brunatnymi zakończeniami. Jednak zbierać się powinno wyłącznie zieloną część.

Skrzyp polny ma wiele odmian. Na świecie znanych jest blisko 50 jego różnych gatunków. Większość wykorzystuje się z powodzeniem w leczeniu naturalnym. Dobroczynność skrzypu polnego na włosy to nie jedyna zaleta tego ziela. Ma on również inne zastosowanie. Działa moczopędnie, przeciwkrwotocznie i co lepsze, przyspiesza przemianę materii. Jeśli oprócz wzmocnienia włosów, paznokci i łagodzenia zmian skórnych, chcesz stracić na wadze, to skrzyp także ci pomoże.

Skrzyp polny na włosy, skórę, paznokcie

Nazwa „skrzyp” wzięła się od odgłosu wydawanego przez łodygi tej rośliny. Skrzypią one, gdy są gniecione lub deptane pod stopami. Jest to zasługą jednego ze składników, a dokładnie krzemionki. To właśnie na niej spoczywa odpowiedzialność za stan naszej skóry, kosmyków i paznokci. Krzem bierze czynny udział w syntezie kolagenu i elastyny, co jest niezbędne dla tych obszarów. Zarówno jedna, jak i druga to substancje, z których powstaje tkanka łączna. Jeśli ma być zdrowa, produkcja tych związków nie może być niczym zaburzona.

Im więcej kolagenu, tym lepiej nie tylko dla skóry, ale i włosów. Są one mocno osadzone w mieszkach, a skóra głowy wydaje się w doskonałej kondycji. Zresztą odpowiedzialny za tę produkcję krzem jest jednym ze składników budulcowych włosa i sprawia, że są one mocne, lśniące i zdrowe. Poza tym elastyna, za którą również jest odpowiedzialny, nadaje im sprężystości oraz giętkości.

W skrzypie na włosy znajdziesz też inne związki poza krzemionką. Ziele jest cennym źródłem witamin i składników mineralnych. Komponentami są m.in. witamina C i witaminy z grupy B. Nie brakuje w nim również magnezu, cynku oraz żelaza. Pierwsze dwa pierwiastki wchodzą do składu włosa wraz z krzemem. Ich rolą jest dbałość o prawidłowe funkcjonowanie gruczołów w skórze oraz poprawa funkcjonowania łusek włosa. Inne zioła na włosy to też pokrzywa i rumianek.

Skrzyp polny na włosy - jak parzyć?

Najpopularniejszym produktem są, jeśli chodzi o skrzyp, tabletki na wypadanie włosów. To doskonałe rozwiązanie dla osób zabieganych, które preferują gotowe preparaty. Ziele jest dostępne także w ampułkach, które możemy swobodnie wcierać w kosmyki. Warto się jednak zastanowić nad samodzielnym zrobieniem kosmetyku. Do wyboru jest płukanka lub wcierka.

Aby przygotować domową płukankę ze skrzypu na włosy, potrzebny będzie susz ziołowy. Należy go zalać połową szklanki gorącej wody i odstawić na co najmniej kilkanaście minut w celu zaparzenia. Po ostudzeniu można płukać włosy. Możemy to robić każdorazowo po ich umyciu. Podobnie robi się wcierkę, jednak napar trzeba wlać do butelki z atomizerem. Łatwiej będzie wówczas aplikować preparat. Pryska się nim skórę głowy, a następnie wciera kolistymi ruchami, raz bądź dwa razy dziennie. Na rynku dostępny jest też szampon oraz odżywka do włosów z tym surowcem. Przy regularnym stosowaniu skrzypu polnego na włosy efekty są widoczne po około dwóch miesiącach sukcesywnego wcierania lub płukania.

Na co szkodzi skrzyp?

Picie skrzypu polnego na włosy nie będzie tak efektywne, jak dogłębna pielęgnacja skóry głowy. Nie zmienia to faktu, że jest on surowcem roślinnym stosowanym również na inne dolegliwości. Działa przecież moczopędnie i przeciwkrwotocznie. Niestety nie wszyscy mogą go zażywać. Jest on przeciwwskazany u osób z zaburzeniami pracy serca, ostrym zapaleniem nerek oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Zachowaj szczególną ostrożność w stosowaniu skrzypu, jeśli przyjmujesz farmaceutyki odwadniające.

Źródła
  1. K. Przygoński, Z. Zaborowska, E. Wojtowicz, B. Dziarska, Ocena aktywności przeciwutleniającej skrzypu polnego (Herba equiseti), w: „Bromat. Chem. Toksykol.”, XLV, 2012, 3.
  2. I. Rejment-Grochowska, Skrzypy, Państwowe Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1954.
Author Ewa Żuchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

maseczka-z-aspiryny-jakie-daje-efekty-jak-ja-zrobic
Fitness
1 min.
Maseczka z aspiryny - jakie daje efekty? Jak ją zrobić?
28.10.2021
zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
jak-wyszczuplic-lydki-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Fitness
1 min.
Jak wyszczuplić łydki? Jakie są skuteczne sposoby?
29.10.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Ocet winogronowy - właściwości, zastosowanie
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.