account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Na czym polega korekta nosa? Kiedy należy ją wykonać?

Sylwia Brodniewska

01.03.2023

Aktualizacja: 04.10.2023

Zabiegi poprawiające wygląd stały się bardzo popularne, w szczególności wśród kobiet. Najczęściej wykonują one korektę nosa, powiększają sobie usta, likwidują zmarszczki. Zmiana kształtu nosa jest możliwa nie tylko podczas operacji, ale również za pomocą mniej inwazyjnych zabiegów przy wykorzystaniu kwasu hialuronowego. Dzięki nim można szybko wymodelować nos bez konieczności hospitalizacji. Sprawdź, jak przebiega korekta nosa.


korekta-nosa-kiedy-na-czym-polega-ile-kosztuje
pixabay.com

Polecane

maseczka-z-zoltka-na-wlosy-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Maseczka z żółtka na włosy - jakie daje efekty?
28.10.2021
skrzyp-na-wlosy-jak-go-stosowac-wcierki-plukanki
Fitness
1 min.
Skrzyp na włosy - jak go stosować? Wcierki, płukanki
30.10.2021
czy-sauna-jest-dobra-na-przeziebienie-jakie-sa-wskazania
Fitness
1 min.
Czy sauna jest dobra na przeziębienie? Jakie są wskazania?
30.07.2021
sauna-infrared-na-podczerwien-co-to-jest-jak-korzystac
Fitness
1 min.
Sauna infrared – właściwości zdrowotne sauny na podczerwień
25.05.2022
Spis treści
 1. Na czym polega korekta nosa?
 2. Kiedy należy wykonać korektę nosa?
 3. Zalecenia po zabiegu korekty nosa
 4. Nieoperacyjna korekta nosa
 5. Ile kosztuje zabieg i czy trzeba go powtarzać?

Na czym polega korekta nosa?

Korekta nosa jest operacją plastyczną, która pozwala pozbyć się defektów nosa, takich jak garb, asymetria czy zmniejszenie wielkości. Inaczej jest nazywana rynoplastyką. Zabieg przeprowadza się najczęściej w celach estetycznych i medycznych. Osoby, które nie są zadowolone z wyglądu swojego nosa, mogą go zmienić. Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, dlatego konieczne okazuje się wykonanie szeregu badań. Nos można operować na dwa sposoby – przez dziurki lub poprzez cięcie wykonywane na słupku nosa. Sposób dostosowywany jest do defektu, jaki ma być poprawiony. Modelowanie nosa polega na nadaniu mu oczekiwanego kształtu, co można osiągnąć poprzez ścięcie garba, zwężenie części kostnej czy formowanie czubka.

Niekiedy korekta nosa może być połączona z septoplastyką, czyli prostowaniem przegrody nosowej. To zabieg poprawiający oddychanie, zmniejszający częstotliwość zachorowania na schorzenia dróg oddechowych czy niwelujący chrapanie. Każda z tych operacji kończy się założeniem szwów, a także specjalnych opatrunków. W przypadku korekty nosa unieruchamia się również jego grzbiet, zakładając szynę. Jest to konieczne, aby chronić go przed urazami.

Kiedy należy wykonać korektę nosa?

Korekta nosa może zostać przeprowadzona w momencie, kiedy wzrost nosa zostanie zakończony. Jest to ważne, ponieważ jego kształt normuje się zazwyczaj do osiągnięcia 16 lat u kobiet i 18 lat u mężczyzn. Decyzję o przeprowadzeniu zabiegu podejmuje lekarz. Operacja korekty nosa zwykle jest wykonywana, aby poprawić wygląd. Częściej decydują się na zabieg kobiety. Kształt nowego nosa powinien pasować do twarzy, rozstawu oczu, układu policzków, czoła i brody.

Wskazaniami do zabiegu jest na ogół garb na nosie, ale również wygląd czubka. Może on być rozlany, tworząc złudzenie szerokiego nosa, zbyt długi w porównaniu do całej twarzy, zbyt szeroki lub opadający. Kobiety, które decydują się na zabieg, często chcą również zmienić inne części ciała, np. powiększyć piersi czy zastosować botoks na czoło. Początkowo często trudno się przyzwyczaić do nowego wyglądu, choć jego docelowy efekt jest widoczny dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach, gdy zejdzie opuchlizna. 

Na niechirurgiczną korektę nosa decydują się kobiety, które mają za sobą powiększanie ust kwasem hialuronowym. Zmiany wykonywane w ten sposób nie są tak inwazyjne, jak operacja, a dają zadowalający efekt, który jest widoczny nawet przez kilka miesięcy.

Wskazaniami do prostowania przegrody nosowej są: problem z oddychaniem przez nos, bezdech senny, chrapanie, a także częste infekcje górnych dróg oddechowych. Zabieg poprawia komfort życia.

Zalecenia po zabiegu korekty nosa

Zabieg korekty nosa wymaga odpowiedniego przygotowania. Sama operacja trwa 2–3 godziny, jednak na rekonwalescencję wpływa to, jak będzie wyglądać późniejsza pielęgnacja. Podczas pierwszych 2 dób po operacji mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Włożone są do nosa setony, które hamują krwawienie. Po 10 dniach zdejmuje się szynę, a także ściąga szwy. Przez 2 tygodnie nos jest opuchnięty, pojawiają się obrzęk i siniaki w okolicy nosa oraz pod oczami. Warto wiedzieć, że u niektórych niewielka opuchlizna może się utrzymywać nawet do kilku miesięcy. Dopiero po jej ustąpieniu da się ocenić ostateczny wygląd nosa.

Po zabiegu należy delikatnie oczyszczać nos. Niekiedy zalecane jest stosowanie specjalnych maści i sprayów. Nie można samodzielnie sięgać po preparaty do nosa, ale trzeba polegać na zaleceniach otrzymanych od lekarza. Przez kilka tygodni warto unikać intensywnego wysiłku fizycznego, ponieważ nos jest w szczególności podatny na urazy. Trzeba zrezygnować z sauny, basenu oraz solarium aż do momentu całkowitego zagojenia się. Przez pierwsze 2 tygodnie zalecany jest odpoczynek. Wtedy również nos zaczyna się samodzielnie oczyszczać, dlatego mogą pojawić się niewielkie skrzepy krwi czy wydzieliny nosowej. 

Nieoperacyjna korekta nosa

Niekiedy chirurgiczna korekta nosa jest niemożliwa do przeprowadzenia, dlatego warto rozważyć nieoperacyjne metody. Kwas hialuronowy na twarz jest nakładany nie tylko, aby nawilżyć skórę i wygładzić zmarszczki, ale również może być on wykorzystany do modelowania nosa, zwłaszcza niewielkich defektów. Ilość podawanej substancji zależy od wielkości miejsca zabiegowego. Nie stosuje się znieczulenia ogólnego, a jedynie nakłada się maść, która zmniejsza odczucia bólowe. Podobnie jak w przypadku lipolizy iniekcyjnej, wykorzystuje się mikroigły, którymi wprowadza się substancję pod skórę. Efekt jest widoczny od razu po zabiegu i może się utrzymywać nawet do 12 miesięcy. 

Modelowanie nosa kwasem hialuronowym nie wymaga hospitalizacji, jednak po zabiegu konieczne jest dbanie o nos. Należy uważać na wszelkie urazy, dlatego nie zaleca się uprawiania sportu. Dobrze jest także zrezygnować z sauny i basenu. Podobne zalecenia są przy wielu innych zabiegach, takich jak: wypełnianie zmarszczek, powiększanie ust czy wolumetria twarzy. 

Ile kosztuje zabieg i czy trzeba go powtarzać?

Zabieg korekty nosa ze wskazań medycznych, takich jak prostowanie przegrody, może być refundowany i wykonany na NFZ. Konieczne jest posiadanie skierowania od laryngologa oraz przejście kwalifikacji w szpitalu. Zabieg zazwyczaj jest jednorazowy i nie ma konieczności jego powtarzania, chyba że przegroda ponownie zostanie skrzywiona, np. wskutek urazu. Korektę nosa ze względów estetycznych również wykonuje się jednorazowo. Nie jest ona refundowana, dlatego trzeba liczyć się z kosztami rzędu kilku tysięcy złotych.

Delikatna korekta nosa przy użyciu kwasu hialuronowego jest zabiegiem, który należy powtarzać. Efekt utrzymuje się przez 6–12 miesięcy, potem nos wraca do swojego pierwotnego kształtu. Zabieg jest zdecydowanie tańszy niż operacja, jednak nie można oczekiwać efektów podobnych do chirurgicznego kształtowania nosa.

Źródła
 1. A. Przylipiak, Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
 2. M. Wasiluk, Medycyna estetyczna bez tajemnic, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
 3. M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
 4. M. Joźwiak-Bębenista, J.Z. Nowak, Hialuronian: charakterystyka i praktyczne zastosowanie w medycynie, „Farmacja Polska” 2010, nr 66 (12), s. 882–893.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
orbitrek-jakie-sa-efekty-cwiczen-brzuch-posladki
Fitness
1 min.
Orbitrek - jakie są efekty ćwiczeń? Brzuch, pośladki
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.