Czy miód z nawłoci faktycznie wspomaga organizm? Poznaj jego właściwości i zastosowanie

Ewa Żuchowska

19.05.2021

Aktualizacja: 16.09.2021

Miód z nawłoci to stosunkowo nowe odkrycie, jeśli chodzi o produkty pszczele. Powstaje z kwiatów tej niezwykłej rośliny i coraz częściej bywa nazywany nektarem życia. Jest to zasługą jego właściwości leczniczych, szczególnie działania antyseptycznego. Mówi się, że odtruwa i wspomaga zmęczony organizm. Wyjaśnimy, czy jest to prawda i jakie jeszcze, jeśli chodzi o nawłoć, miód ten ma zastosowanie.


Wiele osób nie wie, co leczy miód z nawłoci, choć on sam jest stosowany w terapii szeregu dolegliwości. O ile dobrze znane jest jego działanie odkażające, o tyle o innych właściwościach trochę zapomniano. Tymczasem jest to skuteczny środek przeciwzakrzepowy, przeciwzapalny i mający spory wpływ na układ krwionośny człowieka. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o miodzie z nawłoci?

miod-z-nawloci-jakie-ma-wlasciwosci-i-zastosowanie
pexels.com

Nawłoć – miód i nie tylko

Nawłoć pospolita to roślina należąca do gatunku astrowatych. Na co dzień jest bardzo cenna, zarówno dla pszczół, jak i samych pszczelarzy. W okresie zimowym stanowi dla tych owadów pokarm. Najwięcej nawłoci rośnie w Małopolsce i na Podkarpaciu, lecz można ją spotkać także w innych rejonach. Roślina osiąga wysokość około 1 metra, posiada jajowate liście i żółte kwiaty zebrane w koszyczki. Rośnie zazwyczaj w suchych miejscach, szczególnie na polanach, przy lasach i na wrzosowiskach.

Ziele nawłoci ma szereg właściwości leczniczych, lecz jej głównym produktem jest miód pozyskiwany z nektaru kwiatowego. Jest on trudno dostępny, ponieważ roślina kwitnie od sierpnia do września, a koniec jej wzrostu przypada dopiero na późną jesień. Pszczoły przygotowują się wtedy do zimy i gromadzą nawłoć jako pożywienie. Ten fakt sprawia, że miód nie jest produkowany w takich ilościach, jak inne miody pszczele.

Co leczy miód z nawłoci? Właściwości lecznicze

Miód z nawłoci jest nazywany nektarem życia. Zawdzięcza to będącym w jego składzie związkom i zdobytym dzięki nim właściwościom terapeutycznym. Jest lekko słodki, ale nie przesadnie. Próbując go, można wyczuć kwaśno-gorzki posmak. Poza tym ma bardzo przyjemny zapach i ładną barwę. W początkowym stadium, a konkretnie płynnym, jest ona słomkowożółta, potem bardziej kremowa, ponieważ miód dość szybko się krystalizuje.

Jednymi z głównych składników miodu nawłociowego są rutyna i kwercetyna. Ta pierwsza dba o stan naszych naczyń krwionośnych. Uszczelnia je, ma też właściwości przeciwkrwotoczne i zapobiega nadmiernej łamliwości tychże naczyń. To dlatego miód z nawłoci tak dobrze oddziałuje na narządy wewnętrzne i ich ukrwienie. Kwercetyna z kolei działa przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie. Obniża przy okazji ciśnienie tętnicze. Podobnym efektem leczniczym może się poszczycić miód faceliowy

W modzie z nawłoci są również saponiny. Wykazują one działanie przeciwbakteryjne, dzięki czemu produkt ten doskonale sprawdza się w infekcjach górnych dróg oddechowych. Jeśli chodzi o profilaktykę przeziębień, to ma podobne zastosowanie jak miód słonecznikowy. Właściwości lecznicze tego miodu są niemal takie same.

Zastosowanie miodu nawłociowego obejmuje głównie układ krwionośny. Jest on skuteczny w leczeniu żylaków kończyn dolnych oraz miażdżycy. Co ciekawe, poleca się go także na skórę. Sprawdza się przy ranach i owrzodzeniach. Jak widać na miodzie z nawłoci, właściwości tego produktu są faktycznie nieocenione.

Jak zażywać miód z nawłoci?

Miód nawłociowy z nawłoci, podobnie jak inne miody, jest dość kaloryczny. W związku z tym od jego spożywania powinny powstrzymać się osoby, które chcą zrzucić wagę lub zmagają się z cukrzycą. Miód mógłby zaburzyć poziom glukozy we krwi.

Miód nawłociowy faktycznie wspomaga organizm, ale żeby działał, powinieneś zażywać go regularnie przez okres minimum dwóch miesięcy. Pamiętaj jednak, aby nie przekraczać zalecanej dawki dziennej, która wynosi obecnie 40 gram. Jeśli nie chcesz dopuścić do przesłodzenia organizmu i pragniesz, aby składniki miodu były lepiej przyswajalne, rozpuść go w wodzie. 1 łyżeczka na szklankę płynu będzie wystarczająca.

Miód z nawłoci – zastosowanie w kosmetyce

Miód nawłociowy znalazł zastosowanie również w kosmetyce. Mimo dużej zawartości cukru można go nakładać bezpośrednio na skórę. Z pewnością podziała ujędrniająco i bardzo poprawi jej ogólny wygląd. Produkt sprawdzi się także jako komponent kosmetyków. Można z niego zrobić maskę na twarz. W ten sposób oczyścimy cerę, wygładzimy skórę i zredukujemy niewielkie zmarszczki. Twarz będzie wyglądała zdrowo i promiennie.

Miodu nawłociowego używa się też do włosów. Aby przygotować maskę, wystarczy podgrzać jedną łyżeczkę miodu z oliwą z oliwek, a następnie położyć na kosmyki, rozpoczynając od skóry głowy. Czas trzymania kompresu to 20 minut. Potem trzeba umyć włosy ulubionym szamponem. Będą one nawilżone, zdrowe i bardzo błyszczące.

Źródła
  1. J. Macků, J. Krejča, A. Rymkiewicz, Atlas roślin leczniczych, Wydawnictwo Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1989.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Odżywianie
Ad

Najchętniej czytane

igly-sosny-jakie-maja-wlasciwosci-i-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Igły sosny - jakie mają właściwości i zastosowanie?
30.07.2021
czystek-na-co-pomaga-jakie-ma-wlasciwosci-i-dzialanie
Odżywianie
2 min.
Czystek - na co pomaga? Jakie ma właściwości i działanie?
27.07.2021
awocado-jakie-ma-witaminy-i-wlasciwosci-zdrowotne
Odżywianie
2 min.
Ile kalorii i jakie wartości odżywcze ma awokado?
27.07.2021
imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
Odżywianie
1 min.
Jak stosować imbir w ciąży? Jakie jest jego działanie?
17.09.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.