account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Jakiej pielęgnacji wymaga cera wrażliwa? Porady i cenne wskazówki

Ewa Żuchowska31.10.2021Aktualizacja: 06.10.2022

Cera wrażliwa to rodzaj skóry wymagającej i problematycznej. Cechuje ją bowiem niezwykła tendencja do podrażnień. Charakterystycznymi objawami tego rodzaju cery są: nadmierna suchość, uczucie ściągnięcia oraz świąd. Ze skórą wrażliwą można normalnie funkcjonować, ale wymaga ona ochrony i odpowiedniej pielęgnacji. Wyjaśniamy, z jakimi problemami możesz się spotkać przy cerze wrażliwej i jakie sposoby pozwolą ci o nią zadbać.


Pielęgnacja cery wrażliwej nie należy do łatwych. Taka skóra jest szczególnie narażona na utratę wody oraz działanie czynników atmosferycznych czy drażniących kosmetyków. Aby cery dodatkowo nie podrażniać, warto przyjrzeć się preparatom, które mamy zamiar kupić. W niniejszym opracowaniu znajdziesz wskazówki, jakich substancji powinieneś wystrzegać się najbardziej, a których możesz używać, zachowując ostrożność, jeśli masz wrażliwą skórę.

cera-wrazliwa-jak-o-nia-dbac-i-ja-pielegnowac
pexels.com

Polecane

grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
maseczka-z-zoltka-na-wlosy-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Maseczka z żółtka na włosy - jakie daje efekty?
28.10.2021
masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
Spis treści
  1. Jakie cechy charakterystyczne ma wrażliwa skóra?
  2. Skóra wrażliwa i czynniki, które jej szkodzą
  3. Jak pielęgnować cerę wrażliwą? Porady i cenne wskazówki

Jakie cechy charakterystyczne ma wrażliwa skóra?

Wrażliwa skóra to jeden z najtrudniejszych przeciwników. Jej charakterystyczną cechą jest uwrażliwienie na działanie czynników środowiskowych, czemu nierzadko trudno zapobiec. Jeśli jesteś posiadaczem cery wrażliwej, z pewnością borykasz się z wieloma przeciwnościami i przydadzą ci się cenne rady. Jeśli nie, nie szkodzi. Na pewno chętnie dowiesz się, z jakimi potrzebami wiąże się pielęgnacja skóry wrażliwej.

Cera wrażliwa nie stanowi odrębnego typu skóry. Jej tendencja do podrażnień to rezultat nieszczelnej i zbyt cienkiej warstwy ochronnej. W efekcie dość szybko traci wodę i robi się przesuszona. Jest wtedy śliska jak papier i jednocześnie podatna na uszkodzenia. Nadwrażliwości towarzyszą również inne objawy, zwłaszcza pękanie naczynek, świąd skóry lub rumień, który trudno zamaskować. Ciężko też ocenić, co takiej skórze pomaga, a co szkodzi. Nie toleruje ona większości kosmetyków.

Jak już wiesz, wrażliwa skóra nie jest typem cery, dlatego może współistnieć z innymi rodzajami. Niektóre osoby są posiadaczami np. cery suchej i wrażliwej, cery wrażliwej naczynkowej lub tłustej wrażliwej. Tym samym potrzebują zupełnie innych preparatów do pielęgnacji.

Skóra wrażliwa i czynniki, które jej szkodzą

Ciężko jednoznacznie określić, które dokładnie czynniki odpowiadają za podrażnienia wrażliwej skóry, ponieważ nie sposób ocenić, co tak naprawdę jej pomaga, a co szkodzi. Wiadomo tylko, że na pogorszenie stanu cery wrażliwej mogą mieć wpływ:

  • niekorzystne warunki atmosferyczne - mróz, wiatr, wysokie lub skrajnie niskie temperatury,

  • kosmetyki mające w składzie związki o działaniu drażniącym,

  • predyspozycje genetyczne,

  • brak systematycznej pielęgnacji,

Skóra wrażliwa reaguje także na stres. Jeśli trudno jest ci poradzić sobie z nadmiernym napięciem emocjonalnym, możesz doprowadzić do jej podrażnienia. Sucha skóra twarzy będzie dla ciebie utrapieniem.

Jak pielęgnować cerę wrażliwą? Porady i cenne wskazówki

Pielęgnacja cery wrażliwej nie jest łatwym zadaniem. Trudno bowiem dobrać właściwe kosmetyki do codziennego stosowania. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup preparatów opartych na składnikach naturalnych. Nie będą one narażać skóry na pogorszenie kondycji. Za taki kosmetyk uważa się m.in. aloes na twarz i ciało, który jest surowcem roślinnym i w pełni bezpiecznym. Ekstrakt z tej rośliny jest wykorzystywany w celach leczniczych i kosmetyce. Skutecznie goi rany i łagodzi podrażnienia. Nawilża też skórę.

Ważnym aspektem pielęgnacji wrażliwej skóry jest umiejętne dawkowanie wybranych kosmetyków. Nie powinieneś stosować kilku różnych jednocześnie, ponieważ zawarte w nich substancje mogą się kumulować i wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. Użyte w nadmiernej ilości, będą mieć działanie silnie drażniące. Łuszcząca się skóra na twarzy stanie się sporym problemem, ponieważ podrażniony naskórek zacznie schodzić całymi partiami. Do związków, które mogą nasilać objawy nadwrażliwości, zalicza się m.in. witaminę C i retinol. Jeśli twoje kosmetyki mają je w składzie, zachowaj ostrożność i koniecznie czytaj etykiety następnych preparatów, które chcesz kupić.

Cerę wrażliwą uaktywniają peelingi. Nie oznacza to, że żadnego nie możesz użyć, aby oczyścić swoją skórę. Rekomendujemy jednak te enzymatyczne, ponieważ są łagodne i pozbawione substancji silnie złuszczających. Dobrym wyborem są także dermokosmetyki, w których formule nie ma parabenów ani niepotrzebnych komponentów zapachowych. W zamian za to zawierają one substancje biologicznie czynne. Są to związki, które wykazują działanie terapeutyczne, a zatem łagodzą i jednocześnie leczą. W składzie dermokosmetyków znajdziesz też filtry UV. To skuteczna ochrona przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi. Producenci dermokosmetyków oferują całe linie produktów, dlatego śmiało możesz ich używać do kompleksowej pielęgnacji. W końcu zdrowie twoje i twojej skóry jest najważniejsze, dlatego na kosmetyki nie warto żałować grosza.

Źródła
  1. I. Krysiak-Zielonka, Olga Kałużna, Problemy cery naczyniowej - charakterystyka i niwelowanie zmian, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, vol. 8, nr 4.
  2. S. Bender, ed. wyd. pol. E. Budzisz, Pielęgnacja ciała, MedPh, wyd. I, Wrocław 2011.
Author Ewa Żuchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.