account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Ocet jabłkowy na włosy – jak go stosować i jakie efekty przynosi?

Agata Muchowska02.03.2023Aktualizacja: 06.10.2023

Jeśli chcesz mieć zdrowe, błyszczące i gęste włosy oraz pozbyć się łupieżu bez wydawania pieniędzy na drogie specyfiki i zabiegi w salonie fryzjerskim, zastosuj ocet jabłkowy. To tania i skuteczna metoda pielęgnacji, którą możesz wykonać samodzielnie w domu. Zobacz, jak to zrobić.


ocet-jablkowy-na-wlosy-jak-stosowac-efekty
unsplash.com

Polecane

masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
Spis treści
  1. Zalety octu jabłkowego
  2. Jak stosować ocet jabłkowy na włosy?
  3. Efekty stosowania octu jabłkowego na włosy

Zalety octu jabłkowego

Ocet jabłkowy zazwyczaj znajduje się w każdej kuchni. Dodawany do potraw, wydobywa i poprawia ich smak. Działa także zbawiennie dla organizmu. Zawarty w nim łagodny kwas jabłkowy doskonale odtruwa i oczyszcza narządy wewnętrzne. Sprzyja też odchudzaniu. Znajdujące się w nim pektyny usprawniają pracę jelit, obniżają cholesterol i poprawiają metabolizm. W occie jabłkowym znajdziesz też inne dobroczynne składniki, takie jak:

  • bioflawonoidy,

  • witaminy

  • betakaroten,

  • minerały (np. chlor, żelazo, potas, wapń).

Bogaty skład sprawia, że ocet jabłkowy doskonale odnajduje się w kosmetyce. Możesz go stosować jako oczyszczający tonik na twarz albo dodawać do maseczek. Poprawisz w ten sposób napięcie skóry, będzie bardziej ujędrniona i nawilżona.

Ocet jabłkowy to popularny domowy środek na poprawę kondycji włosów. Można z niego zrobić płukankę bądź dodawać go do szamponów albo masek. Dzięki niemu włosy będą mocniejsze, zdrowsze, bardziej błyszczące i gładkie. Podobne efekty daje chelatowanie włosów, czyli pozbywanie się z nich metali ciężkich. Zabieg chelatowania także możesz zrobić samodzielnie w domu za pomocą octu. Sprawdzi się zwłaszcza przed farbowaniem, doskonale bowiem oczyszcza, przez co farba utrzymuje się na włosach dłużej i wygląda lepiej.

Jak stosować ocet jabłkowy na włosy?

Ocet jabłkowy możesz stosować na wiele sposobów. W drogeriach i aptekach dostępne są gotowe produkty na bazie octu jabłkowego, jednak taniej będzie taki kosmetyk wykonać samodzielnie. Aby zrobić płukankę, wystarczy rozcieńczyć łyżkę octu w litrze wody. Tak przygotowaną miksturą spłucz umyte już włosy.

Jeśli borykasz się z łupieżem lub masz przesuszoną skórę głowy, możesz zastosować wcierkę. Zmieszaj ocet jabłkowy z kilkoma kroplami olejku herbacianego i wmasuj w skalp. Następnie umyj włosy łagodnym szamponem. Aby zabiegi przyniosły oczekiwane efekty, musisz je wykonywać regularnie 2–3 razy w tygodniu. Ocet możesz stosować także podczas codziennej pielęgnacji włosów. Wystarczy, że dodasz kilka kropel do szamponu lub odżywki i spłuczesz. Po takich zabiegach ocet nie jest mocno wyczuwalny, jeśli jednak mimo to drażni Cię jego zapach, możesz na koniec wetrzeć we włosy odrobinę ulubionej odżywki bez spłukiwania bądź spryskać je mgiełką. Dobry efekt daje też dodanie do octu kilku kropel olejku eterycznego.

Octowe płukanki sprawdzą się przy każdym rodzaju włosów, jednak najbardziej polecane są osobom, które stosowały rozjaśnianie włosów wodą utlenioną bądź za pomocą inwazyjnych zabiegów w salonie fryzjerskim. Będzie również doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji, jeśli włosy były rozjaśniane rumiankiem.

Ocet jabłkowy bez problemu kupisz w każdym sklepie za kilka złotych, jednak możesz go też przygotować samodzielnie. Pokrój kilogram jabłek na kawałki, zalej letnią wodą, przykryj naczynie gazą lub czystą ściereczką i odstaw na 2–3 tygodnie do fermentacji. Gdy ocet będzie gotowy, odcedź jabłka, a miksturę przelej do butelki. Jeśli wyznajesz zasadę zero waste, zamiast całych jabłek możesz użyć ogryzków lub obierków. Efekt będzie ten sam.

Pamiętaj, że nie każdy ocet nadaje się do pielęgnacji włosów. Ocet spirytusowy nie zawiera właściwości pielęgnacyjnych i może przynieść więcej szkody niż pożytku. Sprawdzi się bardziej jako środek czyszczący niż kosmetyk.

Efekty stosowania octu jabłkowego na włosy

Ocet na włosy może stosować każdy, niezależnie od ich koloru czy faktury. Najlepsze efekty zauważą jednak posiadacze włosów:

  • kręconych,

  • wysoko- i średnioporowatych,

  • rozjaśnianych,

  • farbowanych,

  • po intensywnych zabiegach fryzjerskich,

  • zniszczonych codzienną stylizacją.

W zależności od rodzaju włosów i ich problemu warto mieszać ocet z innymi naturalnymi składnikami pielęgnacyjnymi. W przypadku suchych i łamliwych włosów dodaj do octu odrobinę oleju, najlepiej lnianego, oraz protein z miodu, mleka bądź żółtka. Jeśli natomiast włosy się przetłuszczają, zamiast oleju i protein zastosuj zioła, np. rumianek.

Ocet doskonale sprawdzi się, jeśli widzisz u siebie pierwsze siwe włosy. Zawarte w nim składniki aktywne wspierają pigmentację włosów i opóźniają ich starzenie. Pektyny natomiast pobudzają cebulki włosowe i mieszki do wzrostu, dzięki czemu włosy mniej wypadają i szybciej rosną. Po kilku tygodniach takiej kuracji zauważysz, że Twoja fryzura będzie bujniejsza. Poza tym ocet:

  • zapobiega rozdwajaniu się włosów,

  • ułatwia rozczesywanie,

  • nadaje miękkość i blask,

  • wygładza,

  • oczyszcza,

  • likwiduje łupież i stany zapalne skóry głowy,

  • regeneruje włosy i skórę,

  • tonizuje,

  • odświeża,

  • wypłukuje martwy naskórek,

  • wyrównuje pH skóry głowy i włosów,

  • zwalcza przetłuszczanie się włosów.

Jak widzisz, ocet jabłkowy sprawdzi się doskonale w codziennej pielęgnacji, a zabiegi nie wymagają wielu pieniędzy i wysiłku. Jeśli poszukujesz jeszcze innych domowych sposobów, możesz zastosować laminowanie włosów galaretką. Stworzy ona barierę ochronną, dzięki czemu włosy będą bardziej odporne na zanieczyszczenia, stylizację i warunki atmosferyczne. Dodatkowo staną się grubsze i gęstsze.

Pamiętaj, że ocet jabłkowy, choć jest skuteczny, działa bardzo powoli i musisz poczekać na efekty nawet kilka tygodni. To, jak spektakularne one będą, zależy od kondycji Twoich włosów.

Źródła
  1. J. Kehm, Włosy i ich pielęgnacja: budowa i właściwości włosów, pielęgnacja włosów i skóry głowy, tłum. D. Majkowski, Wydawnictwo REA, Warszawa 2001.
  2. L. Peackock, Piękne włosy, Bauer-Weltbild Media Klub dla Ciebie, Warszawa 2007.
  3. J.H. Angerstein, E.M. Agnerstein, Ocet dla zdrowia i urody, Klub dla Ciebie, Warszawa 2016.
  4. Praca zbiorowa, Domowe kosmetyki na skórę i włosy zrób je sam. 137 przepisów na naturalne i dostosowane do Twojego ciała środki pielęgnacyjne, Vital, Białystok 2020.
  5. A. Gumkowska, Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2016.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
jak-wyszczuplic-lydki-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Fitness
1 min.
Jak wyszczuplić łydki? Jakie są skuteczne sposoby?
29.10.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
grzybica-skory-glowy-objawy-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica skóry głowy - objawy, domowe sposoby
31.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.