Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
TelemedycynaPorady 1 min.

Gdzie leczyć wypadanie włosów – podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać

Redakcja

12.11.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Wypadanie włosów to zupełnie naturalne zjawisko – człowiek traci przeciętnie od 50 do 150 włosów dziennie. To jednak umowna granica, która dla każdego jest inna. Kiedy zatem wypadanie włosów może być oznaką problemów zdrowotnych?


Dlaczego tracimy włosy? Odpowiedź na to pytanie związana jest cyklem rozwoju włosa, na który składają się trzy fazy: faza anagenu (wzrostu), faza katagenu (zanikania) i faza telogenu (wypadania). Jeśli cykl zachodzi prawidłowo, w fazie wypadania znajduje się około 13% włosów. Po wypadnięciu włosa telogenowego powinien on zostać zastąpiony włosem w fazie wzrostu. Problem pojawia się, kiedy zaobserwujesz, że włosów wypada więcej niż dotychczas, a nowe odrastają wolniej.

Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
gdzie-leczyc-wypadanie-włosow-do-jakiego-specjalisty-sie-udac
unsplash.com

Polecane

problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
kto-leczy-zakazenie-helicobacter-pylori-czy-kazdy-chory-wymaga-leczenia
Telemedycyna
1 min.
Kto leczy zakażenie Helicobacter pylori? Czy każdy chory wymaga leczenia?
09.03.2022
do-jakiego-lekarza-udac-sie-ze-skurczami-miesni
Telemedycyna
1 min.
Do jakiego lekarza udać się z częstymi skurczami mięśni?
08.12.2021
Spis treści
 1. Kto leczy wypadanie włosów – lekarz internista
 2. Dermatolog czy trycholog?
 3. Jakie badania są pomocne w diagnostyce wypadania włosów?

Kto leczy wypadanie włosów – lekarz internista

W pierwszej kolejności warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który przeprowadzi z Tobą wywiad i przeanalizuje Twój ogólny stan zdrowia, przebyte choroby, przyjmowane leki i stosowaną dietę. Przyczyn wypadania włosów może być naprawdę wiele, dlatego internista może skierować Cię na badania krwi (morfologię) lub zarekomendować wizytę u dermatologa lub trychologa.

Dermatolog czy trycholog?

Dermatolog zajmuje się wszystkimi problemami skórnymi, w tym także chorobami skóry głowy, które mogą być przyczyną wypadania włosów. Jest lekarzem medycyny i po wstępnym wywiadzie może skierować Cię na odpowiednie badania lub jeśli uzna to za stosowne, przepisać silniejsze leki. Do dermatologa należy się udać, gdy zmiany są nagłe i wymagają pilnej konsultacji.

Polecamy

dermatolog-jak-przebiega-telewizyta
Telemedycyna

Dermatolog: jak wygląda telewizyta?

Teleporady lekarskie w dobie pandemii koronawirusa stały się podstawową praktyką, a systemy telemedyczne przekonują do siebie coraz większą liczbę pacjentów. I wiele wskazuje na to, że taka opcja z niektórymi pozostanie nawet wtedy, kiedy COVID-19 ustąpi. Dotyczy to także konsultacji z dermatologiem. Jak wyglądają porady dermatologiczne online i kiedy z nich skorzystać?

Redakcja03.11.2021

Trychologiem może być dermatolog lub specjalista kosmetyczny, czyli osoba bez wykształcenia medycznego, przeszkolona do badania skóry głowy. Konsultacja z trychologiem najczęściej ma na celu zdiagnozowanie przyczyny wypadania włosów. Wskazaniem do wizyty będą również problemy takie jak świąd skóry, pieczenie czy nadmierne łuszczenie skóry głowy, a nawet łojotok.

Trycholog pomoże nie tylko w diagnozie, lecz także w leczeniu problemu wypadania włosów czy kłopotów ze skórą głowy. Jeżeli zatem wiesz, że przyczyną jest np. nieodpowiednia dieta czy łupież, taki specjalista udzieli Ci wskazówek, jak pokonać dany problem.

Jakie badania są pomocne w diagnostyce wypadania włosów?

 • morfologia krwi – pozwala wykryć anemię, stany zapalne i niedobory żelaza; jest punktem wyjściowym do dalszej diagnostyki,

 • OB – marker stanów zapalnych, nowotworów i chorób autoimmunologicznych;

 • poziom ferrytyny (białka magazynującego żelazo) – wskazane, jeśli lekarz podejrzewa niedokrwistość z niedoboru żelaza, której objawami mogą być wypadające włosy oraz kruche, łamliwe paznokcie,

 • oznaczenie poziomu witaminy B12,

 • stężenie hormonów tarczycy (TSH, fT4) – pozwala zdiagnozować nadczynność i niedoczynność tarczycy,

 • poziom hormonów płciowych: testosteronu, androstendionu, siarczanu DHEA, progesteronu oraz prolaktyny,

 • hormony płciowe, których poziom zmienia się w okresie menopauzy – estrogeny, FSH, LS,

 • poziom kortyzolu – hormonu stresu.

Rozpoczynając proces diagnostyczny u lekarza rodzinnego, warto skorzystać z teleporady. Nie wszystkie problemy związane z wypadającymi włosami wymagają specjalistycznej pomocy. Z kolei wykrycie tych poważniejszych zależy od wyników badań, z którymi udasz się do specjalisty – dermatologa lub trychologa.

Źródła

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę
Popularne w kategorii Telemedycyna
problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.