Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Plamienie w ciąży – jakie mogą być jego przyczyny?

Olga Dąbska

lek. Magdalena Drąg-Drogoń

19.01.2023

Aktualizacja: 19.01.2023

Plamienie w ciąży, mimo że często nie zagraża ciąży, stanowi dla wielu przyszłych mam źródło niepokoju. Może do niego dojść na każdym etapie ciąży, choć najczęściej pojawia się ono na jej początku, a jego obecność związana jest przeważnie z implantacją zarodka. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być jego przyczyny, i pamiętaj, że każde plamienie, które zaobserwuje ciężarna, powinno zostać niezwłocznie skonsultowane z lekarzem.


plamienie-w-ciazy-jak-wyglada-ile-trwa
pixabay.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
Spis treści
 1. Jak wygląda plamienie w ciąży w porównaniu do krwawienia menstruacyjnego?
 2. Plamienie w ciąży – co może je powodować?
 3. Plamienie w ciąży – przyczyny
 4. Plamienie w ciąży – kiedy udać się do szpitala?

Jak wygląda plamienie w ciąży w porównaniu do krwawienia menstruacyjnego?

Plamienie w ciąży to przypadłość najczęściej obserwowana na samym początku ciąży i związana z zagnieżdżeniem się zarodka w ścianie macicy. Proces ten określa się implantacją i jest on niezbędny do prawidłowego przebiegu ciąży. Zaburzona implantacja może prowadzić do nieprawidłowej ciąży określanej jako ektopowa lub pozamaciczna. Tzw. plamienie implantacyjne pojawia się około 12 dni po owulacji – zagnieżdżenie rozpoczyna się 6.–7. dnia od momentu zapłodnienia i trwa przez kilka dni. Istotną rolę w regulacji implantacji oraz rozwoju zarodka odgrywają białka wydzielane przez komórki błony śluzowej macicy. Z uwagi na to, że plamienie implantacyjne ma miejsce wtedy, kiedy spodziewamy się krwawienia miesiączkowego, bywa mylnie określane jako okres w ciąży. Ten nie pojawia się przez całą ciążę i kilka tygodni po rozwiązaniu. 

Nie każda kobieta może zaobserwować u siebie plamienie implantacyjne. Innym w czasie tego plamienia towarzyszą dodatkowe objawy, m.in.:

 • ból brzucha w ciąży,

 • krwawienie – nie dłużej niż 3 dni, a niekiedy jedynie kilka godzin, krew ma kolor brunatny,

 • nudności,

 • bolesność i nabrzmienie piersi, 

 • nadmierna wrażliwość na zapachy,

 • częste uczucie parcia na pęcherz.

Plamienie w ciąży – co może je powodować?

Poza plamieniem implantacyjnym za pojawienie się krwi z dróg rodnych u przyszłej mamy odpowiadać mogą m.in.:

 • schorzenia szyjki macicy (np. stan zapalny, torbiele, rak szyjki macicy),

 • choroby przenoszone drogą płciową, wywoływane przez wirusy, bakterie, grzyby czy pierwotniaki (zazwyczaj towarzyszą im upławy, pieczenie, swędzenie, nieprzyjemny zapach z pochwy),

 • infekcje układu moczowego, które będą imitowały plamienie z dróg rodnych, 

 • nadżerka szyjki macicy (ranka o nierównej powierzchni w śluzówce szyjki  macicy od strony pochwy),

 • żylaki sromu (żylaki warg sromowych to poszerzenia żył, które powstają, gdy zaburzony jest odpływ krwi w naczyniu, są dość częstą przypadłością w ciąży z uwagi na zwiększony nacisk krwi na ściany naczyń krwionośnych, towarzyszy im dyskomfort, a niekiedy wręcz ból, utrudniają chodzenie i siedzenie, mogą powodować powstawanie licznych drobnych ranek),

 • Polipy endometrialne (zmiany, które są wynikiem lokalnego rozrostu błony śluzowej jamy macicy),

 • niedobory hormonów ciążowych – niedobór progesteronu, który jest niezbędny do prawidłowego formowania się błony macicy i rozwoju zarodka,

 • endometrioza (u niektórych kobiet występuje nasilenie dolegliwości, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży – rosnąca macica może powodować pociąganie pasm  zrostów i tkanek),

 • przedwczesna czynność skurczowa macicy, 

 • nieprawidłowe umiejscowienie łożyska, takie jak łożysko przodującepolega na nieprawidłowo niskim zagnieżdżeniu się łożyska w jamie macicy,

 • przedwczesne odklejenie łożyska prawidłowo zlokalizowanego (np. po urazie brzucha, zwyżce ciśnienia tętniczego krwi), 

 • ciąża pozamaciczna (zapłodniona komórka jajowa zamiast w trzonie jamy macicy zagnieżdża się zazwyczaj w bańce jajowodu, rzadziej rozwija się w obrębie jajnika, szyjki macicy czy otrzewnej),

 • poronienie (usunięcie z organizmu obumarłego zarodka lub płodu do 22. tygodnia ciąży, kiedy nie będzie on jeszcze zdolny do funkcjonowania poza organizmem matki, najczęściej związane z nieprawidłowościami w obrębie rozwijającego się płodu, błon płodowych, pępowiny, łożyska).

Plamienie w ciąży po wysiłku i przemęczeniu również jest możliwe, dlatego bardzo ważne jest, aby przyszła mama odpowiednio dozowała sobie zakres obowiązków i aktywności.

Plamienie w ciąży – przyczyny

Lekkie plamienie w ciąży po stosunku jest powszechne, jednak wymaga konsultacji lekarskiej. Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania seksu, nie trzeba z niego rezygnować. Najlepiej jednak powstrzymać się od zbyt intensywnych zbliżeń, które mogłyby doprowadzić do urazów pochwy. Z seksu w ciąży zrezygnować powinny m.in. kobiety zagrożone porodem przedwczesnym – w trakcie współżycia wydzielana jest oksytocyna, która nasila skurcze macicy, podobnie jak prostaglandyny obecne w nasieniu  mężczyzny.

Brązowe plamienie w ciąży pojawić może się po badaniu ginekologicznym, zwłaszcza po pobraniu materiału do analizy cytologicznej. Dzieje się tak, dlatego że w ciąży narządy rodne są mocno ukrwione i wrażliwe. W związku z tym nawet niewielkie podrażnienie może doprowadzić do pęknięcia naczynek w ściankach pochwy, a tym samym do plamienia. Ciężarne są także grupą zwiększonego ryzyka powstawania żylaków odbytu, które również mogą powodować niewielkie krwawienia z okolic intymnych. 

Plamienie w ciąży – kiedy udać się do szpitala?

Najczęściej plamienie w ciąży jest sygnałem, że przyszła mama powinna bardziej o siebie zadbać. Na wszelki wypadek jednak warto omówić je z lekarzem ginekologiem, aby wykluczyć ewentualne nieprawidłowości w przebiegu ciąży, czy w zdrowiu przyszłej mamy. Jeśli plamieniu towarzyszą inne niepokojące objawy, również konieczna jest pomoc medyczna. Wśród wspomnianych dolegliwości wymienia się m.in.: ból podbrzusza w ciąży, ból krzyża, wymioty, wzrost temperatury ciała, zawroty głowy, zasłabnięcia, ucisk w podbrzuszu, silne i bolesne skurcze brzucha, ogólne złe samopoczucie, zmiany skórne w okolicy narządów intymnych.

Zupełnie fizjologiczne jest niewielkie plamienie w ciąży na kilka dni przed porodem, które może oznaczać odejście czopa śluzowego podbarwionego krwią. To jeden z możliwych zwiastunów, że organizm przygotowuje się do porodu. Jednak powinno zostać skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę.

Źródła
 1. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL, Warszawa 2020.
 2. D. Sieroń, M.N. Opiłka, A. Sulewski, Ginekologia i położnictwo, Edra Urban & Partner, Wrocław 2017.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.