account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Okres w ciąży – czy jest możliwy? Przyczyny krwawienia przypominającego miesiączkę

Olga Dąbskalek. Magdalena Drąg-Drogoń19.01.2023Aktualizacja: 19.01.2023

Okres w ciąży się nie pojawia. Krwawienie miesiączkowe oznacza przecież usuwanie z organizmu komórki jajowej. Krwawienie z dróg rodnych w terminie, w którym oczekujemy menstruacji, jest związane z implantacją zarodka. Oznacza to, że doszło do jego zagnieżdżenia się w macicy. Jednak to niejedyne przyczyny krwawienia podczas ciąży. Może ono świadczyć również o toczących się w organizmie patologiach i nieprawidłowościach. Sprawdź, co może powodować krwawienie z dróg rodnych w ciąży oraz kiedy po urodzeniu dziecka pojawia się miesiączka.


okres-w-ciazy-jak-wyglada-przebieg
pixabay.com

Polecane

miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
seks-po-porodzie-kiedy-mozna-do-niego-wrocic
Zdrowie
1 min.
Seks po porodzie – kiedy zacząć współżyć po ciąży?
19.05.2021
bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
Spis treści
 1. Ile powinien się spóźniać okres, żeby mieć pewność, że nie jest się w ciąży?
 2. Czy można mieć okres w ciąży?
 3. Ból brzucha przypominający ból menstruacyjny a poronienie 
 4. Kiedy pojawia się okres po ciąży?
 5. Okres w ciąży – czy to możliwe?

Ile powinien się spóźniać okres, żeby mieć pewność, że nie jest się w ciąży?

Nie sposób określić, ile dni po przekroczeniu terminu miesiączki można jasno stwierdzić, że jest się w ciąży. Cykl menstruacyjny zdrowej kobiety trwa od 21 do 35 dni. Jeśli jest krótszy lub dłuższy, należy udać się na konsultację lekarską, aby określić przyczyny nieprawidłowej długości cyklu. Naturalny brak regularności występuje przez pierwsze 2 lata od pojawienia się miesiączki oraz w okresie przed menopauzą. Miesiączka opóźniająca się o 3, 5, czy nawet 15 dni może oznaczać, że doszło do zapłodnienia.

Opóźnienie się krwawienia determinuje szereg innych czynników. Dla pewności wskazane jest wykonanie testu ciążowego. Wyróżnia się test płytkowy, paskowy lub strumieniowy. Najlepiej wykonać test w dniu wystąpienia spodziewanej miesiączki lub później. Wcześniej może dać wynik fałszywie ujemny. Za najbardziej wiarygodny uważa się test z krwi, w którym ocenia się stężenia beta hCG, czyli ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej. Hormon ten stosowany jest do potwierdzenia i oceny rozwoju ciąży.

Czy można mieć okres w ciąży?

W ciąży doświadcza się menstruacji. Po zapłodnieniu komórki jajowej zachodzą zmiany hormonalne wstrzymujące produkcję kolejnej komórki jajowej. U niektórych kobiet może pojawić się skąpe krwawienie z dróg rodnych w terminie, w którym powinna mieć miejsce miesiączka. Takie plamienie w ciąży bywa mylnie interpretowane jako okres. W rzeczywistości jest to plamienie implantacyjne. Dochodzi do niego podczas implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy.

Krwawienie implantacyjne różni się od miesiączki – trwa od niej krócej i jest mniej obfite. Utrzymuje się zazwyczaj 1–2 dni. W odróżnieniu od miesiączki we krwi nie ma skrzepów. Krew jest wynikiem uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, a nie złuszczania się błony śluzowej macicy. Zagnieżdżenie się zarodka rozpoczyna się w 6.–7. dniu od zapłodnienia. Implantacja zajmuje kilka dni, ostateczne zagnieżdżenie się zarodka zachodzi zatem około 12 dni po owulacji. Niektóre kobiety nie zauważają żadnych objawów związanych z implantacją. U innych pojawić się mogą: bóle brzucha jak przed okresem, bolesność piersi, nadmierna wrażliwość na zapachy, mdłości, częste uczucie parcia na pęcherz.

Ból brzucha przypominający ból menstruacyjny a poronienie 

Ból brzucha w ciąży przypominający ból menstruacyjny i inne niepokojące objawy mogą być pierwszymi oznakami poronienia. Największe ryzyko utraty ciąży istnieje na początku jej trwania. Do 12. tygodnia mowa o poronieniu wczesnym, a po 12. tygodniu – o poronieniu późnym.Ciąża utracona po 22. tygodniu nazywana jest porodem przedwczesnym. Uznaje się, że dziecko urodzone poniżej 22. tygodnia ciąży nie ma możliwości przeżycia. Podejrzenie poronienia występuje w przypadku pojawienia się bólu podbrzusza, który promieniuje do okolicy krzyżowo-lędźwiowej, oraz krwawienia z dróg rodnych, które trwa od kilku godzin do kilku dni i przez krótki czas może być obfite. Zawartość macicy zostaje wydalona w postaci skrzepów krwi i resztek tkankowych.

Główną przyczyną wszystkich poronień są wady genetyczne u płodu, które występują w 60-80% przypadków. W 10% związane jest  z wadami anatomicznymi macicy ciężarnej. Za utratę ciąży mogą również odpowiadać infekcje wirusowe i bakteryjne oraz rzadziej: wysoki stres, czynniki immunologiczne, stosowanie nieodpowiednich leków, choroby przewlekłe matki (np. cukrzyca, niedoczynność tarczycy), używki czy złe odżywianie. Należy pamiętać, że ciężarne nie mają wpływu na główne przyczyny poronień, nie powinny szukać potencjalnie popełnionych błędów, czy się o nie obwiniać. Sprawdź, co jeszcze może powodować bólu podbrzusza w ciąży.

Kiedy pojawia się okres po ciąży?

Miesiączka nie występuje od momentu zapłodnienia aż do rozwiązania ciąży i jeszcze przez pewien czas po urodzeniu dziecka, aż dojdzie do ustabilizowania się gospodarki hormonalnej. Czas po ciąży, w którym organizm wraca do normy sprzed ciąży, nazywa się połogiem. Mimo że kobieta wówczas nie miesiączkuje, to typowe dla połogu jest krwawienie z dróg rodnych. Pojawia się ono zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cesarskim cięciu. To krwawienie to wynik oczyszczania się macicy i zachodzącego procesu gojenia rany w miejscu po łożysku na mięśniu macicy.

Z organizmu kobiety usuwane są wówczas odchody połogowe. Poza krwią są to śluz i resztki łożyska. Krwawienie połogowe może trwać przez 3–8 tygodni. Przez ten czas jego charakter ulega zmianie. Początkowo jest ono obfite, jasnoczerwone, śluzowe. Następnie staje się mniej intensywne, wodniste i różowo-brązowe. Na koniec obserwuje się podbarwione na żółto upławy. We wczesnym krwawieniu połogowym pojawić się mogą skrzepy – galaretowata masa krwi z fragmentami tkanek i śluzu. 

Okres w ciąży – czy to możliwe?

Okres w ciąży nie jest możliwy, ale w czasie oczekiwania przyjścia dziecka na świat może pojawić się krwawienie z pochwy przypominające okres, które w istocie jest zupełnie czymś innym. Takie krwawienie może być spowodowane przez:

 • choroby szyjki macicy, 

 • zmiany, takie jak: nadżerka, polipy, żylaki pochwy, 

 • stosunek, podczas którego doszło do podrażnienia szyjki macicy,

 • zagnieżdżenie się zarodka poza macicą, najczęściej w jajowodzie – tzw. ciąża pozamaciczna jest stanem zagrożenia życia i zdrowia kobiety,

 • zaśniad groniasty – ciążową chorobę trofoblastyczną, do której dochodzi w wyniku nieprawidłowości przy zapłodnieniu,

 • łożysko przodujące – łożysko, które częściowo lub całkowicie przykrywa wewnętrzne ujście szyjki macicy.

Źródła
 1. J.L. Simpson, H. Galan, S. G. Gabbe i wsp., Położnictwo – ciąża prawidłowa i powikłania, Edra Urban & Partner, Wrocław 2014.
 2. D. Sieroń, M.N. Opiłka, A. Sulewski, Ginekologia i położnictwo, Edra Urban & Partner, Wrocław 2017.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.