account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.

Czym jest rozmaz krwi i kiedy warto wykonać to badanie?

Marta Szarawarska15.02.2024Aktualizacja: 15.02.2024

Rozmaz krwi jest badaniem wykonywanym za pomocą mikroskopu. Przeprowadza się go wtedy, kiedy parametry badania morfologii krwi budzą wątpliwości. O tym, jakie elementy morfotyczne charakteryzuje rozmaz krwi oraz w jakim celu jest on zlecany, przeczytasz w poniższym artykule. Dowiesz się również, jakie objawy powinny Cię skłonić do wykonania rozmazu krwi manualnie i w jaki sposób należy przygotować się do tego badania.


rozmaz-krwi-manualnie-kiedy-wykonuje-sie-to-badanie
Pixabay.com

Polecane

badanie-pet-co-wykrywa-na-czym-polega
Zdrowie
1 min.
Badanie PET – co to za badanie? Jakie są wskazania i co wykrywa?
19.05.2021
jak-sprawdzic-niedobory-witamin-co-powodują
Zdrowie
1 min.
Jak sprawdzić niedobory witamin? Co powodują?
19.11.2021
jaki-jest-prawidlowy-poziom-cukru-we-krwi-jak-go-obnizyc
Zdrowie
1 min.
Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi? Jak go obniżyć?
30.11.2021
nieprawidlowe-cisnienie-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Zdrowie
1 min.
Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie – kiedy udać się do lekarza?
20.10.2021
Spis treści
  1. Rozmaz krwi manualnie – na czym polega to badanie?
  2. Jakie są wskazania do wykonania rozmazu krwi manualnie?
  3. W jaki sposób przygotować się do badania rozmazu krwi?
  4. Jakie parametry oceniane są w rozmazie krwi wykonanym manualnie?

Rozmaz krwi manualnie – na czym polega to badanie?

Morfologia, zwana hemogramem, to najczęściej wykonywane w praktyce klinicznej podstawowe badanie krwi. Umożliwia rozpoznanie anemii, stanu zapalnego, nieprawidłowy wynik może być wskazaniem do rozpoczęcia diagnostyki w kierunku nowotworu, np. białaczki czy chłoniaka. W praktyce wykonuje się ją na zautomatyzowanych analizatorach. Polega ona na zliczeniu elementów morfotycznych krwi, takich jak: leukocyty (białe krwinki), erytrocyty (czerwone krwinki) i płytki krwi. Dodatkowo w morfologii bada się parametry krwinek czerwonych, takie jak: poziom hemoglobiny, hematokryt, objętość erytrocytów, oraz różnicuje się leukocyty. Nowoczesne analizatory wykonują morfologię bardzo dokładnie, niemniej w niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie rozmazu ręcznego krwi obwodowej i dokonanie jego oceny mikroskopowej.

Aby wykonać rozmaz krwi manualnie, konieczne jest naniesienie kropli krwi między dwa szkiełka i jej roztarcie. Następnie tak przygotowane szkiełko poddane jest procesowi barwienia i analizy. Badanie rozmazu krwi wykonuje doświadczony diagnosta laboratoryjny, który potrafi ocenić nieprawidłowości w budowie komórek krwi. Oblicza on również procentowo skład krwinek białych.

Jakie są wskazania do wykonania rozmazu krwi manualnie?

Ręczny rozmaz krwi wykonywany jest w przypadku stwierdzenia odstępstw od normy w morfologii krwi i stanowi badanie uzupełniające. Rozmaz krwi manualnie można również wykonać przy następujących wskazaniach:

  • nieprawidłowy wynik morfologii krwi,

  • osłabienie i przewlekłe zmęczenie,

  • długotrwałe, złe samopoczucie,

  • krwawienia,

  • objawy zmniejszonej krzepliwości krwi,

  • objawy grypopodobne,

  • powiększone węzły chłonne,

  • utrata masy ciała bez zmiany nawyków żywieniowych,

  • bóle kości i stawów,

  • żółtaczka niewiadomego pochodzenia,

  • podejrzenie infekcji bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych,

  • diagnostyka chorób tkanki łącznej,

  • zmiany skórne,

  • diagnostyka i monitorowanie leczenia chorób hematologicznych,

  • monitorowanie leczenia chorób onkologicznych.

W jaki sposób przygotować się do badania rozmazu krwi?

Badanie wykonywane jest z krwi żylnej. Do laboratorium zgłoś się w godzinach porannych, będąc na czczo. Na rzetelność wyników rozmazu ręcznego wpływa wysiłek fizyczny i przyjmowanie niektórych leków. Dlatego po przyjściu do laboratorium odczekaj kilka minut, zanim oddasz krew do badania. Pamiętaj też, żeby poinformować lekarza zlecającego badanie o dotychczasowym leczeniu. Wynik w większości przypadków jest dostępny do 5 dni od pobrania materiału.

Pamiętaj, że rozmaz krwi jest bardzo złożonym badaniem i należy go analizować z innymi oznaczeniami laboratoryjnymi, takimi jak: OB, CRP i morfologia krwi wykonana automatycznie. Interpretacji powinien dokonywać lekarz, który weźmie pod uwagę ogólną sytuację zdrowotną pacjenta i zgłaszane objawy.

Jakie parametry oceniane są w rozmazie krwi wykonanym manualnie?

Podczas wykonywania badania diagnosta laboratoryjny określa ilość i jakość poszczególnych składników krwi. Aby można było przyjąć, że wynik jest prawidłowy, to wszystkie analizowane parametry nie powinny wykraczać poza granice normy. 

Normy rozmazu krwi wykonanego manualnie zawierają parametry, takie jak:

  • prawidłowy poziom krwinek,

  • stopień ich dojrzałości,

  • prawidłowa wielkość krwinek,

  • prawidłowa barwa komórek krwi,

  • właściwy kształt.

Analizując rozmaz krwi, diagnosta laboratoryjny ocenia:

  • krwinki czerwone – zmiany w ich kształcie i wielkości mogą świadczyć o niedokrwistości, zatruciu metalami ciężkimi, a nawet sugerować białaczkę,

  • krwinki białe – to jedyne komórki krwi, które mają jądro komórkowe. Zmiany w jego obrębie oraz nieprawidłowości cytoplazmy mogą pomóc w diagnostyce chłoniaków, białaczek, stanów zapalnych i zaburzeń czynności szpiku kostnego. Na krwinki białe składają się: neutrofile, bazofile, eozynofile, monocyty i limfocyty,

  • płytki krwi – jeśli zostaną zaobserwowane zmiany w ich kształcie i rozmiarze, może to sugerować stan zapalny, nadpłytkowość, małopłytkowość i niektóre nowotwory.

Dodatkowo w rozmazie krwi mogą znaleźć się komórki wczesnej fazy rozwojowej, takie jak: komórki blastyczne, metamielocyty, promielocyty i mielocyty. W warunkach prawidłowych znajdują się one w szpiku kostnym. Ich obecność we krwi obwodowej może świadczyć o zakażeniu, zaburzeniu procesów krwiotwórczych lub chorobie nowotworowej.

Pamiętaj, żeby nie interpretować samodzielnie wyników morfologii z rozmazem manualnym. Zamiast tego skonsultuj się z lekarzem który dał Ci skierowanie na to badanie albo z lekarzem rodzinnym czy internistą. Specjalista będzie w stanie spojrzeć na Twoje wyniki w odniesieniu do zgłaszanych przez Ciebie dolegliwości, ale też biorąc pod uwagę m.in. Twój wiek czy ogólny stan zdrowia.

Jeśli chcesz skonsultować swoje wyniki nawet w ciągu jednego dnia od ich otrzymania, a także zapewnić sobie dostęp do specjalistów bez kolejki, wybierz jeden z pakietów prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, których ofertę możesz zamówić na Welbi.

Opłacając miesięczną składkę już od 69 zł, możesz mieć nielimitowany dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, czyli specjalisty medycyny rodzinnej, internisty i pediatry. Możesz też skonsultować się online z 14 innymi specjalistami, i to w ciągu trzech dni roboczych. Dodatkowo 120 badań laboratoryjnych i 65 obrazowych oraz 5 czynnościowych możesz wykonać bez dodatkowych opłat. A jeśli wybierzesz pakiet od 119 zł miesięcznie, otrzymasz dostęp do aż 29 specjalistów, 142 badań laboratoryjnych, 74 obrazowych, 5 czynnościowych i raz do roku zrobisz nieodpłatnie profilaktyczny przegląd zdrowia.

Na konsultację i badania umówisz się wygodnie online, telefonicznie lub przez aplikację mobilną, a swoje wizyty, wyniki i rezerwacje sprawdzisz w Panelu Ubezpieczonego – wszystko będziesz mieć w jednym miejscu. Wszystkie konsultacje lekarskie dostępne są bez skierowania.

Nie martw się dostępnością usług! TU Zdrowie zapewnia Ci możliwość skorzystania z konsultacji i badań w ponad 3500 placówek w całej Polsce (listę otrzymasz od ubezpieczyciela). Umów się na rozmowę z konsultantem i poznaj szczegóły oferty, wybierz pakiet, który najlepiej zaspokoi Twoje potrzeby.

Źródła
  1. A. Dembińska-Kieć, J.W. Naskalski, Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010, s. 429–439.
  2. A. Dmoszyńska, T. Robak, Podstawy hematologii, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2008, s. 3–23.
Author Marta Szarawarska picture
Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku biotechnologia o specjalności biotechnologia molekularna i biokataliza oraz studiów podyplomowych na kierunku analityka medyczna na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Z zawodu diagnosta laboratoryjny w pracowni cytogenetyki.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
bilans-szesciolatka-kiedy-nalezy-go-wykonac
Zdrowie
1 min.
Bilans sześciolatka – kiedy jest przeprowadzany i co obejmuje?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.