Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
TelemedycynaPorady 1 min.

Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?

Redakcja

12.11.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Jeśli chcesz skorzystać z badań diagnostycznych oraz świadczeń realizowanych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, będziesz potrzebować skierowania. Do wystawienia skierowania prawo ma każdy lekarz – wystarczy, że udasz się na wizytę. Czy musi się ona odbyć w placówce medycznej? Dowiedz się.


Lekarz internista może wystawić skierowanie podczas konsultacji lekarskiej online. Jest to najprostszy sposób – nie musisz czekać w kolejce do gabinetu ani tracić czasu na dojazd, a elektroniczne skierowanie otrzymasz od razu.

skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne

Polecane

problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
kto-leczy-zakazenie-helicobacter-pylori-czy-kazdy-chory-wymaga-leczenia
Telemedycyna
1 min.
Kto leczy zakażenie Helicobacter pylori? Czy każdy chory wymaga leczenia?
09.03.2022
problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
do-jakiego-lekarza-udac-sie-ze-skurczami-miesni
Telemedycyna
1 min.
Do jakiego lekarza udać się z częstymi skurczami mięśni?
08.12.2021
Spis treści
 1. Jak otrzymać skierowanie na badania?
 2. Ile czasu jest ważne skierowanie?
 3. Jaki lekarz może wystawić skierowanie na badania?
 4. Podstawowe badania profilaktyczne

Jak otrzymać skierowanie na badania?

Wykonywanie badań na własną rękę nie jest dobrym pomysłem, dlatego najpierw skonsultuj się z lekarzem internistą. Jeśli cenisz swój czas możesz umówić się na e-wizytę. Otrzymanie skierowania na badania podczas porady online to najszybszy i najwygodniejszy sposób.

Na podstawie wywiadu lekarskiego zebranego podczas konsultacji telefonicznej lekarz może wystawić skierowanie na takie badania jak:

E-wizyta jest również pomocna po uzyskaniu wyników badań – bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach do lekarza, możesz szybko i wygodnie skonsultować otrzymane wyniki. Przydatna jest również w przypadku gdy potrzebujemy otrzymać zwolnienie lekarskie online.

Ile czasu jest ważne skierowanie?

Pacjent może wykorzystać skierowanie dopóki jest to uzasadnione medycznie – żaden z przepisów powszechnie obowiązującego prawa, nie określa maksymalnego okresu ważności skierowania. W przypadku badań z NFZ zalecenia mówią, że badania krwi powinno się wykonać w ciągu 30 dni od daty wystawienia skierowania. Jednak w celu przyspieszenia diagnostyki i wdrożenia leczenia najlepiej zapisać się po prostu jak najszybciej po otrzymaniu skierowania. Pamiętaj, że czas oczekiwania na niektóre specjalistyczne badania może być dość długi.

Jaki lekarz może wystawić skierowanie na badania?

Skierowanie może wystawić każdy lekarz na podstawie zebranego wywiadu. Lekarz internista podczas wizyty online może wystawić skierowanie na większość badań.

Podstawowe badania profilaktyczne

Nawet jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości, warto regularnie wykonywać podstawowe badania profilaktyczne. Pozwolą one na wykrycie ewentualnych chorób na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Do takich badań należy m.in. morfologia krwi, badanie ogólne moczu, mammografia lub USG piersi.

Nie zapominaj o badaniach profilaktycznych – jeśli potrzebujesz skierowania, a obawiasz się, że stracisz pół dnia w przychodni, umów e-wizytę u internisty. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilka godzin, a e-skierowanie otrzymasz praktycznie „od ręki”.

Źródła

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Telemedycyna
kto-leczy-osteoporoze-kto-jest-w-grupie-ryzyka
Telemedycyna
1 min.
Do jakiego lekarza udać się z osteoporozą? Czy warto skorzystać z e-wizyty?
02.12.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.