Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Świetlik lekarski na oczy – co to takiego i w jakim celu się go stosuje?

Marta Skrzypek

31.05.2022

Aktualizacja: 07.10.2022

Świetlik lekarski jest rośliną, która znalazła szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetologii. Wyciąg ze świetlika jest bardzo przyjazny dla delikatnej skóry wokół oczu, dlatego stosuje się go w przypadku zmęczenia, łzawienia lub walki z jęczmieniem. Czym właściwie jest ta roślina, jakie ma właściwości i dlaczego stosuje się ją nie tylko w medycynie, lecz również w kosmetyce?


swietlik-do-oczu-jakie-ma-zastosowanie
pexels

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
Spis treści
  1. Świetlik lekarski – co to takiego?
  2. Świetlik do oczu – jak go stosować?
  3. Świetlik do oczu ‒ przeciwwskazania
  4. Pozostałe zastosowanie świetlika

Świetlik lekarski – co to takiego?

Świetlik lekarski, zwany również łąkowym, to niewielka roślina, która dorasta do 30 cm wysokości. Ma łodygę pokrytą delikatnymi włoskami i białe lub różowe kwiaty z żółtą plamką. Świetlik można spotkać na łąkach i torfowiskach, nie jest on rośliną hodowlaną. Pasożytuje na korzeniach innych roślin, dlatego trudno jest stworzyć mu sztuczne warunki rozrostu.

Jego surowiec farmaceutyczny to ziele, które ma w swoim składzie tzw. glikozydy irydoidowe. Są to substancje czynne: aukubina, katalpol, izoniazyd i eufrozyna. Najcenniejsza i najlepiej przebadana jest aukubina, która ma działanie ściągające i przeciwzapalne. Poza tym świetlik zawiera flawonoidy, kwasy fenolowe i sterole, dzięki czemu działa przeciwutleniająco.

Ziele świetlika jest dostępne w aptekach w postaci kropli do oczu, maści, kremów, a nawet naparów. Pamiętaj, aby dobrze czytać etykietę z datą ważności – przeterminowane produkty mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku. W przypadku produktów do oczu należy zużyć je w ciągu 14 dni od otwarcia.

Świetlik do oczu – jak go stosować?

Ziele świetlika stosuje się głównie w celu leczenia różnych schorzeń oczu. Często korzystają z niego alergicy, gdyż działa kojąco w przypadku zaczerwienienia oraz świądu. Stosuje się go również przy zapaleniu spojówek, w celu złagodzenia bólu i podrażnienia. Może być używany w przypadku zmęczenia oczu w wyniku długiej pracy przed komputerem lub oglądania telewizji. W aptekach świetlik lekarski można nabyć pod postacią maści, kremów, kropli do oczu lub torebek do przygotowywania odwaru.

Swoje zbawienne działanie świetlik lekarski zawdzięcza mnóstwu cennych substancji, takich jak:

  • flawonoidy – antyoksydanty usuwające toksyny,

  • garbniki – substancje działające bakteriobójczo,

  • kwasy fenolowe (kawowy, chlorogenowy, kumarowy) – działające przeciwobrzękowo,

  • minerały – miedź i magnez,

  • aukubina – substancja czynna, silnie działająca na zapalenia oczu.

Świetlik lekarski można stosować na kilka sposobów. Przykładowo, możesz go kupić w formie torebek z suszem, które zalewa się gorącą wodą. Po wystygnięciu wystarczy przyłożyć torebkę do oczu i odczekać 15 minut. Tak przygotowany okład od razu przyniesie ulgę Twoim zmęczonym oczom. Możesz również zanurzyć wacik lub jałowy kompres i delikatnie przemywać skórę. Jeśli cierpisz na zapalenie spojówek, najlepszym rozwiązaniem będą krople. W ich składzie oprócz świetlika często znajduje się również rumianek lub bławatek. Ziołowe krople, o ile lekarz nie zaleci inaczej, stosuje się do 3 razy dziennie.

Okuliści często zalecają wyciąg ze świetlika w łagodzeniu podrażnień rogówki, która jest efektem zbyt długiej ekspozycji na słońce. Wówczas oczy zaczynają łzawić, masz ograniczone pole widzenia, a skóra jest zaczerwieniona, swędzi lub piecze. W tym wypadku wystarczy kilka kropel zawierających wyciąg ze świetlika, które od razu przyniosą Ci ulgę. 

Świetlik jest rośliną również pomocną przy jęczmieniu na powiece: w takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się w postaci maści lub okładu. 

Świetlik do oczu ‒ przeciwwskazania

Ziele świetlika jest preparatem bardzo bezpiecznym dla Twoich oczu. Dotychczasowe badania okulistyczne nie wykazały żadnych poważnych skutków ubocznych, nawet w przypadku delikatnego przedawkowania kropli lub maści. Nie ma również żadnych przeciwwskazań, aby stosować świetlik doustnie, na przykład w formie naparu. W bardzo rzadkich przypadkach, u szczególnie wrażliwych osób, lekarze zauważyli delikatną opuchliznę wokół oczu (głównie na powiece), pieczenie i świąd. W skrajnych przypadkach występowało kichanie i bóle głowy. Z tego powodu należy bacznie obserwować reakcję oczu przy pierwszym zastosowaniu: jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, możesz spokojnie stosować świetlik w leczeniu wskazanym przez lekarza okulistę. 

Pozostałe zastosowanie świetlika

Świetlik stosuje się w ziołolecznictwie nie tylko na schorzenia oczu. Jest on również wykorzystywany jako specyfik na bóle głowy, bezsenność, zapalenia górnych dróg oddechowych i alergie. Hamuje odruch kaszlu i jest pomocny w zwalczaniu przeziębień. Badania wskazują, że ma właściwości:

  • przeciwzapalne,

  • przeciwalergiczne,

  • ściągające,

  • antybakteryjne,

  • uszczelniające naczynia krwionośne.

Świetlik stosuje się jako dodatek do kosmetyków, które działają na skórę łagodząco i kojąco. Krem z dodatkiem tego zioła stosuje się głównie pod oczy. Doskonale nawilża i natłuszcza, sprawiając, że skóra jest elastyczna i ujędrniona. Zwalcza drobne zmarszczki wokół oczu, regeneruje i rozświetla zmęczoną skórę.

Doustne przyjmowanie naparów ze świetlika może obniżać poziom cukru we krwi, dlatego stosuje się go u cukrzyków jako środek homeopatyczny. 

Źródła
  1. I. Matławska, Farmakognozja, Wydawnictwo UMP, Poznań 2018.
  2. P. Machałek, Siła ziół, Wydawnictwo Znak Koncept, Kraków 2021.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
mykotoksyny-co-to-jest-jakie-sa-objawy-zatrucia
Zdrowie
2 min.
Czym są mykotoksyny? Jak wygląda zatrucie pleśnią?
19.05.2021
jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
jaka-jest-prawidlowa-temperatura-ciala-czlowieka
Zdrowie
1 min.
Jaka jest prawidłowa temperatura ciała człowieka?
30.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.