Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Ciśnienie oka – norma i skutki zaburzeń

Emilia Kruszewska

lek. Wiktor Trela

02.06.2022

Aktualizacja: 06.10.2022

Ciśnienie wewnątrzgałkowe odpowiada m.in. za ostrość i jakość widzenia. Jego wzrost może przyczynić się do rozwoju wielu chorób, również jaskry. Jaka jest norma ciśnienia w oku? Czy można regulować jego wysokość?


cisnienie-w-oku-jak-je-zmierzyc-i-regulowac
pexels

Polecane

afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
Spis treści
 1. Ciśnienie w oku – za co odpowiada i jaka jest jego norma?
 2. Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego
 3. Objawy i przyczyny zaburzeń ciśnienia wewnątrzgałkowego
 4. Jak można obniżyć ciśnienie w oku?
 5. Podwyższone ciśnienie oka a jaskra

Ciśnienie w oku – za co odpowiada i jaka jest jego norma?

Ciśnienie wewnątrzgałkowe zapewnia prawidłowy kształt oka i jego struktur. Na wartość ciśnienia w oku wpływ ma ilość produkowanej cieczy wodnistej i jej cyrkulacja. Norma u osób zdrowych wynosi od 10 do 21 mmHg, jednak u większości osób wartości utrzymują się na poziomie 15–16 mmHg. Wskaźniki zmieniają się w zależności od pory dnia i wysiłku fizycznego (zwłaszcza po ciężkim treningu siłowym) i mogą wahać się aż do 5 mmHg. Niskie ciśnienie przyjmuje wartość poniżej 10 mmHg, natomiast o nadciśnieniu w oku mówimy, kiedy wskaźnik przekracza 21 mmHg.

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego

Pomiar ciśnienia oczu jest podstawowym badaniem okulistycznym. Do jego wykonania stosuje się trzy metody: tonometrię wgłobieniową, tonometrię aplancyjną i tonometrię bezkontaktową. Badanie najczęściej wykonuje się w lampie szczelinowej, która delikatnie dmucha w oczy, powodując spłaszczenie rogówki. Zmiana jej kształtu pozwala na wyliczenie ciśnienia.

Objawy i przyczyny zaburzeń ciśnienia wewnątrzgałkowego

Wzrost ciśnienia w oku może wskazywać na toczący się stan zapalny. Nadciśnienie wewnątrzgałkowe rozwija się również w konsekwencji nadprodukcji cieczy wodnistej, do czego prowadzi m.in. nadciśnienie tętnicze lub długotrwałe przyjmowanie leków steroidowych. Jako przyczynę wskazuje się też zespół rzekomego złuszczania (zespół pseudoksfoliacji). U niektórych pacjentów występuje stale podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, określane jako nadciśnienie oczne. Stanowi wskazanie do obserwacji, ale nie zawsze skutkuje potrzebą podjęcia leczenia. Osoby z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym nie powinny wykonywać ciężkich, siłowych treningów. Szczególną wagę do rodzaju wykonywanych ćwiczeń muszą przykładać pacjenci z wysokim ciśnieniem w oczach i wadą wzroku.

Niewielki wzrost ciśnienia w oczach najczęściej nie powoduje objawów. Jeśli ustępuje samoistnie po kilku dniach, tym bardziej pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Dłużej utrzymujące się nadciśnienie może spowodować ból głowy i oczu. Pacjent dodatkowo może skarżyć się na pogorszenie widzenia, chwilowo rozmazany obraz lub mroczki przed oczami.

Nie tylko nadciśnienie powoduje odczuwanie dolegliwości. Dyskomfort w postaci bólu oka i zaburzenia percepcji pojawia się również w przypadku niskiego ciśnienia, tzw. hipotonii gałki ocznej. Przyczynami takiego stanu mogą być m.in. zanik gałki ocznej, uraz oka.

Jak można obniżyć ciśnienie w oku?

Obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego możliwe jest za pomocą kropli do oczu. Mają one wysoką skuteczność zarówno w przypadku stanów zapalnych, skutków ubocznych chorób ogólnoustrojowych, jak i w leczeniu jaskry. Jeżeli leczenie farmakologiczne nie przynosi zadowalającego efektu, to podejmuje się leczenie chirurgiczne lub laserowe. 

Podwyższone ciśnienie oka a jaskra

Okulistyka wyróżnia jaskrę pierwotną i wtórną. Pierwsza odmiana choroby diagnozowana jest u 85% pacjentów z tym schorzeniem. Schorzenie bardzo często rozwija się bezobjawowo, a jego skutkiem jest utrata widzenia. Etiologia jaskry pierwotnej nie jest do końca jasna, chociaż predyspozycją jest m.in. wrodzone ukształtowanie kąta rogówkowo-tęczówkowego. Jaskra wtórna natomiast powstaje na skutek powikłań chorób ogólnoustrojowych, np. cukrzycy, nowotworów, schorzeń układu krążenia.Wśród czynników rozwoju obu odmian jaskry wskazuje się na podwyższone i nieleczone nadciśnienie wewnątrzgałkowe, krótkowzroczność powyżej 4.0 dioptrii, zaburzenia krążenia w gałce ocznej.

Jaskra możliwa jest do wykrycia już na wczesnym etapie rozwoju, co zwiększa również powodzenie leczenia. W zależności od stanu zdrowia pacjenta i stopnia uszkodzenia oczu okulista zleca farmakoterapię obniżającą ciśnienie w oku, leczenie chirurgiczne lub laserowe, polegające na udrażnianiu kanalików. Dostępne środki farmakologiczne wyróżnia szeroki mechanizm, dzięki czemu możliwe jest zahamowanie rozwoju choroby i przywrócenie pacjentowi pełnego komfortu widzenia.

Źródła
 1. R.C. Allen, R.A. Harper, Okulistyka, Edra Urban & Partner, 2020.
 2. M. Rękas, Strategie leczenia jaskry, Medical Education, 2020.
 3. J. Flammer, Jaskra, Górnicki, 2004.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
czym-przemywac-oczy-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Czym przemywać oczy? Domowe sposoby na skuteczne zwalczanie problemów z oczami
02.06.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.