account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Dlaczego oczy swędzą i jak sobie z tym radzić?

Agata Oleszkiewicz24.01.2022Aktualizacja: 18.10.2023

Swędzenie oczu to nieprzyjemny stan, któremu często towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak zaczerwienienie i łzawienie. Przyczyn może być bardzo dużo, ale bez względu na to, nie ulegaj pokusie pocierania oczu! Sprawdź, dlaczego mogą swędzieć oczy i jak sobie z tym radzić!


swedzace-oczy-przyczyny-domowe-sposoby
unsplash.com

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Co może powodować swędzenie oka?
  2. Co jeszcze powoduje swędzenie oczu?
  3. Co pomoże na swędzące oczy?

Co może powodować swędzenie oka?

Swędzenie oczu to uciążliwa dolegliwość, która pojawia się w przebiegu wielu różnorodnych chorób i stanów. Zwykle towarzyszą jej dodatkowe objawy, takie jak zaczerwienienie, łzawienie czy pieczenie, a także obrzęk powiek. W zależności od przyczyny problemu możesz doświadczyć kolejnych dolegliwości, m.in. grudkowatych guzków na brzegach powiek, kataru, bólu głowy czy odkładania się gęstej wydzieliny na rzęsach i w kącikach powiek. Bez względu na charakter objawów i ich przyczynę, pamiętaj, że czerwone, swędzące oczy wymagają leczenia. Szczególnie niebezpieczny bywa długo utrzymujący się stan. Może on prowadzić do powikłań różnego rodzaju, w tym do kłopotów z widzeniem.

Swędzenie oczu u dziecka często jest spowodowane przez uczulenie, ale Ty również możesz doznać reakcji alergicznej tego typu. Zwykle uczucie świądu, dyskomfort w postaci kłucia powiek, łzawienie czy opuchnięte oczy świadczą o alergii na pyłki. Szczególnie powinieneś ją podejrzewać i zgłosić się na badania w jej kierunku, jeśli objawy dokuczają okresowo, zwłaszcza w sezonie pylenia traw i drzew. Natomiast kiedy zauważysz kichanie, drapanie w gardle i swędzenia oka u dziecka po zabawie z pupilem, możesz podejrzewać alergię na sierść kota lub psa. W przebiegu reakcji alergicznej na rośliny świąd zwykle pojawia się obustronnie, z kolei alergia na psa czy innego sierściucha najczęściej powoduje świąd jednego oka - tego, do którego dostanie się alergen.

Oczy swędzą i pieką w wyniku infekcji. Jedną z nieprzyjemnych jest zapalenie spojówek. W jej przebiegu doświadczysz też uczucia ciała obcego pod powieką i obrzęku spojówek. Możesz zauważyć ponadto gęstą wydzielinę z tendencją do wysychania, szczególnie po przebudzeniu. Powszechne są dolegliwości, takie jak zaczerwienienie, łzawienie i światłowstręt. Objawom zwykle towarzyszy ból oka. Tego typu stan wywołuje swędzenie jednego oka, chyba że infekcja rozprzestrzeni się na obie gałki oczne.

Co jeszcze powoduje swędzenie oczu?

Opuchnięte, swędzące oczy to jeden z objawów zespołu suchego oka. Oznacza on zaburzenia wydzielania łez lub nadmierne parowanie filmu łzowego. U podstaw dolegliwości leżą m.in.: zakurzone i zanieczyszczone pyłkami czy spalinami powietrze, niska wilgotność powietrza, niektóre leki i zaburzenia hormonalne, dotyczące zwłaszcza obniżenia estrogenu. Równie niebezpieczna bywa nadmierna eksploatacja oczu, sprzyjająca obniżeniu częstotliwości mrugania. Wśród czynności prowokujących wysychanie znajdują się np. oglądanie TV, długie podróże samochodem, czytanie czy praca przed komputerem.

Piekące i swędzące oczy nie zawsze wzbudzają niepokój. Nierzadko możecie doświadczyć świądu powiek w wyniku zmęczenia. Chęć pocierania ich wieczorem lub w ciągu dnia zwykle stanowi sygnał o potrzebie drzemki lub po prostu odpoczynku. Możesz to szczególnie zauważyć u mniejszych pociech. Uporczywe swędzenie może być jednak alarmujące, kiedy nie ustępuje i wywołuje nieprzyjemny dyskomfort. To nie musi być od razu infekcja czy alergia na roztocza. Dolegliwości często powoduje ciało obce, zwykle rzęsa czy lotny pyłek. Ale jeśli spotkał Cię wcześniej jakiś wypadek samochodowy czy upadek w ogrodzie lub spędziliście czas z rodziną na plaży, pod powieką mogą dokuczać szkiełko lub piasek. Swędzenie oczu w kącikach lub centralnie może też wywołać źle dobrana lub włożona soczewka kontaktowa.

Co pomoże na swędzące oczy?

Leczenie świądu w dużej mierze uwarunkowane jest przyczyną. Jeśli dolegliwość ma podłoże alergiczne lub infekcyjne, niezbędne mogą okazać się leki przeciwhistaminowe czy antybiotyki. Dodatkowo ogranicz ekspozycję na pylenie traw. W tym celu, jeśli to możliwe, w sezonie wychodź z domu rano lub po południu. Możesz też zakładać maseczkę medyczną. Czerwone, zmęczone oczy dobrze reagują na ograniczenie czasu spędzonego przed komputerem. Jeśli nie możesz robić częstszych przerw, nawilżaj oczy kroplami, wprowadź do diety produkty bogate w witaminy z grupy B, A i E oraz cynk. Wymień też monitor starszej generacji na model z filtrem światła niebieskiego. W mieszkaniu i biurze zatroszcz się o nawilżanie powietrza, zakładaj okulary przeciwsłoneczne z filtrem, unikaj dotykania twarzy rękoma. Kiedy oczy pieką i swędzą, możesz też wykonać proste zabiegi, takie jak zimne kompresy z wody i gazika. Cenne są lodowe masaże, zwłaszcza na opuchnięte powieki, a także masaże patyczkami higienicznymi z wazeliną na jęczmień. W walce z grudkowatym wykwitem masuj powiekę z góry na dół, jeśli jęczmień znajduje się na górnej powiece, a z dołu do góry, jeśli na dolnej. To przyspieszy dojrzewanie i perforację guzka.

Źródła
  1. A. Len i in., Anatomia i fizjologia narządu wzroku, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2010.
  2. H. Małecka, Zapalenie spojówek, „Medycyna Rodzinna” 2007, nr 1.
  3. M.H. Niżankowska, Okulistyka. Podstawy kliniczne, PZWL, Warszawa 2007.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
czym-przemywac-oczy-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Czym przemywać oczy? Domowe sposoby na skuteczne zwalczanie problemów z oczami
02.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.