Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Czym przemywać oczy? Domowe sposoby na skuteczne zwalczanie problemów z oczami

Katarzyna Grzyś-Kurka

02.06.2022

Aktualizacja: 07.10.2022

Z pewnością nieraz przemywałaś oczy, aby pozbyć się ciała obcego lub drażniącej substancji, które przypadkowo dostały się pod powieki. Tymczasem zabieg ten jest również pomocy przy zaczerwienieniu oczu, przesuszeniu czy przemęczeniu. Czym można przemywać oczy? Domowe sposoby, które opierają się przede wszystkim na wykorzystaniu ziół, z pewnością przyniosą Ci ulgę.


Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
czym-przemywac-oczy-domowe-sposoby
pixabay

Polecane

Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
Spis treści
 1. Przemywanie oczu – kiedy warto je wykonywać?
 2. Czym warto przemywać oczy? Domowe sposoby
 3. Napar z babki lancetowatej
 4. Napar z rumianku pospolitego
 5. Napar ze świetlika łąkowego
 6. Czym przemywać oczy? Domowe sposoby na dolegliwości niemowlęce

Przemywanie oczu – kiedy warto je wykonywać?

Oczy każdego dnia są narażone na urazy mechaniczne (np. na intensywne pocieranie), szkodliwe działanie promieniowanie UV i zanieczyszczonego powietrza oraz ich nadwyrężanie (np. przez zbyt długotrwałą pracę przed monitorem komputera). Na skutek tego coraz więcej osób boryka się z dolegliwościami ze strony narządu wzroku. Aby nie dopuścić do rozwoju poważniejszych chorób, istotna jest profilaktyka i właściwa higiena oczu.

Należy unikać dotykania twarzy dłońmi i pocierania powiek, myć twarz wyłącznie czystą wodą i wycierać ją własnym ręcznikiem. Jeśli charakter Twojej pracy zawodowej wymaga długotrwałego korzystania z monitora komputerowego – nawilżaj regularnie oczy kroplami kupionymi w aptece. W sytuacji, gdy poczujesz pieczenie, dyskomfort, ból – przemyj oczy naparami ziołowymi o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i osłonowym. Dzięki temu bardzo szybko odczujesz ulgę. 

Czym warto przemywać oczy? Domowe sposoby

Przemywanie oczu jest ważnym zabiegiem higienicznym, który pozwala pozbyć się nagromadzonych pod powiekami zanieczyszczeń. Możesz do tego celu wykorzystać ciepłą wodę, jednak korzystniejsze dla oczu będzie zastosowanie preparatów o pH 7,2–7,4, czyli właściwym dla pH filmu łzowego. Pamiętaj również, że mycie wodą jest odpowiednie na etapie profilaktyki. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, takie jak pieczeni, ból, zdecyduj się na krople do oczu, ponieważ są one sterylne.

Wśród domowych sposobów na czerwony oczy i inne dolegliwości ze strony narządu wzroku (takie jak pieczenie, świąd, ból, dyskomfort) na szczególną uwagę zasługują zioła.

Napar z babki lancetowatej

Właściwością babki lancetowatej jest działanie przeciwzapalne i bakteriostatyczne. Redukuje ona także zbyt dużą przepuszczalność naczyń włosowatych, dzięki czemu zmniejsza się zaczerwienienie oczu.

Składniki:

 • 20 g liści babki lancetowatej (lub zwyczajnej),

 • 20 g kwiatów malwy czarnej,

 • 10 g kwiatów jasnoty białej,

 • 10 g kwiatów rumianku.

Sposób przygotowania: Wszystkie zioła w odmierzonych proporcjach wymieszaj ze sobą. Zalej wrzącą wodą i zaparzaj je przez kwadrans. Napar będzie gotowy do przemycia oczu, gdy tylko wystygnie. Preparat możesz także stosować w formie okładów.

Napar z rumianku pospolitego

Rumianek pospolity ma właściwości przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Z tego względu możesz go stosować w stanach zapalnych rogówki oraz tęczówki. Stosowanie płukanek i okładów z rumianku na oczy przyniesie Ci ulgę podczas alergii i przy ropnym zapaleniu spojówek.

Składniki:

 • 1–2 łyżki kwiatów rumianku pospolitego,

 • 2 szklanki wrzątku.

Sposób przygotowania: Kwiaty rumianku pospolitego zalej wrzątkiem i zaparzaj pod przykryciem przez kwadrans. Po zdjęciu przykrycia odczekaj dodatkowe 5 minut i odcedź płyn. Gdy wystygnie, wówczas możesz przemyć nim oczy.

Napar ze świetlika łąkowego

Ze względu na dużą zawartość garbników i polifenoli stosowanie świetlika na oczy pozwala zwalczyć bakterie, które są przyczyną infekcji. Dodatkowo uszczelnia on ściany naczyń włosowatych w siatkówce, łagodzi podrażnienia spojówek i brzegów powiek oraz przynosi ulgę zmęczonym oczom.

Składniki:

 • pół łyżki świetlika łąkowego,

 • pół łyżki kwiatów rumianku,

 • półtorej szklanki gorącej wody.

Sposób przygotowania: Wszystkie zioła zalej gorącą wodą i gotuj przez 3 minuty pod przykryciem. Odstaw odwar na kwadrans, a następnie go odcedź. Gdy wystygnie, możesz przemywać nim oczy lub stosować go w formie okładów.

Czym przemywać oczy? Domowe sposoby na dolegliwości niemowlęce

Higiena oczu niemowlęcia jest niezwykle istotna dla profilaktyki infekcji bakteryjnych. U tak małych dzieci w celu usunięcia wydzieliny zbierającej się w kąciku oka możesz stosować ciepłą, przegotowaną wodę lub sól fizjologiczną. Nasącz płynem wacik i przemyj oko (każde osobnym wacikiem) w kierunku od skroni do nosa. Dzięki temu unikniesz rozprowadzania zanieczyszczeń na całą gałkę oczną.

Wśród ziół na oczy, które warto stosować u niemowląt, wymienić należy przede wszystkim świetlik łąkowy. Pomaga pozbyć się m.in. ropy towarzyszącej zatkanym kanalikom łzowym oraz infekcjom bakteryjnym.

Możesz kupić w aptece herbatę w saszetkach. Będziesz miała wówczas pewność, że produkt jest wolny od zanieczyszczeń. Zalej zioło 250 ml ciepłej wody i gotuj jeszcze przez 5 minut. Gdy odwar wystygnie – nasącz nim wacik i przemyj dziecięce oczy.

Źródła
 1. J. Krakowiak i in., Profilaktyka chorób narządu wzroku wśród mieszkańców Warszawy, [w:] J. Krakowiak, D. Cichońska (red.), Przedsiębiorczość i zarządzanie, t. XIV, z. 10, cz. III, Społeczna Akademia Nauk, Łódź 2013, s. 9–21.
 2. M. Szandruk i in., Leczenie i profilaktyka zespołu suchego oka, „Strzelectwo Sportowe (Nowoczesne Rozwiązania Szkoleniowe)” 2015, z. 12, s. 31–38.
 3. A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
 4. H. Murkoff, Pierwszy rok życia dziecka, tłum. M. Hermanowska, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2019.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

piolun-na-pasozyty-jak-stosowac-napar-nalewka
Zdrowie
1 min.
Jak stosować piołun na pasożyty? Czy jest skuteczny?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
oczyszczanie-nerek-co-jest-dobre-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Oczyszczanie nerek - co jest dobre? Domowe sposoby
29.10.2021
ocet-jablkowy-na-stawy-jak-go-stosowac
Zdrowie
2 min.
Ocet jabłkowy na stawy - jak go stosować?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.