Domowe sposoby na czerwone oczy – najskuteczniejsze metody
Przyczyna zaczerwienionych oczu może tkwić w zbyt długotrwałej pracy przed monitorem komputera, w alergii, ale i w poważniejszej dolegliwość, jak choćby zapalenie spojówek. W każdym wypadku warto skonsultować problem z okulistą. Jednak w oczekiwaniu na wizytę ukojenie mogą przynieść domowe sposoby na czerwone oczy.
Zaczerwienione oczy – co jest tego powodem?
Jedną z najbardziej powszechnych dolegliwości narządu wzroku są przekrwione oczy. Niestety pacjenci konsultują ten problem z lekarzem dopiero wówczas, gdy zaczynają odczuwać ból, pieczenie, swędzenie i dyskomfort.
Tymczasem czerwone oczy mogą nie być chorobą samą w sobie, lecz objawem, którego nie należy lekceważyć. Domowe sposoby na przekrwione oczy nie będą skuteczne, jeśli jest ono związane z zapaleniem spojówek, nadtwardówki i twardówki, z jaskrą, a także z chorobami powiek, rogówki, oczodołu i tęczówki.
Jeśli zauważysz, że białka Twoich oczu stają się delikatnie różowe lub mocno zaczerwienione, może to świadczyć również o:
uszkodzeniu drobnych naczyń krwionośnych przez nadmierne pocieranie oka,
nieumiejętnym usunięciu ciała obcego z oka,
podrażnieniu przez substancje chemiczne i zanieczyszczone powietrze,
reakcji alergicznej,
nadmiernej ekspozycji na działanie promieniowania UV,
niedostatkach snu i przemęczeniu organizmu,
zbyt długotrwałym korzystaniem z monitora komputerowego lub telewizora,
nagłym wzroście ciśnienia krwi,
nadużywaniu alkoholu.
W każdym z powyższych przypadków możesz stosować domowe sposoby na czerwone oczy, by poczuć ulgę.
Domowe sposoby na zaczerwienione oczy – przede wszystkim profilaktyka!
Jeśli przekrwienie oczu nie jest symptomem chorobowym, lecz skutkiem podrażnienia czy przemęczenia – wówczas kluczem do uniknięcia nawrotów dolegliwości będzie odpowiednia profilaktyka.Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią ilość snu, ogranicz spożycie alkoholu, a także unikaj miejsc zakurzonych i zadymionych (w czasie smogu przebywaj na zewnątrz tylko wtedy, kiedy to konieczne).
Jeśli pracujesz przed monitorem ekranowym – zadbaj o odpowiednią ochronę oczu przed komputerem. Niezwykle istotne jest właściwe oświetlenie miejsca pracy. Ponadto ogranicz jasność oraz migotanie ekranu i rób regularne przerwy. Ciekawym rozwiązaniem może być dla Ciebie zamontowanie na monitorze osłony chroniącej oczy, szczególnie jeśli Twoje obowiązki zawodowe zmuszają Cię do spędzania wielu godzin przed komputerem każdego dnia.
Zadbaj o regularne nawilżanie oczu kroplami kupionymi w aptece. Dzięki temu gałka oczna nie będzie przesuszona, przestanie Ci doskwierać ból, pieczenie, świąd i uczucie dyskomfortu.
Zaczerwienione oko – domowe sposoby łagodzenia dolegliwości
Z pewnością nie zdziwi Cię, że najskuteczniejsze domowe sposoby łagodzenia podrażnień narządu wzroku to okłady z ziół na oczy.
Możesz stosować okłady z:
aloesu,
babki lancetowatej,
babki zwyczajnej
kwiatu czarnego bzu,
kwiatu chabru,
kwiatu krwawnika,
kwiatu maku polnego,
kwiatu nagietka,
ziela ogórecznika,
kwiatu rumianku,
ziela świetlika,
korzenia prawoślazu,
korzenia marchwi,
owocu czarnej porzeczki.
Poza okładami warto stosować chłodne napary roślinne. Czym przemywać oczy? Domowym sposobem, który szybko przyniesie Ci ulgę, jest napar na bazie babki lancetowatej i malwy czarnej.
Składniki:
20 g liści babki zwyczajnej lub lancetowatej,
20 g kwiatów malwy czarnej,
10 g kwiatów jasnoty białej,
10 g kwiatów rumianku.
Sposób przygotowania: Zmieszaj zioła i zalej wrzącą wodą. Następnie odstaw na kwadrans w celu zaparzenia. Po ostudzeniu nasącz preparatem wacik i przykładaj go do oczu. Specyfik ma właściwości: przeciwzapalne, bakteriobójcze i osłaniające.
Jeśli nie masz dostępu do tak różnorodnych ziół, możesz zastosować zaparzony rumianek na oczy, napar z szałwii, świetlika lub kory dębu. Ukojenie przyniosą także zielona herbata, okłady ze świeżego, rozgniecionego twarogu i świeżego ogórka. W każdym z tych przypadków zmyj preparat po kilku minutach przy użyciu ciepłej wody.
Zaczerwienione oczy u dziecka – domowe sposoby
Zaczerwienione oczy u dzieci to dość częsty problem. Wystarczy, że pod powiekę wpadło drobne ciało obce, by malec zaczął intensywnie pocierać powiekę. Doprowadza tym samym do zaczerwienienia, któremu nierzadko towarzyszy pieczenie i ból.
Jeśli Twoje dziecko boryka się z nawracający zaczerwienieniem oczu, naucz je, aby nie pocierało oczu rękoma, myło buzię czystą wodą i korzystało wyłącznie z własnego ręcznika. Pozwoli to wyrobić w nim nawyk higienicznego obchodzenia się z narządem wzroku. Kiedy jednak problem już wystąpi, możesz stosować wspomniane okłady ziołowe, aby przynieść maluchowi ulgę.
Niekiedy zaczerwienienie jest reakcją uczuleniową na kontakt z alergenem. Wówczas konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który przepisze odpowiednie środki farmakologiczne na czerwone oczy.
- L. Wisłocka i in., Stan profilaktyki chorób narządu wzroku na przykładzie wybranej grupy dzieci województwa śląskiego – doniesienie wstępne, „Annales Academiae Medicae Silesiensis” 2015, nr 69, s. 172– 176.
- P. Kozłowski i in., Profilaktyka chorób narządu wzroku wśród mieszkańców miasta Lublin, „Journal of Education, Health and Sport” 2017, nr 7(7), s. 177–182.
- A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
- F. Raciborski, Choroby oczu − problem zdrowotny, społeczny oraz wyzwanie cywilizacyjne w obliczu starzenia się populacji, Instytut Ochrony Zdrowia w Polsce, Warszawa 2016.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.