account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieAlergie 1 min.

Testy alergiczne – rodzaje i przebieg

Marta Drzazga28.07.2022Aktualizacja: 11.04.2024

Alergia – bez względu na rodzaj – powoduje szereg nieprzyjemnych symptomów, do których należą m.in. katar sienny, łzawienie oczu i swędząca wysypka. Kluczem do skutecznego leczenia jest zidentyfikowanie alergenu, który wywołuje uciążliwe objawy. Jest to możliwe dzięki testom alergicznym. Do najczęstszych metod diagnostycznych należą: badania krwi, testy skórne, płatkowe i punktowe. Na ich podstawie lekarz specjalista decyduje o przebiegu dalszego leczenia. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o testach alergicznych i jak się do nich przygotować.


testy-alergiczne-na-czym-polegaja-rodzaje-testow
pexels

Polecane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Spis treści
 1. Testy alergiczne – znaczenie w diagnozowaniu alergii
 2. Testy alergiczne – jakie są rodzaje?
 3. Testy alergiczne z krwi
 4. Testy skórne
 5. Testy płatkowe
 6. Testy prowokacyjne
 7. Testy alergiczne – jak wyglądają?
 8. Jak przygotować się do testów alergicznych?
 9. Ile kosztują testy alergiczne?

Testy alergiczne – znaczenie w diagnozowaniu alergii

Każda alergia to nadmierna i nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego człowieka na związki organiczne zwane alergenami. Lista substancji uczulających jest bardzo długa, dlatego bardzo trudno wskazać prawdziwą przyczynę alergii na podstawie samych objawów. Identyfikacja alergenu znacznie przyspiesza leczenie objawów uczulenia, a te bywają bardzo uciążliwe. Trudno przecież normalnie funkcjonować z nawracającym alergicznym nieżytem nosa, zaostrzającą się wysypką czy bólami brzucha. Najskuteczniejszym sposobem na zidentyfikowanie i wyeliminowanie alergenu są testy alergiczne. Na karcie z wynikami widoczne są zakresy norm, jednak ich ostateczna interpretacja pozostaje zadaniem lekarza.

Testy alergiczne – jakie są rodzaje?

Testy alergiczne bazują na tzw. panelu alergicznym, który zawiera określoną ilość alergenów. Badanie sprawdza reakcję organizmu na najpopularniejsze substancje uczulające. Jeśli żadna substancja z panelu nie daje objawów alergii, a symptomy nie ustępują, należy próbować innych metod diagnostycznych. Do najpopularniejszych rodzajów testów należą: testy alergiczne z krwi, testy skórne, testy płatkowe oraz testy prowokacyjne. 

Testy alergiczne z krwi

Testy alergiczne tego rodzaju polegają na pobraniu próbki krwi i określeniu stężenia przeciwciał IgE dla określonych alergenów. Można wykonać je u osób w różnym wieku, a najczęściej decydują się na nie osoby, które z różnych powodów nie mogą poddać się testom skórnym. 

Testy skórne

Testy skórne to najbardziej tradycyjny – a przy tym również najskuteczniejszy – sposób identyfikowania alergenów. Polegają one na wykonaniu mikroskopijnych nakłuć na skórze i wprowadzeniu do niej odczynników zawierających określone alergeny. Jeśli w miejscu ukłucia pojawi się rumień lub inny charakterystyczny symptom, alergia zostaje potwierdzona. W taki sposób można zdiagnozować alergie wziewne oraz pokarmowe. Potwierdzenie nadwrażliwości na pyłki roślin to znak, że pora sięgnąć po kalendarz pylenia roślin

Testy płatkowe

Naskórkowe testy płatkowe pomagają zdiagnozować alergie kontaktowe. Sprawdzają reakcję skóry na bezpośrednie zetknięcie się z alergenami takimi jak nikiel, chrom, barwniki i substancje zapachowe. Jeśli na skórze pojawią się charakterystyczne zmiany, można stwierdzić alergię na daną substancję. Panele alergiczne zawierają ok. 30 alergenów. 

Testy prowokacyjne

To nieinwazyjny sposób na potwierdzenie lub wykluczenie alergii pokarmowej (w tym także alergii krzyżowej). Test polega na wyeliminowaniu z diety określonego produktu. Jeśli podejrzanym alergenem jest białko mleka krowiego, należy wyeliminować ten element z diety na okres ok. 2-3 tygodni. Po upływie tego czasu następuje prowokacja, czyli spożycie niewielkiej ilości mleka krowiego oraz obserwacja objawów. Gdy symptomy – np. wysypka, ból brzucha, luźne stolce – znów się pojawią, uczulenie zostaje potwierdzone. Tę metodę często polecają pediatrzy w diagnozowaniu nietolerancji pokarmowych u niemowląt i małych dzieci. 

Testy alergiczne – jak wyglądają?

Testy alergiczne to mało inwazyjne badania. Jest to pobranie próbki krwi lub wykonanie kilku bardzo małych nakłuć w skórze (ich głębokość to ok. 0,5 mm) za pomocą specjalnego nożyka. W przypadku diagnozowania alergii kontaktowej będzie to po prostu bezpośredni kontakt skóry z potencjalnym alergenem. Żadna z powyższych metod nie powinna sprawić bólu. 

Jak przygotować się do testów alergicznych?

Badania krwi nie wymagają specjalnych przygotowań, jednak przed testami skórnymi trzeba zapamiętać dwie podstawowe zasady:

 • Co najmniej 7 dni przed planowanym badaniem trzeba odstawić leki antyalergiczne;

 • Testów nie powinno wykonywać się na wyraźnie podrażnionej skórze, na której są widoczne stany zapalne. Zmieniony stan naskórka nie pozwoli na prawidłową interpretację wyników.

Ile kosztują testy alergiczne?

Wiele osób zastanawia się, jaki jest koszt wykonania testów alergicznych. Są one droższe niż leki na alergię bez recepty, jednak ich wykonanie znacznie ułatwia postawienie odpowiedniej diagnozy i rozpoczęcie skutecznego leczenia. Szacuje się, że cena badania stężenia przeciwciał we krwi wynosi 50-250 zł. Natomiast za test skórny, który obejmuje panel 30 alergenów, trzeba będzie zapłacić średnio od 100 do 300 zł. 

Obserwujesz u siebie niepokojące objawy alergii, które powinny zostać objęte diagnostyką i skonsultowane z alergologiem? Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę można zamówić na Welbi, możesz zyskać m.in.:

 • e-konsultacje (lub również konsultacje stacjonarne, w zależności od wybranego pakietu) u lekarzy specjalistów bez skierowania, w tym u alergologa i gastroenterologa,

 • możliwość wykonania testów uczuleniowych metoda nakłuć lub płatkowych (10-, 20- i 30-punktowych),

 • wizyty u lekarzy bez kolejek – konsultacja z lekarzem POZ odbędzie się w ciągu 1 dnia, a ze specjalistą z reguły w ciągu 3 dni roboczych,

 • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach w Polsce,

 • możliwość przeprowadzenia odczulania (bez kosztu leku przepisanego na receptę).

Zamów ofertę na Welbi, żeby poznać szczegóły polisy. Nie czekaj! Z usług w ramach wybranego pakietu możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu składki.

Źródła
 1. M. Bojanowska i in., Nietolerancje i alergie pokarmowe: przyczyny, diagnostyka i postępowanie żywieniowe, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego, Lublin 2021.
 2. Ł. Durajski, Alergie. Fakty i mity, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
 3. D. Myłek, Oswoić alergie: skąd się biorą uciążliwe dolegliwości i jak sobie z nimi radzić, Stowarzyszenie Larix, Warszawa 2020.
 4. A. Zejfler, Kompleksowa terapia problemów skórnych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
uczulenie-na-nikiel-jakie-sa-objawy-czego-unikac
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na nikiel - jakie są objawy? Czego unikać?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.