account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieAlergie 2 min.

Jakie są objawy uczulenia na truskawki?

Bartosz Kulczyński29.10.2021Aktualizacja: 17.10.2023

Truskawki to jedne z najpopularniejszych owoców na świecie. Przypisuje się im też szerokie właściwości zdrowotne, m.in. ze względu na wysoką zawartość związków polifenolowych i witaminy C. Niestety część osób wykazuje uczulenie na truskawki, co wymaga wyeliminowania tych owoców z diety. Z tego artykułu dowiesz się, jak objawia się alergia na truskawki.


uczulenie-na-truskawki-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
pexels.com

Polecane

alergia-na-psa-jakie-sa-objawy-jak-sobie-radzic
Zdrowie
1 min.
Uczulenie na psa – przyczyny, objawy i sposoby radzenia sobie z alergią
08.12.2021
czy-wapno-pomaga-na-alergie-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Czy wapno pomaga na alergię? Co warto wiedzieć?
29.10.2021
uczulenie-na-nikiel-jakie-sa-objawy-czego-unikac
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na nikiel - jakie są objawy? Czego unikać?
28.10.2021
uczulenia-jakie-sa-rodzaje-i-objawy-jak-sobie-radzic
Zdrowie
1 min.
Uczulenia – rodzaje, objawy, metody łagodzenia
08.12.2021
Spis treści
  1. Czy można mieć uczulenie na truskawki?
  2. Uczulenie na truskawki – objawy ze strony układu pokarmowego
  3. Alergia na truskawki u dzieci – objawy skórne
  4. Truskawki – alergia krzyżowa
  5. Uczulenie od truskawek – zespół alergii jamy ustnej
  6. Uczulenie na liście truskawek
  7. Uczulenie na truskawki – co podać?
  8. Uczulenie na truskawki – jak leczyć?
  9. Alergia na truskawki – jak sprawdzić?

Czy można mieć uczulenie na truskawki?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy truskawki uczulają. Odpowiedź jest niestety twierdząca. Co więcej, można nawet zauważyć, że alergia na truskawki jest problemem stosunkowo często występującym. Nie do końca wiadomo, jakie dokładnie substancje wywołują alergię na truskawki. Jednakże coraz częściej sugeruje się, że uczulenie na truskawki może wynikać z obecności białek, które są związane z dojrzewaniem tych owoców. Białka te zostały nazwane alergenem Fragaria 1, w skrócie Fra a1. To właśnie ten składnik jest odpowiedzialny za charakterystyczne zaczerwienienie truskawek w trakcie ich dojrzewania. Warto w tym miejscu zauważyć, że istnieje pewne prawdopodobieństwo, że nie będą uczulać odmiany truskawek o białych owocach, które są pozbawione wspomnianego białka Fra a1. Niestety ich dostępność jest bardzo ograniczona. Alergia na truskawki może dawać objawy od łagodnych do bardzo ciężkich. W dalszej części artykułu zostało dokładnie opisane, jak wygląda uczulenie na truskawki.

Polecamy

alergia-nietolerancja-nadwrazliwosc-jak-je-rozpoznac
Zdrowie

Nadwrażliwość, nietolerancja czy alergia pokarmowa – jak je rozpoznać? Skorzystaj z teleporady

W życiu człowieka nie ma nic bardziej naturalnego niż potrzeba zaspokajania głodu. Jemy, aby utrzymać organizm w dobrej kondycji, a przy okazji smakować nowych potraw i spędzać czas z przyjaciółmi lub rodziną. Nadwrażliwość pokarmowa może odebrać nam tę przyjemność, powodując wiele objawów, które uprzykrzają życie i prowadzą do bolesnych dolegliwości.

Redakcja13.08.2021

Uczulenie na truskawki – objawy ze strony układu pokarmowego

Jak wspomniano na wstępie, alergia na truskawki może charakteryzować się wystąpieniem zarówno łagodnych, jak i ciężkich objawów. Reakcja alergiczna na truskawki może objawiać się przede wszystkim dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. Osoby uczulone na truskawki po ich spożyciu bardzo często skarżą się na ból brzucha, biegunkę, nudności i wymioty.

Alergia na truskawki u dzieci – objawy skórne

Do charakterystycznych objawów uczulenia na truskawki wśród dzieci należy zaliczyć również zmiany skórne. Wśród nich najczęściej występują: pokrzywka, wysypka, obrzęk i świąd skóry.

Truskawki – alergia krzyżowa

Objawy uczulenia na truskawki mogą występować też na drodze tzw. alergii krzyżowej. Alergia krzyżowa to zjawisko, w wyniku którego następuje pojawienie się objawów alergicznych w wyniku zetknięcia się układu odpornościowego z antygenem o podobnej budowie do pierwotnie uczulającego alergenu. Uważa się, że truskawki mogą reagować krzyżowo z innymi owocami, w tym szczególnie z jabłkami, brzoskwiniami, bananami, mandarynkami, gujawą. Nadwrażliwość krzyżowa może wystąpić też z powodu uczulenia na pyłki brzozy.

Uczulenie od truskawek – zespół alergii jamy ustnej

Na skutek reakcji krzyżowej pomiędzy pyłkami roślin (np. wspomnianymi pyłkami brzozy) a alergenami występującymi w truskawkach może rozwinąć się tzw. zespół alergii jamy ustnej (ang. oral allergy syndrome, OAS). Charakteryzuje się on wystąpieniem objawów takich jak:

  • obrzęk warg i języka,

  • swędzenie, pieczenie, mrowienie, zaczerwienienie warg, języka, przełyku i gardła,

  • obrzęk krtani,

  • uczucie ucisku w gardle.

Szacuje się, że kilka procent osób z zespołem alergii jamy ustnej może doświadczać też o wiele cięższych objawów. Mowa tu przede wszystkim o anafilaksji, czyli ciężkiej reakcji alergicznej, która może cechować się np. problemami z oddychaniem lub niebezpiecznym obniżeniem ciśnienia tętniczego.

Uczulenie na liście truskawek

Omawiając uczulenie na truskawki, warto wspomnieć, że objawy alergiczne mogą wystąpić nie tylko na skutek spożycia tych owoców, lecz także w wyniku bezpośredniego kontaktu z liśćmi truskawek (np. w trakcie zrywania). Jest to wówczas alergia skórna. Zazwyczaj objawia się ona kontaktowym zapaleniem skóry lub pokrzywką. Należy tutaj podkreślić, że pojawiająca się wysypka może być światłoczuła, tj. promienie słoneczne mogą zaostrzać objawy.

Uczulenie na truskawki – co podać?

Wiele osób zastanawia się, co zrobić w sytuacji, gdy pojawią się objawy alergiczne po spożyciu truskawek. W łagodnych przypadkach nie jest konieczne podjęcie żadnej interwencji. Jednakże jeśli objawy te stają się bardzo uciążliwe, podaje się specjalne leki przeciwhistaminowe. W przypadku gdy dojdzie do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, konieczne jest jak najszybsze wezwanie pogotowia ratunkowego.

Uczulenie na truskawki – jak leczyć?

Czy alergię na truskawki można w jakikolwiek sposób wyleczyć? Niestety nie jest to możliwe. W przypadku zdiagnozowania uczulenia na truskawki należy wykluczyć te owoce z diety. Stąd mówi się, że niezbędne jest wprowadzenie diety eliminacyjnej. Trzeba podkreślić, że obostrzenia te nie dotyczą tylko truskawek, lecz także wszelkiego rodzaju przetworów, w tym dżemów, kompotów, soków i musów truskawkowych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że istnieje szansa, iż truskawki poddane obróbce termicznej (np. gotowaniu) nie będą wyzwalać reakcji alergicznych, a tym samym nie będą powodować objawów alergii.

W przypadku, gdy zostanie stwierdzona alergia pokarmowa u niemowlaka, dobrym rozwiązaniem będzie wyłączenie truskawek z diety kobiet karmiących piersią.

Alergia na truskawki – jak sprawdzić?

W przypadku podejrzenia uczulenia na truskawki, aby potwierdzić te przypuszczenia, z pomocą przychodzą testy na alergie pokarmowe. Polegają one na ilościowym oznaczeniu w surowicy krwi przeciwciał klasy IgE specyficznych dla alergenów występujących w truskawkach, które określane są mianem Fragaria.

Źródła
  1. Vieths S. i in., Current understanding of cross-reactivity of food allergens and pollen, „Annals of the New York Academy of Sciences” 2002, nr 964, s. 47–68.
  2. Hassan AKG i in., An overview of fruit allergy and the causative allergens, „European Annals of Allergy and Clinical Immunology” 2015, nr 6, s. 180–187.
  3. Bajraktarevic A. i in., Prevalence of strawberry allergy in Bosnian children and management, „Clinical and Translational Allergy” 2011.
  4. Aninowski M. i in., Evaluation of the potential allergenicity of strawberries in response to different farming practices, „Metabolites” 2020, nr 10.
  5. Munoz C. i in., The strawberry fruit Fra a allergen functions in flavonoid biosynthesis, „Molecular Plant” 2010, nr 3, s. 113–124.
  6. Franz-Oberdorf K. i in., White-fruited strawberry genotypes are not per se hypoallergenic, „Food Research International” 2017, nr 100, s. 748–756.
Author Bartosz Kulczyński picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
karagen-co-to-jest-czy-jest-bezpieczny
Odżywianie
2 min.
Karagen – co to jest, gdzie jest stosowany i jaki ma wpływ na zdrowie?
17.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.