Umów teleporadę
ZdrowieAlergie 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jakie są rodzaje leków na alergię? Które warto stosować?

Sylwia Brodniewska

lek. Agnieszka Żędzian

29.07.2022

Aktualizacja: 07.10.2022

Alergie wziewne najczęściej pojawiają się w okresie wiosenno-letnim. Charakteryzują się zatkanym nosem, kichaniem, dusznościami, a czasem łzawieniem i pieczeniem oczu. Te dolegliwości zazwyczaj towarzyszą nam przez cały sezon, skutecznie utrudniając codzienne czynności. Leki na alergię dostępne bez recepty są jednym ze sposobów na walkę z dolegliwościami. Warto wiedzieć, po które można sięgnąć, aby zmniejszyć alergiczne objawy.


leki-na-alergie-bez-recepty-jakie-co-stosowac
pexels

Polecane

alergia-na-psa-jakie-sa-objawy-jak-sobie-radzic
Zdrowie
1 min.
Uczulenie na psa – przyczyny, objawy i sposoby radzenia sobie z alergią
08.12.2021
czy-wapno-pomaga-na-alergie-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Czy wapno pomaga na alergię? Co warto wiedzieć?
29.10.2021
alergia-skorna-jakie-sa-objawy-jak-ja-zlagodzic
Zdrowie
2 min.
Alergia skórna – jak się objawia i w jaki sposób można ją łagodzić?
19.05.2021
nietolerancja-laktozy-jakie-sa-typowe-objawy
Zdrowie
2 min.
Nietolerancja laktozy - jakie są typowe objawy?
28.10.2021
Spis treści
 1. Alergia sezonowa – jak sobie z nią radzić?
 2. Jak działają leki przeciwhistaminowe?
 3. Leki antyalergiczne do stosowania miejscowego

Alergia sezonowa – jak sobie z nią radzić?

Alergia sezonowa rozpoczyna się wraz z pierwszymi dniami, kiedy robi się ciepło, a drzewa i rośliny budzą się do życia. Okres wiosenno-letni jest jednym z trudniejszych dla alergików. Muszą oni radzić sobie z alergicznym nieżytem nosa, zaczerwienieniem spojówek, wysypką, świądem czy łzawieniem oczu. Mogą im towarzyszyć także kaszel, duszności i ból głowy. Jednym ze sposobów radzenia sobie z alergią sezonową jest unikanie miejsc, gdzie panuje duże zapylenie. Mniej nasilone objawy towarzyszą osobom, które mieszkają w miastach, ponieważ dostęp do zieleni jest tam trudniejszy niż na wsi. W okresie wiosennym warto ograniczyć wycieczki do lasu czy na łąkę lub ewentualnie zweryfikować, czy w pobliżu są miejsca, w których może coś pylić. W tym celu warto mieć kalendarz pylenia. Pozwala on zaplanować aktywności na świeżym powietrzu, kiedy nie występuje pylenie. Należy pamiętać, że niektóre osoby cierpią na alergie krzyżowe, powodujące objawy również po spożyciu określonych pokarmów.

Mniejszy kontakt z alergenami mamy po deszczu czy nad ranem, dlatego jeśli chcesz uprawiać sport na świeżym powietrzu lub spacerować bez uciążliwych objawów, możesz robić to w godzinach wczesnoporannych. Po powrocie do domu należy zdjąć ubrania, a także wziąć prysznic, aby zmyć z siebie to, co osiadło na skórze. Wiele osób sięga także po leki na alergię dostępne bez recepty. Blokują one działanie histaminy, czyli substancji, która uwalnia się z komórek w momencie kontaktu z alergenem.

Jak działają leki przeciwhistaminowe?

W leczeniu alergii stosuje się leki przeciwhistaminowe I i II generacji, chociaż w ostatnich latach powstały również leki III generacji. Wybór jest tak duży, że wiele osób zastanawia się, jakie leki na alergię bez recepty będą odpowiednie. Różnią się one od siebie pod wieloma względami, jednak ich zadaniem jest zmniejszenie dolegliwości, jakie towarzyszą alergiom. Produkty dostępne w aptece bez recepty powinny być stosowane w celu zmniejszenia kataru, kichania, uczucia zatkanego nosa, a także pieczenia, zaczerwienienia i łzawienia oczu. Leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty mogą być stosowane również do leczenia pokrzywki, wysypki, nudności czy wymiotów związanych z alergią.

Leki przeciwhistaminowe o składniku aktywnym to m.in.:

 • klemastyna,

 • difenhydramina,

 • triprolidyna,

 • prometazyna,

 • hydroksyzyna.


Mają one szersze działanie niż leczenie alergii. Są przepisywane wyłącznie przez lekarza i mogą leczyć natychmiastowe reakcje, m.in. pokrzywkę ze świądem, alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek czy wstrząs anafilaktyczny, który jest stanem zagrożenia życia. Niestety mają one wiele skutków ubocznych, dlatego zostały opracowane leki II generacji, które są dostępne bez recepty i wywołują mniej skutków ubocznych. Należą do nich leki przeciwhistaminowe zawierające w składzie:

 • cetyryzynę,

 • loratadynę,

 • feksofenadynę,

 • azelastynę,

 • lewokabastynę.


Są one przeznaczone do leczenia doraźnego osób cierpiących na alergie sezonowe. Nie powodują senności ani nie wpływają na możliwość prowadzenia pojazdów. Leki przeciwhistaminowe bez recepty zmniejszają dolegliwości, na które cierpią alergicy. 

Leki antyalergiczne do stosowania miejscowego

W przebiegu alergii mogą pojawić się reakcje kontaktowe, czyli takie, które powstają na skórze w wyniku kontaktu z alergenem. Najczęściej są to: pokrzywka, świąd, wyprysk czy zaczerwienienie skóry. Leki antyalergiczne do miejscowego stosowania stanowią uzupełnienie leczenia alergii, szczególnie jeśli pojawiają się na skórze zmiany. Takie preparaty są wygodne w użyciu, najczęściej można je dostać w postaci maści czy żelu, które łatwo się aplikuje. Wiele osób nie wiąże ze sobą objawów skórnych z alergią. Powinny one jednak wykonać testy alergiczne, które mogą dać wiele cennych informacji, dotyczących zdrowia i ewentualnych alergii czy uczuleń.

Miejscowo można zastosować leczenie, które zmniejszy łzawienie, pieczenie i zaczerwienienie spojówek. Często pojawia się ono przy alergiach na pyłki i jednym z rozwiązań jest wówczas zastosowanie kropli. Sprawdzą się one w leczeniu zapalenia spojówek, wywołanego alergenami, a także w alergicznym zapaleniu rogówki lub spojówki. Leki przeciwhistaminowe w kroplach są także stosowane do leczenia alergicznego nieżytu nosa. Zmniejszają obrzęk i przekrwienie śluzówki, a także minimalizują wodnisty katar, który często występuje podczas alergii. Warto pamiętać, aby stosować je maksymalnie kilka dni, a w sytuacji, kiedy objawy nadal się utrzymują, skonsultować się z lekarzem. 

Źródła
 1. A. Pszczółkowska, Astma, alergie, celiakia: objawy, leczenie, „Zdrowie bez Tajemnic” nr 2, 2016, s. 89.
 2. D. Myłek, Oswoić alergie. Skąd się biorą uciążliwe dolegliwości i jak sobie z nimi radzić, Wydawnictwo Słowne, Warszawa 2018.
 3. W. Lasek, Immunologia: podstawowe zagadnienia i aktualności, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2014.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
stluczone-kolano-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie
1 min.
Stłuczone kolano - jakie są objawy? Co robić?
24.01.2022
bole-brzucha-przed-porodem-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle brzucha przed porodem. Kiedy należy jechać do szpitala?
10.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
karagen-co-to-jest-czy-jest-bezpieczny
Odżywianie
2 min.
Karagen – co to jest, gdzie jest stosowany i jaki ma wpływ na zdrowie?
17.05.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.