Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieAlergie 2 min.

Uczulenie na lateks – jak radzić sobie z alergią na prezerwatywy i rękawiczki? Jakie są objawy uczulenia?

Katarzyna Grzyś-Kurka

28.10.2021

Aktualizacja: 06.10.2022

Uczulenie na lateks dotyka przede wszystkim pracowników służby zdrowia, którzy na co dzień stosują rękawiczki jednorazowe, wykonane z tego materiału. Ponadto charakterystyczne objawy skórne mogą wystąpić po kontakcie skóry lub błon śluzowych z lateksową prezerwatywą. Jak radzić sobie z uczuleniem na lateks? Jakie są charakterystyczne jego objawy?


uczulenie-na-lateks-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
pixabay.com

Polecane

uczulenie-na-orzechy-objawy-skorne-co-robic
Zdrowie
1 min.
Uczulenie na orzechy – jak się objawia i jak mu zaradzić?
21.02.2023
alergia-skorna-jakie-sa-objawy-jak-ja-zlagodzic
Zdrowie
2 min.
Alergia skórna – jak się objawia i w jaki sposób można ją łagodzić?
19.05.2021
czy-wapno-pomaga-na-alergie-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Czy wapno pomaga na alergię? Co warto wiedzieć?
29.10.2021
nietolerancja-laktozy-jakie-sa-typowe-objawy
Zdrowie
2 min.
Nietolerancja laktozy - jakie są typowe objawy?
28.10.2021
Spis treści
 1. Czym jest uczulenie na lateks?
 2. Objawy uczulenia na lateks
 3. Uczulenie na rękawiczki lateksowe – objawy
 4. Uczulenie na lateks w prezerwatywach – objawy
 5. Jak radzić sobie z alergią na lateks?
 6. Leczenie uczulenia na lateks

Czym jest uczulenie na lateks?

Lateks jest składnikiem gumy naturalnej, wykorzystywanej do produkcji m.in. rękawic, prezerwatyw, masek twarzowych, smoczków czy balonów. Szczególnie wyraźny przyrost osób zgłaszających nieprawidłową reakcję organizmu po kontakcie z tym materiałem zaobserwowano w latach 70. XX w. Miało to związek ze zwiększonym stosowaniem jednorazowych rękawic lateksowych jako elementu profilaktyki AIDS i WZW (wirusowego zapalenia wątroby).

Za powstanie reakcji alergicznych odpowiedzialne są białka oraz substancje wykorzystywane w produkcji wyrobów lateksowych.Na rozwój alergii najbardziej narażone są dzieci z rozszczepem kręgosłupa ze względu na konieczność częstego cewnikowania i wykonywania operacji. Ponadto większa liczba alergii skórnych i wziewnych wywołanych lateksem pojawia się u pracowników służby zdrowia.

Warto wspomnieć, że pomiędzy lateksem a innymi alergenami zachodzi reakcja krzyżowa. Jest to sytuacja, gdy organizm reaguje uczuleniem w wyniku kontaktu z innym alergenem, który jest podobny do uczulających cząsteczek lateksu. Objawy alergii na składnik gumy naturalnej mogą pojawić się więc dopiero po spożyciu bananów, awokado, kiwi, brzoskwini, kasztanów jadalnych, ziemniaków i pomidorów.

Polecamy

jak-sobie-poradzic-z-alergia-poznaj-5-sprawdzonych-sposobow
Zdrowie

Jak sobie radzić z alergią? 5 sprawdzonych sposobów

Leczenie alergii wymaga kompleksowego podejścia – podstawą skutecznej terapii jest opieka alergologa i ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Oprócz regularnego przyjmowania leków, bardzo ważne są także zmiany w stylu życia i unikanie alergenów. Poznaj 5 sprawdzonych sposobów radzenia sobie z alergią.

Redakcja31.08.2021

Objawy uczulenia na lateks

Uczulenie na lateks ma charakter alergii kontaktowej, której towarzyszą: świąd i wysypka na skórze, zapalenie spojówek, nieżyt nosa oraz astma oskrzelowa. Ponadto alergeny mogą osadzać się na cząsteczkach kurzu, które przenikają drogami układu oddechowego do wnętrza organizmu. Stąd niekiedy reakcja immunologiczna przypomina tę przy alergii na pyłki.

Jeśli Twój organizm jest szczególnie nadwrażliwy, mogą również wystąpić hipotonia (nadciśnienie tętnicze) oraz wstrząs anafilaktyczny, które bezpośrednio zagrażają życiu. Co ciekawe – pojawienie się tak wyraźnych reakcji u noworodków po ssaniu smoczka może być jedną z przyczyn SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej).

Uczulenie na rękawiczki lateksowe – objawy

Objawy uczulenia na lateksowe rękawiczki mają przeważnie charakter zapalenia skóry, wywołanego podrażnieniem rąk przez materiał. Sprzyjają mu również pozostałe na dłoniach resztki mydła i środków antyseptycznych, a towarzyszą: zaczerwienienie, obrzęk, suchość, pękanie i łuszczenie skóry.

Niekiedy objawy uczulenia pojawiają się dopiero po kilkunastu godzinach. Wówczas za wystąpienie objawów alergicznych odpowiedzialne są substancje wykorzystywane w produkcji rękawic lateksowych: antyutleniacze oraz przyspieszacze wulkanizacji (głównie tiuramy, karbaminiany i tiazole).

Ostatnią grupą objawów są reakcje natychmiastowe, wywołane przez białka: pokrzywka, nieżyt nosa, zapalenie spojówek, astma oskrzelowa, obrzęk naczynioruchowy oraz zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny.

Uczulenie na lateks w prezerwatywach – objawy

Objawy uczulenia na lateks w prezerwatywie mogą wystąpić zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny. Na penisie, wargach sromowych i innych partiach ciała, z którymi lateks miał styczność, pojawiają się:

 • pokrzywka,

 • wysypka,

 • zaczerwienienie,

 • świąd,

 • pieczenie.

Jak radzić sobie z alergią na lateks?

Jeśli została u Ciebie zdiagnozowana alergia na lateks, unikaj produktów zawierających ten składnik. Wybieraj rękawiczki jednorazowe z winylu, a zwykłe prezerwatywy zastąp silikonowymi lub poliuretanowymi.

Jeżeli na skórze pojawiły się stany zapalne, ulgę może przynieść kąpiel w krochmalu. W tym celu rozprowadź dwie łyżki mąki ziemniaczanej w dwóch szklankach wody aż do uzyskaniu konsystencji kisielu. Całość wlej do wanny z ciepłą wodą (nieprzekraczającą 40 st. Celsjusza).

Możesz spotkać się z zaleceniem stosowania wapnia (zwanego potocznie wapnem na alergię) jako metody łagodzenia zmian uczuleniowych. Niestety nie jest ono skuteczne (działa jak placebo), a niekiedy może być wręcz szkodliwe. Nie stosuj go, jeśli przyjmujesz leki antyhistaminowe, ponieważ może zaburzyć wchłanianie substancji aktywnych przepisanego przez lekarza medykamentu.

Leczenie uczulenia na lateks

Diagnoza uczulenia na lateks opiera się przede wszystkim na wywiadzie, testach skórnych, testach płatkowych i badaniu laboratoryjnym próbki krwi. Niekiedy lekarz wykonuje dodatkowo próby prowokacyjne nosa i oskrzeli. Warunkiem skutecznego leczenia jest ograniczenie kontaktu z produktami zawierającymi w składzie lateks.

Jedyną metodą leczenia jest immunoterapia swoista. Stosowana jest ona wówczas, gdy ograniczenie kontaktu z alergenem nie jest możliwe. Polega na podawaniu szczepionek w równych odstępach czasu z coraz większą dawką czynnika alergizującego aż do całkowitego powstrzymania nieprawidłowej (nadreaktywnej) reakcji immunologicznej organizmu. Niestety immunoterapia jest procesem długotrwałym – leczenie może trwać nawet kilka lat.

Źródła
 1. M. Kowalewski, M. L. Kowalski, Alergia na lateks, „Alergia, Astma Immunologia” 1997, nr 2 (2), s. 78–86.
 2. W. Kamińska, Alergia na lateks u pracowników służby zdrowia i możliwości jej ograniczania, „Bezpieczeństwo Pracy” 2002, nr 3, s. 4–7.
 3. K. Gembka, E. Cichocka Jarosz, Alergia na lateks – czynniki wywołujące, symptomatologia i postępowanie, „Alergia, Astma Immunologia” 2013, nr 18 (3), s. 151–163.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.