Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.

Trądzik zaskórnikowy - charakterystyka schorzenia i sposoby leczenia

Emilia Kruszewska31.10.2021Aktualizacja: 22.10.2023

Trądzik zaskórnikowy to łagodna odmiana choroby o niezapalnej postaci. Sprawdź, jak rozpoznać trądzik zaskórnikowy i jak leczyć to schorzenie. Czy w terapii pomocne są domowe sposoby?


Trądzik zaskórnikowy jest jedną z najpopularniejszych chorób dermatologicznych i jednocześnie najłagodniejszą odmianą trądziku. Przyjmuje postać czarnych kropek - zaskórników. Zmiany nie są zapalne, a schorzenie przebiega bardzo łagodnie. Trądzik umiejscawia się głównie na plecach, dekolcie, policzkach i skrzydełkach nosa. Leczenie schorzenia jest sporym wyzwaniem, gdyż ma ono tendencję do nawracania. Twoją skórę pokrywają nieestetyczne czarne kropki? Dowiedz się, na co powinieneś zwrócić uwagę, by nie nasilać schorzenia.

tradzik-zaskornikowy-jak-leczyc-domowe-sposoby
pixabay.com

Polecane

ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
swedzace-uszy-w-srodku-na-zewnatrz-u-dziecka
Zdrowie
2 min.
Swędzące uszy - w środku, na zewnątrz, u dziecka
24.01.2022
Spis treści
  1. Trądzik zaskórnikowy - czym jest i jak się objawia?
  2. Jakie są przyczyny trądziku zaskórnikowego?
  3. Jak wyleczyć trądzik zaskórnikowy?
  4. Domowe sposoby na trądzik zaskórnikowy

Trądzik zaskórnikowy - czym jest i jak się objawia?

Trądzik zaskórnikowy jest chorobą skóry występującą głównie u dojrzewających nastolatków. Zdarza się jednak, że schorzenie pojawia się dopiero po 30 roku życia. Powstaje na skutek zapychania ujść gruczołów łojowych. Czopy powstałe z sebum pod wpływem kontaktu z powietrzem ulegają utlenieniu i przybierają ciemną barwę. W zależności od głębokości powstałych zmian wyróżnia się trądzik zaskórnikowy:

  • zamknięty - ujście gruczołu jest niewidoczne, a powstały czop znajduje się tuż pod skórą. Zmiany występują zarówno na skórze tłustej, jak i na suchej.

  • otwarty - czopy umiejscawiają się tuż przy ujściu gruczołu, a ich powstanie jest skutkiem nadmiernej produkcji łoju. Z tą odmianą trądziku najczęściej boryka się cera trądzikowa i tłusta.

Obie postacie trądziku mogą przebiegać w formie niezmienionej lub przechodzić jedna w drugą. Zamknięte zmiany pod wpływem zbyt obfitego nagromadzenia się łoju często zmieniają się w otwartą postać trądziku.

Jakie są przyczyny trądziku zaskórnikowego?

Wiele czynników wpływa na rozwój trądziku zaskórnikowego. Co najbardziej sprzyja zaczopowaniu ujść gruczołów łojowych skóry?

  • Niestabilna gospodarka hormonalna - szczególnie u osób w młodym wieku, u których kształtuje się poziom androgenów, odpowiedzialnych m.in. za produkcję łoju.

  • Tendencja do łojotoku - która występuje szczególnie w przypadku skóry tłustej i mieszanej. Nadmiar produkowanego sebum blokuje ujście porów, a nieprawidłowe oczyszczanie skóry twarzy sprzyja dodatkowo rozwojowi bakterii.

  • Nieprawidłowa dieta - uboga w składniki odżywcze, z przewagą cukru, soli i tłuszczów zwierzęcych.

  • Nieodpowiednia higiena - pomijanie kroku nawilżania twarzy lub przesadne jej osuszanie kosmetykami na bazie alkoholu.

  • Czynniki psychogenne - silny i długotrwały stres uaktywnia działanie wolnych rodników i nadprodukcję łoju. Dodatkowo spowalnia procesy wymiany naskórka. Nieprawidłowo usuwane obumarłe komórki zaczynają zatykać pory i sprzyjać tworzeniu się czopów.

  • Chroniczne zmęczenie i bezsenność - zwiększają poziom kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie, a ten wpływa na pogorszenie stanu zdrowia skóry.

Szczególnie narażone na rozwój trądziku zaskórnikowego są osoby z tłustą lub mieszaną cerą. Duże znaczenie w przypadku zmian skórnych mają także czynniki genetyczne.

Jak wyleczyć trądzik zaskórnikowy?

Zastanawiasz się, jak leczyć trądzik zaskórnikowy? Przede wszystkim zadbaj o pełnowartościową dietę i odpoczynek. Przyjrzyj się kosmetykom, których używasz do pielęgnacji i oczyszczania skóry twarzy. Bardzo ważne jest regularne usuwanie martwych komórek, szczególnie jeśli Twoja skóra ma tendencję do przetłuszczania. Pamiętaj o nawilżaniu cery - stosuj bezalkoholowy tonik i żel do mycia. Właściwe nawyki pielęgnacyjne to podstawowy krok do zdrowej skóry. Unikaj też sytuacji stresowych i przynajmniej raz w roku kontroluj gospodarkę hormonalną, wykonując panel tarczycowy (TSH, FT3, FT4). W przypadku nasilenia zmian trądzikowych skonsultuj się z lekarzem dermatologiem.

W zależności od typu trądziku zaskórnikowego stosuje się leczenie miejscowe (za pomocą maści, np. z kwasem azelainowym) lub przyjmuje się środki doustnie. Terapia farmakologiczna opiera się na suplementacji witamin z grupy B, które zmniejszają łojotok i regulują pracę gruczołów łojowych. Dodatkowo przywracają skórze jednolity i zdrowy kolor. Skuteczność w leczeniu trądziku wykazuje również witamina PP, która działa przeciwzapalnie. Jeśli pojawianie się zmian trądzikowych uwarunkowane jest nieprawidłową pracą gospodarki hormonalnej, w leczeniu uwzględnia się podanie hormonów. Trądzik zaskórnikowy ma zwykle łagodną postać i łatwo poddaje się leczeniu. Jednak w przypadku zbagatelizowania zmian i zaostrzania się ich niezbędne może być podanie antybiotyku.

Domowe sposoby na trądzik zaskórnikowy

Przebieg trądziku zaskórnikowego możesz łagodzić również domowymi sposobami. Najpotrzebniejsze składniki znajdziesz w kuchni. Do przemywania twarzy polecany jest sok ze świeżego ogórka, który łagodzi i koi skórę. Domowy peeling pomagający usunąć zaskórniki przygotujesz natomiast z mieszanki płatków owsianych, odrobiny wody i miodu. W przypadku głębokich zaskórników, które mogą przerodzić się w stan zapalny, polecamy aloes na twarz w postaci żelu aplikowanego miejscowo. Doskonałą skuteczność mają ziołowe parówki przygotowane np. z rumianku, ziela skrzypu i szałwii. Działają antybakteryjnie i pomagają usunąć nadmiar zaczopowanego łoju. Z naparów ziołowych możesz przygotować również tonik. Regularne przemywanie cery pomoże zmniejszyć łojotok i ilość zaskórników.

Źródła
  1. J. Szepietowski, M. Kapińska-Mrowiecka i in., Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenia, „Przegląd Dermatologiczny”, 2012, nr 99, s. 649-673.
  2. K. H. Wilusz-Ludwiczak, M. Kuchciak-Brancewicz i in., Trądzik chorobą zapalną, a nie bakteryjną, „Forum Dermatologicum”, 2019, nr 3, s. 92-95.
  3. A. Langner, M. Ambroziak, W. Stąpór, Trądzik pospolity – podstawowe zasady leczenia, „Przewodnik Lekarza”, 2000, nr 4, s. 78–82.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.