Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieMedycyna naturalna 2 min.

Domowe sposoby na pryszcze podskórne - naturalnie i skutecznie

Paulina Kłos-Wojtczak

24.01.2022

Aktualizacja: 06.10.2022

Trądzik to najczęstsza choroba przewlekła skóry dotykająca zarówno nastolatków, jak i dorosłych. Jednym z rodzajów trądziku jest trądzik podskórny. Warto jednak zaznaczyć, że jest to nazwa potoczna i nie występuje w medycznej nomenklaturze.


pryszcz-podskorny-sprawdzone-domowe-sposoby
pexels.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest trądzik?
  2. Jak wygląda trądzik podskórny?
  3. Domowe sposoby na pozbycie się podskórnych pryszczy

Czym jest trądzik?

Trądzik to przewlekła choroba skóry spowodowana zakażeniem ujść mieszków włosowych i gruczołów łojowych. W jego przebiegu dochodzi do nadmiernej produkcji sebum, który blokuje pory, czego bezpośrednim następstwem jest pojawienie się pryszczy. Przyczyn trądziku może być wiele, jednak najczęściej są to:

  • zaburzenia hormonalne,

  • nieprawidłowe odżywianie się (bogate w m.in. nasycone kwasy tłuszczowe, wysoko przetworzone produkty, cukry, pikantne przyprawy),

  • przewlekły stres,

  • brak odpowiedniej higieny skóry,

  • nadużywanie alkoholu,

  • palenie papierosów.

Zmiany skórne mogą pojawiać się na całym ciele, nie tylko na twarzy. Przez ich nieestetyczny wygląd mogą prowadzić do obniżenia pewności siebie, a przy silnym nasileniu objawów nawet do chorób o podłożu psychologicznym, np. depresji. W związku z tym dokładne rozpoznanie rodzaju trądziku, wizyta u dermatologa i szybkie wdrożenie odpowiedniego postępowania to konieczne kroki, które należy podjąć, aby raz na zawsze pozbyć się problemu.

Jak wygląda trądzik podskórny?

Trądzik podskórny, a mówiąc bardziej precyzyjnie - grudkowy, dotyczy najczęściej nastolatków. Nie oznacza to jednak, że nie może pojawić się u osób dorosłych. Podskórny pryszcz może przybierać różne formy, w tym cyst, torbieli i grudek, które, jak sama nazwa wskazuje, nie wystają ponad powierzchnię skóry.Charakterystyczne wybrzuszenia mogą być nie tylko nieestetyczne, ale również bolesne. W większości przypadków otoczone są czerwoną obwódką. Pryszcze podskórne mogą występować pojedynczo lub w skupiskach. Lokalizują się głównie na:

  • twarzy - głównie przy policzkach,

  • za uszami,

  • na plecach,

  • na dekolcie,

  • przy linii włosów,

  • w okolicach uszu.

Jak wyciskać pryszcze? Dermatolodzy są zgodni, że lepiej nie robić tego wcale. Jest to szczególnie wykluczone w przypadku pryszczy podskórnych. Zwiększa się wówczas ryzyko rozprzestrzenienia się zmian na większej powierzchni skóry. Ponadto, mechaniczne uszkodzenie naskórka często powoduje blizny po trądziku. A te z kolei wymagają długotrwałego leczenia, w tym laserowego. Z dużą dbałością o zachowanie higieny dopuszcza się wyciskanie pryszczy zaliczanych do trądziku zaskórnikowego. Ważne jest tylko, aby nie rozdrapywać zmian z lejącą się, ropną treścią, wokół których pojawia się silne zaczerwienienie. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest miejscowe stosowanie maści o działaniu wysuszającym i antybakteryjnym.Czasami to, co bierzemy za pryszcz podskórny, może być czyrakiem, a ten zwiastuje problemy ze zdrowiem, w tym głównie choroby metaboliczne. Dlatego, jeśli zmiana skórna jest wyjątkowo bolesna, występuje licznie lub nie znika samoistnie, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza dermatologa.Do zakazanych do wyciskania rodzajów zmian zalicza się także pryszcze na głowie. Ich mechaniczne uszkodzenie, również podczas codziennego czesania, na ogół wiąże się z rozprowadzeniem zakażenia na całą skórę głowy. Może stać się to przyczyną nadmiernego wypadania włosów, co wymaga leczenia dermatologicznego.

Domowe sposoby na pozbycie się podskórnych pryszczy

Leczenie trądziku, bez względu na jego rodzaj, wymaga konsultacji z dermatologiem. Rodzaj leku, zarówno do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego powinien być dobrany do typu trądziku oraz przyczyn jego powstawania. Lekarze podkreślają, jak duży wpływ na stan skóry ma także dieta i styl życia. Dlatego nasze podejście do zdrowej skóry powinno być kompleksowe.Konieczne jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętaj, że higiena jest koniecznością, aby pozbyć się zanieczyszczeń, kurzu, nadmiaru sebum i wszystkiego, co osiada na naszej skórze w ciągu całego dnia. Nigdy nie zapominaj o dokładnym zmyciu makijażu. Wybieraj produkty hipoalergiczne, pozbawione konserwantów, sztucznych zapachów i barwników, silnych alkoholi, SLS i parabenów. Dla wyrównania pH naskórka warto stosować tonik. Duże znaczenie ma także odpowiednie nawilżenie. Dobieraj kremy dopasowane do swoich potrzeb. Nawet cera tłusta i trądzikowa potrzebuje wzmocnienia bariery lipidowej i jej również nie należy skąpić solidnego nawilżenia. W przeciwnym razie gruczoły zaczną dążyć do wyrównania poziomu natłuszczenia i będą produkowały nadmiar sebum, co z kolei zazwyczaj skutkuje zaostrzeniem zmian trądzikowych. Raz w tygodniu warto wykonać peeling całej twarzy. Jeśli jednak znajdują się na niej zmiany ropne, lepiej wybierać produkty enzymatyczne, bez wyczuwalnych drobinek.Domowe sposoby na pryszcze jedynie wspomagają łagodzenie zmian. Warto sięgać po metody naturalne, które były stosowane już przez nasze babcie. Pasta z sody oczyszczonej stosowana miejscowo na pryszcz przyspiesza jego gojenie. Sok z cytryny z kolei delikatnie rozjaśnia przebarwienia po trądziku. Dobrym sposobem jest także wykonywanie maseczek np. na bazie miodu i cynamonu. Mają one działanie antybakteryjne i hamują powstawanie pryszczy. Taki zabieg można wykonywać nawet dwa razy w tygodniu. Upewnij się najpierw, czy skóra nie reaguje na miód alergią.

Źródła
  1. K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity - etiologia, klasyfikacja, leczenie, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2014, t. 60, nr 2, s.13-18.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

piolun-na-pasozyty-jak-stosowac-napar-nalewka
Zdrowie
1 min.
Jak stosować piołun na pasożyty? Czy jest skuteczny?
19.05.2021
oczyszczanie-nerek-co-jest-dobre-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Oczyszczanie nerek - co jest dobre? Domowe sposoby
29.10.2021
ocet-jablkowy-na-stawy-jak-go-stosowac
Zdrowie
2 min.
Ocet jabłkowy na stawy - jak go stosować?
24.01.2022
ocet-na-grzybice-paznokci-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Ocet na grzybicę paznokci - domowe sposoby
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.