Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 2 min.

Domowe sposoby na pryszcze podskórne - naturalnie i skutecznie

Paulina Kłos-Wojtczak24.01.2022Aktualizacja: 21.10.2023

Trądzik to najczęstsza choroba przewlekła skóry dotykająca zarówno nastolatków, jak i dorosłych. Jednym z rodzajów trądziku jest trądzik podskórny. Warto jednak zaznaczyć, że jest to nazwa potoczna i nie występuje w medycznej nomenklaturze.


pryszcz-podskorny-sprawdzone-domowe-sposoby
pexels.com

Polecane

ocet-na-grzybice-paznokci-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Ocet na grzybicę paznokci - domowe sposoby
24.01.2022
kit-pszczeli-na-jelita-jakie-ma-dzialanie
Zdrowie
1 min.
Kit pszczeli na jelita - jakie ma działanie?
21.01.2022
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Spis treści
  1. Czym jest trądzik?
  2. Czy trądzik dotyczy tylko osób w wieku dojrzewania?
  3. Jak wygląda trądzik podskórny?
  4. Pryszcz podskórny z opuchlizną 
  5. Domowe sposoby na pozbycie się podskórnych pryszczy
  6. Jak zapobiegać powstawaniu pryszczy podskórnych?

Czym jest trądzik?

Trądzik to przewlekła choroba skóry, spowodowana zakażeniem ujść mieszków włosowych i gruczołów łojowych. W jego przebiegu dochodzi do nadmiernej produkcji sebum, które blokuje pory, czego bezpośrednim następstwem jest pojawienie się pryszczy. Przyczyn trądziku może być wiele, jednak najczęściej są to:

  • zaburzenia hormonalne,

  • nieprawidłowe odżywianie się (bogate m.in. w nasycone kwasy tłuszczowe, wysokoprzetworzone produkty, cukry, pikantne przyprawy),

  • przewlekły stres,

  • brak odpowiedniej higieny skóry,

  • nadużywanie alkoholu,

  • palenie papierosów.

Zmiany skórne mogą pojawiać się na całym ciele, nie tylko na twarzy. Ich nieestetyczny wygląd prowadzi niekiedy do obniżenia pewności siebie, a przy silnym nasileniu objawów nawet do chorób o podłożu psychicznym, np. depresji. W związku z tym dokładne rozpoznanie rodzaju trądziku wizyta u dermatologa i szybkie wdrożenie odpowiedniego postępowania to konieczne kroki, które należy podjąć, aby raz na zawsze pozbyć się problemu.

Czy trądzik dotyczy tylko osób w wieku dojrzewania?

Trądzik to przypadłość, która kojarzy się przede wszystkim z okresem dojrzewania. Jak się jednak okazuje, choroba ta często dotyka osób dorosłych. Wykwity w postaci pryszczy podskórnych pojawiają się u wielu ludzi po 30. roku życia. Skóra ma już mniejsze zdolności regeneracyjne, dlatego po zmianach trądzikowych pozostają często blizny, nieestetyczne wgłębienia lub niewielkie guzy. Najczęstszą przyczyną są zaburzenia w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej, które dotyczą osób w różnym wieku. Problem dotyczy świeżo upieczonych mam, których organizm dopiero wraca do równowagi po porodzie – zmiany o charakterze trądzikowym powinny zniknąć do pół roku po porodzie. Jeśli tak się nie dzieje, skonsultuj się z lekarzem i wykonaj odpowiednie badania hormonalne. 

Trądzik z pryszczami podskórnymi to także problem ludzi permanentnie zestresowanych. Ma to swoje biologiczne uzasadnienie – stres powoduje podwyższenie poziomu kortyzolu, który wzmaga produkcję łoju. To prosta droga do powstawania wykwitów i tworzenia się stanów zapalnych, które wyraźnie pogarszają kondycję skóry. 

Trądzik w późniejszym wieku to często efekt nieprawidłowych nawyków żywieniowych, a więc spożywania nadmiernej ilości przetworzonych produktów oraz niedoboru witamin i mikroelementów w diecie. Nie bez znaczenia są również błędy w pielęgnacji skóry, a więc niewystarczająca higiena czy używanie kosmetyków niedostosowanych do rodzaju cery.

Jak wygląda trądzik podskórny?

Trądzik podskórny, a mówiąc bardziej precyzyjnie – grudkowy, dotyczy najczęściej nastolatków. Nie oznacza to jednak, że nie może pojawić się u osób dorosłych. Podskórny pryszcz może przybierać różne formy, w tym cyst, torbieli i grudek, które, jak sama nazwa wskazuje, nie wystają ponad powierzchnię skóry. Nie jest to więc zmiana zwieńczona ropnym czopem, który pęka po kilku dniach. Charakterystyczne wybrzuszenia mogą być nie tylko nieestetyczne, ale również bardzo bolesne. W większości przypadków otoczone są czerwoną obwódką. Pryszcze podskórne mogą występować pojedynczo lub w skupiskach. Lokalizują się głównie:

  • na twarzy, a w szczególności przy policzkach,

  • za uszami,

  • na plecach,

  • na dekolcie,

  • przy linii włosów,

  • w okolicach uszu.

Jak wyciskać pryszcze? Dermatolodzy są zgodni, że lepiej nie robić tego wcale. Jest to szczególnie wykluczone w przypadku pryszczy podskórnych. Wyciskanie nie tylko nie przyniesie efektu, ale może zwiększyć ryzyko rozprzestrzenienia się zmian na większej powierzchni skóry. Ponadto mechaniczne uszkodzenie naskórka często powoduje blizny po trądziku. A te z kolei wymagają długotrwałego leczenia, w tym laserowego. Z dużą dbałością o zachowanie higieny dopuszcza się wyciskanie pryszczy zaliczanych do trądziku zaskórnikowego. Usuwanie zaskórników powinno odbywać się z zachowaniem odpowiedniej higieny rąk. Jeśli obawiasz się, że zrobisz to nieprawidłowo, udaj się do gabinetu kosmetycznego, gdzie zrobią to profesjonaliści z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi.

Ważne jest, aby nie rozdrapywać zmian z lejącą się, ropną treścią, wokół których pojawia się silne zaczerwienienie. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest miejscowe stosowanie maści o działaniu wysuszającym i antybakteryjnym. Czasami to, co bierzemy za pryszcz podskórny, może okazać się czyrakiem, a ten zwiastuje problemy ze zdrowiem, w tym głównie choroby metaboliczne. Dlatego, jeśli zmiana skórna jest wyjątkowo bolesna, występuje licznie lub nie znika samoistnie, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza dermatologa. Do zakazanych do wyciskania rodzajów zmian zalicza się także pryszcze na głowie. Ich mechaniczne uszkodzenie, również podczas codziennego czesania, na ogół wiąże się z rozprowadzeniem zakażenia na całą skórę głowy. Może stać się to przyczyną nadmiernego wypadania włosów, które będzie wymagało leczenia dermatologicznego.

Pryszcz podskórny z opuchlizną 

Niekiedy na plecach lub w innych częściach ciała pojawia się zmiana podskórna, której towarzyszy opuchlizna i zaczerwienienie. Na pierwszy rzut oka można pomylić ją z omawianym rodzajem pryszczy, jednak opisywane symptomy zazwyczaj wskazują na to, że problemem Twojej skóry jest czyrak. To zapalenie mieszka włosowego i otaczających go tkanek, które objawia się czopem martwiczym. W pierwszym stadium znajduje się on pod skórą, a po ok. 5 dniach przekształca się w charakterystyczną krostę. Opuchlizna i towarzyszący jej ból wskazują na stan zapalny, który należy leczyć poprzez stosowanie miejscowych okładów z ichtiolu. Ponieważ za powstawanie czyraków odpowiada bakteria (gronkowiec złocisty), konieczna będzie również antybiotykoterapia.

Zmiany skórne w postaci czyraków wynikają najczęściej z obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak: cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub wątroby, nowotwory, otyłość czy alkoholizm. Czyrak ma zazwyczaj łagodny przebieg, a ropień opróżnia się samoistnie. Ewakuacja treści ropnej powoduje zmniejszenie bólu i powstałej opuchlizny. Pamiętaj, aby nie wyciskać zmiany, a w przypadku dolegliwości bólowych skonsultować się z lekarzem.

Domowe sposoby na pozbycie się podskórnych pryszczy

Leczenie trądziku, bez względu na jego rodzaj, wymaga konsultacji z dermatologiem. Rodzaj leku, zarówno do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego, powinien być dobrany do typu trądziku oraz przyczyn jego powstawania. Lekarze podkreślają, jak duży wpływ na stan skóry ma dieta i styl życia. Dlatego nasze podejście do zdrowej skóry powinno być kompleksowe.

Oprócz leczenia przyczynowego wypracuj nawyki, które będą korzystne dla Twojej skóry:

  1. Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji. Higiena jest koniecznością, aby pozbyć się zanieczyszczeń, kurzu, nadmiaru sebum i wszystkiego, co osiada na naszej skórze w ciągu całego dnia.

  2. Nigdy nie zapominaj o dokładnym zmyciu makijażu. Wybieraj produkty hipoalergiczne, pozbawione konserwantów, sztucznych zapachów i barwników, silnych alkoholi, SLS, parabenów. Dla wyrównania pH naskórka warto stosować tonik.

  3. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry i dobieraj kremy dopasowane do swoich potrzeb. Nie zapominaj, że nawet cera tłusta i trądzikowa potrzebuje wzmocnienia bariery lipidowej i jej również należy zapewnić odpowiednie nawilżenia. W przeciwnym razie gruczoły zaczną dążyć do wyrównania poziomu natłuszczenia i będą produkowały nadmiar sebum, co z kolei zazwyczaj skutkuje zaostrzeniem zmian trądzikowych. Pamiętaj, aby odpowiednio nawadniać organizm. Picie 1,5–2 l wody mineralnej dziennie nie tylko poprawi Twój metabolizm, ale także korzystnie wpłynie na kondycję Twojej skóry.

  4. Raz w tygodniu wykonaj peeling całej twarzy. Jeśli jednak znajdują się na niej zmiany ropne, lepiej wybierać produkty enzymatyczne, bez wyczuwalnych drobinek. 

Domowe sposoby na pryszcze jedynie wspomagają łagodzenie zmian. Warto sięgać po metody naturalne, które były stosowane już przez nasze babcie. Wśród nich była np. pasta sporządzona z sody oczyszczonej do stosowania miejscowego. Działa ona bezpośrednio na pryszcz i przyspiesza jego gojenie. Aby usunąć nieestetyczne przebarwienia po trądziku, warto zastosować okłady z soku z cytryny, który delikatnie rozjaśnia pozostałości po pryszczach podskórnych.

Dobrym sposobem będą regularne maseczki na bazie naturalnych składników, np. miodu i cynamonu. Mają one działanie antybakteryjne i hamują powstawanie pryszczy. Taki zabieg można wykonywać nawet 2 razy w tygodniu. Stosowanie domowych metod również powinno być poprzedzone konsultacją lekarską. Jeśli np. Twoja skóra reaguje alergicznie na miód, terapia nie przyniesie efektów, a do tego przyczyni się do powstawania zmian o charakterze uczuleniowym.

Jak zapobiegać powstawaniu pryszczy podskórnych?

Leczenie trądziku podskórnego bywa długotrwałym i skomplikowanym procesem. Dlatego warto podjąć działania, aby mu zapobiec. Podstawą będzie oczywiście odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do wymogów konkretnego rodzaju skóry. Wybór preparatów jest ogromny, dlatego nie szukaj po omacku, ale skonsultuj się ze specjalistą, który określi Twój typ cery i zaproponuje dopasowaną do niej pielęgnację. Dzięki temu unikniesz zbędnych kosztów i zyskasz pewność, że wykonywane przez Ciebie rytuały pielęgnacyjne są rzeczywiście korzystne dla Twojej skóry.

Zwracaj uwagę na to, co jesz. Ryzyko powstawania zmian trądzikowych będzie mniejsze, jeśli na Twoim talerzu znajdą się produkty bogate w witaminy i minerały. Unikaj wysokoprzetworzonej żywności, która być może jest smaczna i łatwa w przygotowaniu, jednak na dłuższą metę może okazać się szkodliwa dla Twojej skóry. Dobrze odżywiona i nawodniona skóra będzie mniej skłonna do powstawania nieestetycznych zmian.

Jeśli chcesz zapobiec powstawaniu pryszczy podskórnych i innych zmian, przez które czujesz się niekomfortowo, wykonaj profilaktyczne badania hormonalne, aby sprawdzić, czy gospodarka hormonalna funkcjonuje prawidłowo. Konieczne może okazać się wyrównanie poziomu hormonów, na którym skorzysta również Twoja skóra. Pamiętaj, że domowe sposoby na pryszcze nie będą przynosiły efektów, jeśli pojawiają się kwestie zdrowotne, wymagające ukierunkowanego leczenia.

Źródła
  1. K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity - etiologia, klasyfikacja, leczenie, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2014, t. 60, nr 2, s.13-18.
Author Paulina Kłos-Wojtczak picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.