account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Co zrobić, gdy użądli osa?

Paulina Bulek21.02.2023Aktualizacja: 13.10.2023

Z reguły użądlenie przez osę nie jest groźne. Daje tylko szereg nieprzyjemnych objawów. Sytuacja zmienia się, gdy jest się uczulonym na jad osy. Wtedy może dojść do wstrząsu anafilaktycznego i zagrożenia życia. Dlatego warto wiedzieć, jak postępować i jakie środki ostrożności zachować w przypadku ukąszenia przez osę.


uczulenie-na-osy-objawy-domowe-sposoby
pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
Spis treści
  1. Czy użądlenie przez osę jest niebezpieczne?
  2. Co się dzieje, gdy użądli osa?
  3. Jakie są objawy uczulenia na jad osy?
  4. Co podać, gdy użądli osa?
  5. Jakie są domowe sposoby na objawy uczulenia na jad osy?

Czy użądlenie przez osę jest niebezpieczne?

Najczęściej użądlenie przez osę nie jest niebezpieczne. Wszystko zależy jednak od miejsca, w które ukąsi owad. Groźne konsekwencje może za sobą nieść użądlenie w twarz, szyję i wewnątrz ust lub połknięcie osy. Takie sytuacje mogą wywołać bardzo silną reakcję alergiczną organizmu, a nawet uduszenie. Dlatego niezbędne jest zapewnienie szybkiej pomocy medycznej.

Sytuacjami potencjalnego ryzyka są użądlenia przez osę dzieci, osób starszych i z chorobami układu krążenia. Najczęściej pierwsze ukąszenie przez osę u dziecka nie wywołuje reakcji alergicznej. Niestety ponowne użądlenie może już spowodować taką odpowiedź organizmu. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność, gdy osa ukąsi dziecko. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku osób starszych i zmagających się z chorobami układu krążenia.

Trzeba być także bardzo ostrożnym, kiedy dojdzie do użądlenia przez osę kobiety w ciąży. Jeśli przyszła mama nie jest uczulona na jad osy, to nie ma raczej powodu do niepokoju. Wystarczy wtedy doraźne działanie i zrobienie kwaśnego okładu w miejscu użądlenia. Należy jednak bacznie obserwować kobietę, czy nie wystąpi reakcja alergiczna. Użądlenie przez osę nie stanowi przeciwwskazania do karmienia piersią.

Co się dzieje, gdy użądli osa?

Miejsce, w które użądliła osa, robi się zaczerwienione i obrzmiałe. Najczęściej towarzyszy temu nagły i silny ból. Długość utrzymywania się opuchlizny i bolesność miejsca są uwarunkowane indywidualnie. Gdy zniknie ból po użądleniu, miejsce może zacząć swędzieć. Najczęściej występuje miejscowa reakcja uczuleniowa w postaci rumienia, która znika zwykle w ciągu kilku godzin. Chyba że doszło do uogólnionej reakcji uczuleniowej całego organizmu, wtedy konieczne jest jak najszybsze wezwanie pomocy medycznej.

Może dojść także do sytuacji, gdy rumień i opuchlizna po użądleniu nie będą znikać. Pojawią się także ból głowy, podwyższona temperatura ciała, powiększone węzły chłonne czy drętwienie. Może to świadczyć o powikłaniu na skutek użądlenia – zakażeniu bakteryjnym.

Jakie są objawy uczulenia na jad osy?

Do każdego użądlenia przez osę należy podchodzić indywidualnie. Nawet jeżeli w przeszłości nie było gwałtownej reakcji alergicznej organizmu po użądleniu, to nie znaczy, że po kolejnym ukąszeniu ona nie nastąpi.

Gwałtowna reakcja alergiczna organizmu może doprowadzić do wystąpienia sytuacji zagrażającej życiu, jaką jest wstrząs anafilaktyczny. Konieczna jest natychmiastowa reakcja, gdyż kluczowe jest kilkanaście pierwszych minut po użądleniu. To właśnie wtedy ma miejsce szybkie pogorszenie stanu zdrowia osoby użądlonej. W wyniku takiej reakcji może dojść nawet do śmierci. 

Do najczęstszych objawów wstrząsu anafilaktycznego należą:

  • problemy z oddychaniem i płytki oddech,

  • opuchlizna gardła, języka, warg,

  • zawroty głowy,

  • mdłości i wymioty,

  • duże osłabienie,

  • duży spadek ciśnienia krwi,

  • stan lękowy,

  • utrata przytomności.

Niestety nie ma domowych sposobów na to, by pomóc, gdy wystąpi wstrząs anafilaktyczny. Jeśli pojawią się wyżej wymienione objawy, konieczne jest zapewnienie jak najszybszej pomocy medycznej poszkodowanemu. Jeśli osoba jest świadoma swojego uczulenia, najczęściej będzie wyposażona w ampułkostrzykawkę zawierającą adrenalinę. Zaleca się jak najszybsze podanie jej w boczną część uda. Zastrzyk można wykonać przez ubranie, by nie tracić cennego czasu. Należy też jak najszybciej wezwać karetkę pogotowia i ułożyć osobę w pozycji bocznej ustalonej, jeśli wymiotuje. Natomiast gdy dojdzie do zatrzymania oddechu i akcji serca, trzeba rozpocząć akcję reanimacyjną i kontynuować ją do momentu, aż przyjedzie karetka pogotowia.

Co podać, gdy użądli osa?

Chociaż użądlenie przez osę zdarza się niezbyt często, to warto się zabezpieczyć na wypadek, gdyby do niego doszło. W aptece jest dostępnych wiele środków, które należy mieć w podręcznej apteczce, a które pomogą nam, gdy osa użądli nas lub kogoś z naszych najbliższych. Są to:

  • ampułkostrzykawka z adrenaliną do samodzielnego podania, gdy pojawi się ciężka reakcja alergiczna zagrażająca życiu;

  • autostrzykawka z epinefryną – dostępna na receptę, wersja dla dzieci posiada o połowę zmniejszoną dawkę;

  • hydrokortyzon w postaci żelu lub maści bez recepty – łagodzi ból w miejscu użądlenia przez osę, działa przeciwwstrząsowo i przeciwalergicznie;

  • środki zawierające octanowinian glinu – mają działanie przeciwobrzękowe i przeciwświądowe;

  • preparaty zawierające dimetynden – działają łagodząco, przeciwobrzękowo i przeciwświądowo.

Jakie są domowe sposoby na objawy uczulenia na jad osy?

Użądlenie przez osę najczęściej wywołuje piekący, silny ból i opuchliznę w miejscu użądlenia. Objawy są bardziej uciążliwe niż w przypadku uczulenia na komary. Domowe sposoby pomagają je zmniejszyć.

Do najpopularniejszych z nich należy okład z soku cytryny lub octu. Bardzo szybko neutralizuje on jad osy w miejscu ukąszenia. Dzieje się tak dlatego, że jad tego owada ma silnie zasadowy odczyn. Dzięki temu kwaśne okłady przynoszą ulgę osobie użądlonej.

Na użądlenia bardzo dobrze sprawdza się również okład z kostki lodu. Zmniejsza obrzęk i delikatnie znieczula. W przypadku ukąszenia wewnątrz jamy ustnej można także ssać kostki lodu. Jeśli nie masz ich pod ręką, do bolącego miejsca możesz przyłożyć jakikolwiek zamrożony produkt z lodówki. Należy go owinąć jakąś tkaniną, by wytworzyć warstwę izolacyjną i nie dopuścić do odmrożenia.

Podobnie działają okłady z zimnej wody przyłożone do miejsca użądlenia. Konieczne jest jednak ich częste zmienianie.

Bardzo często jest popełniany błąd i do miejsca użądlenia przez osę przykłada się przekrojoną na pół cebulę. Ten sposób działa tylko w przypadku ukąszenia przez pszczołę lub szerszenia, gdyż ich jad ma kwaśny odczyn. Przy użądleniu przez osę niestety okład z cebuli nie sprawdza się. Podobnie sprawa wygląda z okładami z sody.

Źródła
  1. M. Nittner-Marszalska, Alergia na owady., Mediton Wydawnictwo, Łódź 2016.
  2. Pszczoły, osy, szerszenie – pierwsza pomoc przy użądleniach. Jak się zachować, gdy dojdzie do użądlenia przez pszczołę lub osę?, https://www.gov.pl/web/psse-lwowek-slaski/pszczoly-osy-szerszenie--pierwsza-pomoc-przy-uzadleniach-jak-sie-zachowac-gdy-dojdzie-do-uzadlenia-przez-pszczole-lub-ose, dostęp 21.11.2022.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.