account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Ślad po ugryzieniu meszki – niepozorne ugryzienie o groźnych konsekwencjach

Katarzyna Grzyś-Kurka02.06.2022Aktualizacja: 06.10.2022

W mikroskopowym zbliżeniu wygląda jak wylot rany postrzałowej – otwór ma poszarpane, nieregularne brzegi i sączy się z niego krew. Mowa o śladzie po ugryzieniu meszki. Na owady te możesz natknąć się w zacienionych skwerach, w pobliżu stawu, jeziora i na łące. Innymi słowy – wszędzie tam, gdzie jest wilgotno. Insekty atakują ludzi i zwierzęta, pozostawiają na skórze swędzące i bolesne zaczerwienienia. Jeśli jesteś alergikiem – reakcja organizmu może być silniejsza. Na szczęście istnieje szereg domowych metod, które pomogą Ci złagodzić niektóre objawy.


slad-po-ugryzieniu-meszki-jak-wyglada-co-robic
pixabay

Polecane

kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
 1. Meszki – jak wyglądają i w jaki sposób kąsają?
 2. Ślad po ugryzieniu meszki – jakie towarzyszą mu objawy?
 3. Czy można zapobiec ukąszeniom przez meszki?
 4. Domowe sposoby na ukąszenia meszek

Meszki – jak wyglądają i w jaki sposób kąsają?

Meszki są owadami, które można spotkać we wszystkich szerokościach geograficznych. Ich krępe ciało, które osiąga długość niespełna 2–6 mm, wyposażone jest w dwa skrzydła, umożliwiające szybkie przemieszczanie się.

Naturalnym środowiskiem omawianych owadów są wilgotne tereny w pobliżu akwenów, takich jak stawy i jeziora. To w nich samice składają jaja, z których wykluwają się larwy. Samice mają dodatkowo aparat gębowy, wyposażony w narząd kłująco-ssący, dzięki któremu mogą wysysać krew ze swoich żywicieli – zwierząt (w tym ludzi) stałocieplnych. Aby dostać się do naczyń krwionośnych, meszki najpierw przekuwają skórę żuwaczkami, a następni ruchem obrotowym szczęki poszerzają ranę. W efekcie miejsce przerwania ciągłości tkanki ma poszarpane brzegi, co wpływa na wydłużony czas gojenia.

Krew wysysana przez meszki nie krzepnie natychmiast, ponieważ w ślinie owadów znajdują się substancję przeciwkrzepliwe. Dodatkowo składniki znieczulające sprawiają, że po ataku insekta czujesz wyłącznie moment ugryzienia. Samo wysysanie krwi jest całkowicie bezbolesne. W ślinie insektów znajdują się substancje drażniące (enzymy trawienne). Po przedostaniu się do krwiobiegu mogą wywołać reakcję toksyczną lub alergiczną.

Meszki często są mylone z muszkami owocówkami. Tymczasem są to całkowicie odmienne owady. Te drugie żywią się nie krwią, lecz wyłącznie drożdżami, które rozwijają się w gnijących owocach.

Ślad po ugryzieniu meszki – jakie towarzyszą mu objawy?

Na całym świecie żyje około 50 gatunków meszek. Nie wszystkie jednak są agresywne i atakują ludzi i zwierzęta. W Polsce możesz paść ofiarą jednego z dziewięciu gatunków. Najwięcej z nich występuje na terenach północnych i zachodnich kraju.

Jak rozpoznać ślad po ugryzieniu meszki? W miejscu ukąszenia pojawia się rumień o wyraźnie podwyższonej ciepłocie, który jednocześnie swędzi i boli. Ponadto w jego centrum znajduje się ranka, z której może wydobywać się jeszcze krew. Niedługo po ugryzieniu może pojawić się opuchlizna – znika dopiero po kilku dniach.

Jeśli staniesz się obiektem ataku większej liczby meszek lub jesteś osobą uczuloną, wówczas mogą również wystąpić: gorączka, osłabienie, ból brzucha, nudności z wymiotami, powiększenie węzłów chłonnych, a nawet utrata przytomności.

Warto wspomnieć, że meszki mogą wywołać niebezpieczne dolegliwości. Jedną z nich jest choroba meszkowa. Objawia się ona:

 • świądem, obrzękiem, zaczerwienieniem i bólem miejsca ugryzienia,

 • bólem głowy,

 • osłabieniem,

 • pogorszeniem samopoczucia,

 • gorączką.

Innym zagrożeniem jest choroba pasożytnicza – filarioza. Przenoszą ją jednak tylko gatunki bytujące na terenach Afryki i Meksyku. Uważaj więc na meszki, jeśli planujesz podróż w te rejony.

Czy można zapobiec ukąszeniom przez meszki?

Zapobieganie ukąszeniom meszek ogranicza się do:

 • unikania miejsce bytowania meszek (wilgotnych terenów przy naturalnych akwenach),

 • szczelnego osłaniania ciała podczas pobytu w miejscach ich bytowania, 

 • stosowania repelentów (środków odstraszających owady),

 • zamontowania moskitier w oknach i drzwiach zewnętrznych.

Niestety żadna z tych metod nie jest w pełni skuteczna, dlatego warto poznać domowe sposoby na ugryzienia komara, meszki czy bąka, które pozwolą złagodzić objawy po ukąszeniu insekta.

Domowe sposoby na ukąszenia meszek

Bezpośrednio po ukąszeniu przyłóż do śladu po ugryzieniu meszki okłady chłodzące. Zmniejszą one zaczerwienienie i odczuwany ból, wywołany rozwijającym się stanem zapalnym. Jeśli na skórze pojawi się dodatkowo opuchlizna, zastosuj okłady z octu lub sody oczyszczonej. Natomiast okłady z cebuli poza tym, że zmniejszą miejscowy stan zapalny, to dodatkowo przyspieszą gojenie rany. Najszybsze efekty uzyskasz, jeśli posmarujesz ślad po ukąszeniu meszki środkiem zawierającym alantoinę z ekstraktem z cebuli.

Na ukąszenia możesz stosować zioła lecznicze. Wystarczy zalać je gorącą wodą i po ostudzeniu przemywać bolące i swędzące miejsce. Wypróbuj w szczególności:

 • aloes zwyczajny,

 • babkę lancetowatą,

 • melisę lekarską,

 • bazylię pospolitą,

 • werbenę,

 • tymianek,

 • szałwię,

 • lawendę.

Pamiętaj, że po kilku dniach od ugryzienia zmiany skórne powinny ustąpić. Jeśli tak się jednak nie stanie – konieczna będzie wizyta u specjalisty. 

Źródła
 1. P. Rapiejko, A. Lipiec, Meszki, „Alergoprofil” 2007, vol. 3, nr 2, s. 19–23.
 2. M. Damulewicz, Muszka – najlepszy przyjaciel neurobiologa, „Wszechświat” 2010, t. 111, nr 4, s. 92–96.
 3. J. Malicki, Repelenty, „Postępy Nauk Rolniczych” 1968, nr 1 (109), s. 91–98.
 4. A. Grys, Rośliny zielarskie w leczeniu chorób skóry – bezpieczeństwo i zastosowanie, „Postępy Fitoterapii 2011”, nr 3, s. 191–196.
 5. A. Parus, A. Grys, Babka lancetowata (Plantago lanceolata L.) – właściwości lecznicze, „Postępy Fitoterapii” 2010, nr 3, s. 162–165.
 6. M. Kondraciuk, Zioła w przydomowym ogrodzie, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Poznań 2019, s. 8, 22.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.